Bývalý kulturista Tomáš Pavíza se vrhnul na chov šneků. Farmu má v Žichlicích u Plzně. | foto: archiv Tomáše Pavízy

Šnečí maso je výživově hodnotnější než svíčková, říká majitel farmy

  • 28
Do neobvyklého podnikání se pustil bývalý úspěšný kulturista Tomáš Pavíza. V Žichlicích u Plzně vybudoval farmu, kde chová šneky africké. Maso, které je podle něj výživově hodnotnější než hovězí svíčková, prodává a také dále zpracovává. Vyrábí například šneky po burgundsku, šnečí játra či paštiku.

„Vždycky jsem něco choval, všechna možná zvířátka a šneci jsou tak zajímaví, že jsem se do nich doslova zbláznil,“ líčí Tomáš Pavíza, kterého neodradily ani občasné neúspěchy.

Donedávna totiž vyráběl caffe frape do automatů, a když ubývaly kšefty, ohlížel se po něčem jiném. A protože měl potravinářské prostory a malou usedlost v Žichlicích, vrhnul se na šneky africké,

Výhodou kulturisty pro začátek „šnečího“ podnikání prý bylo to, že se půl života věnoval výživě. Krmení je totiž podle něj základem chovu. „Většina chovatelů, kterých je v Česku hodně, nikdy nezačínala tím, že by vymysleli zvířátku krmení, což by mělo být na prvním místě,“ řekl Pavíza.

Krmnou směs vymýšlel tak, že v laboratoři šneka nejdříve vysušili. Rozborem se zjistilo složení jeho těla a podle toho se sestavilo krmení. Směs se prý ujala. „Šneci po ní vyrostou za čtyři měsíce do jateční velikosti, jak se vtipně říká,“ popsal majitel farmy.

Šnečí maso doporučuje i jako výživu pro kulturisty. „Je totiž výživově hodnotnější, než hovězí svíčková. Už jen několikanásobně vyšším obsahem minerálů, jako je vápník a hořčík. A hlavně je to mladé maso,“ míní podnikatel.

Kvalitě ale podle něj odpovídá i cena. Za kilogram zájemci zaplatí kolem 700 korun. To je něco kolem 350 šneků.

Nejdříve si prý myslel, že bude šneky chovat jen na maso a bude je někam dodávat. Protože ale nebylo kam, tak je začal i zpracovávat. Po třech letech bez víkendů a dovolených nejen, že dodává na trh výrobky, jako jsou šneci po burgundsku, šnečí játra nebo paštika, ale prodává i krmení a šnečí násadu.

Jeho snem je pokrývat i část francouzského a španělského trhu, kde jsou v kuchařských knihách šneci mnohem více zastoupení.

Pavíza obětoval podnikání veškerý čas a věří, že se rozjede. „Teď už jsem na konci, mám výrobky, vymyšlený chov, krmení, po kterém šneci za čtyři měsíce dorostou. Mám vymyšlené receptury na výrobky, můžu prodávat do celé Evropské unie, mám rozjednané kontrakty i v zahraničí. Nějaké restaurace v Česku projevily zájem,“ pochlubil se Pavíza. 

Jak se v Čechách dříve vařili šneci:

31. října 2010