Stezku ozdobí také socha bavorského umělce Tila Ettla, který žije už pětadvacet...

Stezku ozdobí také socha bavorského umělce Tila Ettla, který žije už pětadvacet let v České republice. | foto: Kristýna Bublová

Výšlap na vrch Baldov bude příjemnější, stezku zkrášlí sedm soch

  • 1
Přírodní galerii na stezce, která vede na vrch Baldov, doplní díla vytvořená šesti sochaři při letním sympoziu Tusta Sculpta v Domažlicích. Na místa by měly být sochy instalovány nejpozději do 14. srpna, kdy bude na vrchu slavnostně odhalen obří pomník ve tvaru kalicha na památku bitvy u Domažlic .

Každá ze sedmi nových soch v sobě nese symbol, který se vztahuje ke zmíněné bitvě nebo ke stezce samotné.

„Je neuvěřitelné, jak sympozium uteklo. Ten, kdo na začátku viděl ty syrové kusy kamene, možná nevěřil, že je možné skutečně do týdne vytvořit díla, která tady vidíme dnes. Ono se to ale podařilo. Podařilo se to díky tomu, že sochař Václav Fiala z Klatov, který nám byl velmi nápomocen při organizaci sympozia, vybral sochaře, kteří jsou toho schopní,“ řekl ředitel Městského kulturního střediska v Domažlicích Kamil Jindřich.

„Sochařské sympozium se žulou, které trvá pouhých pět dní, je téměř nesmysl. Proto sem zveme autory, o kterých víme, že dokáží pracovat s tak těžko opracovatelným kamenem. Nakonec se ukázalo, že někteří jsou takového druhu, že pět dní je na ně strašně moc, a odjeli už v polovině týdne, protože byli hotoví. Asi budeme sympozium zkracovat pouze na víkend nebo na jedno odpoledne,“ zavtipkoval sochař Fiala, který představil autory a jejich díla.

Zaujal například výtvor Reinharda Madera. „Viděl jsem řadu jeho děl a vždycky se tam objevoval takový kus zvláštně červeného železa. Já jsem se Reinharda neptal, co to znamená, ale byl jsem velmi zvědavý, co udělá v Domažlicích. A on vytáhl z auta kus železa, které mělo zvláštní červenou barvu, a udělal z něj jakýsi prostup kamenným fragmentem, který připomíná kůru,“ popsal Fiala.

Sám prý pracoval z toho, co zbylo, tedy z dlouhých žulových kamenů, které slepil dohromady. Prochází jimi dlouhý žlutý slunečný paprsek.

Dalším ze sochařů, jež v Domažlicích týden pracovali, byl Zdeněk Hůla. Kámen si vyhlédl už v lomu a přesně věděl, co z něj vytvoří.

„Mé dílo se jmenuje Mrak a bod. Do kamene jsem vytesal symbol roušky. Pochopitelně každého, kdo se na mou sochu podívá, napadne, že nese křesťanské symboly. Ona ta křesťanská symbolika pochopitelně vychází z tohoto světa a zprostředkovává nám vidění světa tak, jak jej vidí křesťané,“ uvedl ke své soše Zdeněk Hůla, který nakonec propojil kámen se sklem.

Další dva autory představil Václav Fiala s velkou radostí. Prvním z nich byl třiasedmdesátiletý sochař z amerického New Hampshire John Weidman a Tilo Ettl pocházející z Bavorska.

Fiala při sympoziu představil i obří kalich pro vrch Baldov, na kterém letos pracoval ve svém ateliéru. „Kalich je šest metrů vysoký, široký tři metry, váží padesát tun a je ze žuly. Je složený zhruba z deseti až dvanácti tunových dílů, které je možné převážet,“ umělec.