Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šmejdi nabízejí předražené vysavače, jeden chtěli splatit dvakrát

  13:15aktualizováno  13:15
Nepoctiví prodejci předraženého zboží, známí jako „šmejdi“, zřejmě zkouší novou fintu. Za už jednou zaplacené zboží klidně pošlou zákazníkovi další splátkový kalendář. Takový neobvyklý případ nyní řeší pracovníci České obchodní inspekce pro Plzeňský a Karlovarský kraj.

Ilustrační snímek | foto: Aerofilms

Už jsem kompletně splatil vysavač z předváděčky, ale přišel mi na něj nový splátkový kalendář. Nevím, co mám dělat. S takovou přišel nedávno za inspektory senior, který se v minulosti upsal ke splácení vysavače.

Inspektoři porovnali všechny dokumenty, které muž přinesl, s novým splátkovým kalendářem, a nestačili se divit. „Ukázalo se, že spotřebitel veškeré splátky splatil, dokonce mu bylo sděleno, že má přeplatek. Nové splátky ale mají jít na jiný účet, než měla předváděcí firma. Můžeme se domnívat, že by to mohl být soukromý účet jednoho z prodejců,“ říká k případu šéf inspekce pro Plzeňský a Karlovarský kraj Jan Řezáč.

S něčím podobným se kontroloři ještě nesetkali. Protože na případu intenzivně pracují, nemohou být zatím konkrétnější.

Přestože nový zákon nařizuje firmám, které pořádají předváděcí akce, aby každou hlásili s desetidenním předstihem pracovníkům obchodní inspekce, řada z nich to nerespektuje. Své akce se naopak snaží maskovat.

Senioři tak dostávají pozvánky na otevírání nových prodejen, kde prý mohou ochutnávat například výrobky z masa. Jakmile se za nimi ale zavřou dveře sálu, po nové prodejně nebo ochutnávce už není vidu ani slechu. Prodavači se snaží všemi možnými způsoby vnutit seniorům mnohonásobně předražené vysavače nebo infralampy.

„V letošním roce jsme zatím byli na 72 akcích, ve dvou třetinách případů jsme zjistili především užívání nekalých obchodních praktik,“ řekl Jan Řezáč.

Až pětimilionová pokuta tak hrozí například prodejcům hrnců a polarizačních přístrojů, kteří na přelomu října a listopadu vyvíjeli nátlak na seniory při předváděcí akci v Klatovech.

Další tři závažná zjištění jsou z Karlovarského kraje. Před několika dny lákaly pozvánky na otevření nové prodejny uzenin a ochutnávky výrobků do Nejdku.

„Firma, která na ochutnávku zvala, podle výpisu z obchodního rejstříku ukončila svoji činnost už v říjnu. Místo ochutnávky uzenin prodejci předváděli vysavač, který bude možné v budoucnu zakoupit za ‚příznivou‘ cenu 50 až 64 tisíc korun. Přitom na internetu je stejná značka vysavače nabízena za cenu 3 995 korun,“ popsal zjištění šéf inspektorů Řezáč.

Na tři kila uzenin a slevovou kartu pro nákup zboží za tři tisíce v pojízdné prodejně řeznictví byli lákáni lidé na akci v Chebu. I tady inspektoři viděli předváděčku vysavače za 57 až 64 tisíc korun, který se údajně od ledna bude prodávat v síti elektroprodejen.

„Inspektoři však zjistili, že byl některým účastníkům nabízen přímo na akci. Když požadovali informace o firmě, která předváděcí akci organizuje, odešli přítomní organizátoři pro doklady a víc se už nevrátili,“ vyplývá ze zápisu z kontroly. 

Inspektoři na západě Čech letos zatím nepravomocně uložili pokuty za téměř tři miliony korun, řada dalších případů je ještě v řízení. Protože rozhodnutí dosud nejsou pravomocná, nemůže inspekce konkrétně říci, komu a jak vysokou pokutu vyměřila.

Budeš o hladu, křičí na důchodce Šmejdi ve filmu

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Najdete na iDNES.cz