Sochař Bartoloměj Štěrba za necelé dva týdny vytvořil pro kostel na šumavském Mouřenci sochu sv. Mořice. | foto: Lukáš Milota

Z pískovcového bloku vznikla socha Mořice, patrona kostela na Mouřenci

  • 0
Během pouhých dvanácti dní se osm set kilogramů těžký kvádr z hořického pískovce proměnil v sochu svatého Mořice. Zdobit bude kostel na šumavském vrchu Mouřenec. Autorem díla je kozojedský sochař Bartoloměj Štěrba. Na místě tvořil od rána do večera, tábořil tu a nocoval v zaparkované dodávce.

„Slíbil jsem, že sochu udělám, tak jsem to dodržel. Když něco slíbím, tak to platí. Nejradši pochopitelně sochám ženy, ale i tato práce mne hodně bavila. Přicházeli sem ke kostelu za mnou lidé a povídali si, ptali se, s některými jsem se skamarádil. Bylo to fajn,“ svěřil se Štěrba.

Jeho socha je 135 centimetrů vysoká a váží zhruba 350 kilogramů.

„Pískovcového Mořice zdobí vojenská přilba a brnění s pláštěm a atributy, konkrétně jde o štít s křesťanským křížem, a dostane i zlacené kopí. Životnost sochy může být 300 let. Může ale vydržet sto i šest set let, to se nedá předpovídat,“ konstatuje Štěrba.

Práci s kamenem se věnuje už šestačtyřicet let.

Socha bude svědkem doby

Kostel byl dlouho zchátralý, až v posledních letech se jeho stav zlepšuje. Umělecký výtvor také významně prospěje jeho vzhledu. Zabydlí se v nice, která je v současné době prázdná.

„Máme informace o tom, že kdysi ve výklenku byl Mořic dřevěný. Snad někdy po válce niku zevnitř probourali a půdou sochu snesli do kostela. Pravděpodobně je to ten Mořic, který je dnes v muzeu v Kašperských Horách. Desítky let pak byla nika prázdná. O kamenné soše nevíme nic. Pokud ve výklenku stála, možná to bylo v minulých staletích,“ říká Lukáš Milota, předseda spolku Přátelé Mouřence.

„Věříme, že ta nová socha tam zůstane stovky let a připomene šikovného sochaře a roky, kdy se Mouřenec stal jedním z oblíbených duchovních a kulturních míst na Šumavě,“ dodal.

Sochu zaplatí právě toto sdružení ze sponzorských darů.

„Je hodně lidí, kteří Mouřenec a činnost našeho spolku podporují. Někteří nám pomáhají i finančně a někteří poslali na náš transparentní účet významné finanční dary. Právě tyto peníze na sochu použijeme. Socha včetně instalace bude stát desítky tisíc korun,“ informuje Lukáš Milota.

A vysvětluje, proč padla volba zrovna na kozojedského umělce. „Bartoloměje Štěrbu jsem poznal před několika lety na sochařském sympoziu v Chodové Plané. Tehdy jsem se ho zeptal, jestli by bylo možné vyrobit sochu pro Mouřenec. Myšlenka se mu zalíbila a slíbil, že o tom bude přemýšlet. Asi loni Bartoloměj Štěrba řekl, za jakých podmínek a za kolik peněz by sochu udělal, a plácli jsme si,“ uvedl Lukáš Milota.

„Jsme spolek, jehož cílem je udržovat a zkrášlovat tento šumavský kostelík. Věříme, že nová socha bude další ozdobou Mouřence a bude i dalším důvodem, proč tento osm set let starý chrám navštívit,“ zmínil.

Svatý Mořic byl římský voják, který velel ve třetím století našeho letopočtu jedné z legií. Ta odmítla obětovat pohanským bohům, a proto nechal císař vojáky zabít. Mořic a jeho druhové se později coby mučedníci dočkali svatořečení.