Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smetanovské dny nabídnou koncerty, výstavy i Divadlo Járy Cimrmana

  15:20aktualizováno  15:20
Vědecké sympozium, výstavy, koncerty a divadlo to vše nabídne letošní 34. ročník festivalu Smetanovské dny, který v Plzni právě začíná pod taktovkou pořádající Plzeňské filharmonie. Hlavní hudební část festivalu odstartuje v neděli a potrvá do 27. března.

Součástí festivalu Smetanovské dny je také výstava Rok české hudby v mázhauzu plzeňské radnice. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Hned tři výstavy, jimiž začíná letošní ročník festivalu, předznamenávají program vědeckého sympozia a jedno z témat festivalu: Útisk - charita -vyloučení: Sociální 19. století.

Už minulý týden začala výstava Na okraji davu/Umění a sociální otázka v 19. století ve výstavní síni "13" Západočeské galerie v Plzni.

Další expozice je k vidění v mázhauzu plzeňské radnice a mapuje jedno z témat Smetanovských dnů - Rok české hudby. Město Plzeň se přihlásilo k festivalu také knihou Střípky z plzeňské hudební historie.

Publikace není věnována jediné významné osobnosti, ale snaží se přiblížit bohatý hudební život města Plzně až do 21. století.

Stranou festivalu nezůstává ani Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, která zahájila svou výstavu Sociální 19. století 27. února. 

Západočeské muzeum připravilo expozici, která se soustředí na sledování společenských kontrastů a přibližuje snahy o řešení sociální otázky v Plzni.

Vědecké sympozium Smetanovských dnů bude od 27. února do 1. března v Západočeském muzeu v Plzni. Tradičně láká do Plzně řady tuzemských i zahraničních odborníků.

"Při sympoziích se setkává již třetí generace badatelů a stále objevujeme nová témata. Letošní se bude věnovat otázkám dobové sociální problematiky, charity, souvisí mimo jiné i s činy T. G. Masaryka. A nás zajímá, jak se tato problematika odrazila v hudbě," uvedl Roman Prahl z Ústavu pro dějiny umění FF UK. 

Hudební část festivalu začne v den Smetanových narozenin

Smetanovské dny chtějí letos připomenout nejen hlavní téma, ale dotknou se i témat dalších.

"V rámci festivalu připomeneme právě probíhající Rok české hudby. Bedřich Smetana se narodil právě před 190 lety a na den jeho narozenin 2. března startuje hudební část festivalu. Výročí připomene pietní akt u památníku Bedřicha Smetany v Kopeckého sadech v 15 hodin," informovala ředitelka Plzeňské filharmonie a festivalu Lenka Kavalová.

Hlavní hudební část festivalu zahájí v neděli koncert Münchner Symphoniker s dirigentem Charlesem Olivieri-Munroem. Na programu letošního ročníku jsou na ještě tři desítky dalších akcí.

Divadlo Járy Cimrmana - ze hry Cimrman v říši hudby

Snímek ze hry Cimrman v říši hudby.

Především dva velké symfonické koncerty - zmíněný zahajovací a závěrečný v provedení Slovenské filharmonie pod taktovkou Alexandera Rahbariho s houslovým virtuosem Daliborem Karvayem.

K nejzajímavějším bodům programu patří vystoupení světově proslulého klavírního dua Jeremy Menuhin a Mookie Lee, kteří budou koncertovat v Domě hudby.

Nevšední zážitek slibuje koncert Monology violy v Domě hudby s Kristinou Fialovou nebo operní recitál Jany Kurucové, sólistky Deutsche Oper Berlin, Vivat Mozart! v Měšťanské besedě.

"Letošní téma se bude věnovat otázkám dobové sociální problematiky, charity. A nás zajímá, jak se tato problematika odrazila v hudbě."

Divadelní program: od Traviaty po Járu Cimrmana

Festival obohatí pět různorodých představení Divadla J. K. Tyla. Uvede hravou operu Bohuslava Martinů Voják a tanečnice, La traviatu G. Verdiho, baletní pohádku S. Prokofjeva Popelka a dva muzikály - Divotvorný hrnec a Footloose aneb Tanec není zločin.

V kulturním domě Peklo budou k vidění také dvě představení Divadla Járy Cimrmana a to Hospoda na mýtince a Jára Cimrman v říši hudby.

Měšťanská beseda promítne dva filmové dokumenty o Smetanovi režiséra Pavla P. Riese Život žitý zaživa a Zvelebení hrobu B. Smetany.

Festival Smetanovské dny má podle slov Lenky Kavalové rozpočet 2,8 milionu korun, přičemž 1,5 milionu je dotace města Plzně, 250 tisíc korun dotace Plzeňského kraje. 

Organizátoři předpokládají, že vstupné by mělo vynést až milion korun. Cena vstupenek se pohybuje od 100 do 520 korun. Lze využít systém slev a také cenově výhodnou festivalovou abonentku. Kompletní program festivalu najdete na internetových stránkách zde.

Autoři:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

V centru Plzně zazní Prodaná nevěsta, diváci se stanou součástí scény

Náměstí Republiky v Plzni a katedrála svatého Bartoloměje. (16. dubna 2015)

Živá zvířata, selský trh, řemeslníky, tradiční kroje, cirkus i diváky v hospodě na jevišti nabídne největší open air...

Při představení křičím, aspoň mi diváci neusnou, říká plzeňský Cyrano

Michal Dlouhý je hlavní hvězdou letošního Divadelního léta pod plzeňským nebem....

Michal Dlouhý je hlavní hvězdou letošního ročníku Divadelního léta pod plzeňským nebem. V roli Cyrana ho mohou diváci...

Pekelný ostrov ozdobí slavní Uriah Heep, Harlej zahraje s orchestrem

V Holýšově na Domažlicku se konal festival Pekelný ostrov. (9. července 2016)

Hudební formace rozezpívají Pekelný ostrov v Holýšově na Domažlicku už posedmé. Během pátku a soboty se na pódiích...

Najdete na iDNES.cz