Vlastimil Stehlík upozornil na to, že město pokácelo asi 160 let staré smrky poblíž Kamenného rybníku v Plzni na Lochotíně. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Plzeň pokácela kvůli opravě cesty dva asi 160 let staré smrky

  • 3
Plzeň nechala pokácet dva asi stošedesátileté smrky, které rostly poblíž Kamenného rybníka v Bolevci. Stromy musely k zemi kvůli opravě cesty. Podle Plzeňana Vlastimila Stehlíka však radnice udělala chybu a staré stromy měla spíše chránit jako vzácnost.

Několik desítek let se Vlastimil Stehlík z Lochotína vydává na procházku od Kamenného rybníka směrem na Třemošnou kolem rybníčků Vydymáček a Rozkopaný. Kousek za nimi vpravo od cesty se prý vždy pokochal pohledem na dva nádherné smrky, jejichž stáří odhadl na minimálně 160 let.

Před několika dny však nemohl uvěřit svým očím. Oba smrky s další zhruba desítkou letitých stromů se totiž změnily v hromadu kmenů, která stojí přímo vedle tabulky s nápisem "přírodní památka". Hned vedle je totiž přírodní rezervace Doubí.

"Myslím, že je to příklad vandalství, protože v celém okruhu plzeňského polesí, tedy nejméně v okruhu deseti kilometrů, žádný strom takových rozměrů není," uvedl Stehlík.

Ten se společně s redaktory MF DNES do lesa města Plzně ve středu vydal. Pařezy ale nebyly k nalezení. Jeden z nich se objevil až po odházení vysoké hromady klestí. "Ten druhý bude zřejmě pod támhletou hromadou," konstatoval Stehlík a průměr obnaženého pařezu změřil. "Je to přesně metr," řekl smutně.

Pařezy po ostatních pokácených stromech ve stáří kolem padesáti let klestím pokryté nebyly.

Ředitel Správy veřejného statku města Plzně Milan Sterly vysvětlil, že třináct stromů se s povolením orgánů ochrany přírody kácelo, protože se opravovala cesta vedoucí v rekreační oblasti podél obou rybníčků. "Je to mimořádná těžba kvůli něčemu, co tam potřebujeme dělat," uvedl.

Stehlík je ale toho názoru, že stromy nepřekážely, protože byly kus od cesty. "Lidé dnes chodí a vnímají jakékoli poražení stromu jako něco špatného, ale stromy v lese rostou proto, aby se nakonec těžily. Lesy jsou normální hospodářská činnost. To není o tom, že si tady pěstujeme prales. Lesy jsou k tomu, aby se vysazovaly nové stromy a ty, které dorostou do určitého objemu, tak se pokácí a dřevo se prodává," dodal Sterly.

Jan Kroupar, vedoucí oddělení ochrany přírody Krajského úřadu v Plzni, které kácení povolilo, poznamenal, že se kácelo v ochranném pásmu přírodní rezervace Doubí. "Je to normální lesní pozemek, tak není důvod těžbu nepovolit," uvedl s tím, že úřad by zasáhl pouze v případě, když by se v ochranném pásmu těžilo v nadměrném rozsahu. "To se ale nestalo," dodal.