Někteří váleční veteráni jezdí na oslavy osvobození do Plzně i s celou rodinou.

Někteří váleční veteráni jezdí na oslavy osvobození do Plzně i s celou rodinou. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Začínají oslavy osvobození, dva veteráni se jich zúčastní poprvé

  • 0
Třináct válečných veteránů z Ameriky a Belgie se letos zúčastní Slavností svobody v Plzni. Dva z nich - Glynn Raby a Valere Gustin přijedou na oslavy úplně poprvé.

Plzeň je zaměřením na skutečné veterány v České republice výjimečná. Přijíždějí každý rok i přes svůj pokročilý věk. Ten nejstarší oslaví letos 101. narozeniny. „Je neuvěřitelné, v jaké kondici pořád ještě jsou,“ říká obdivně Jana Švábková, vedoucí oddělení protokolu kanceláře primátora města Plzně, a dodává, že si nepamatuje, že by některý z veteránů část programu vynechal.

„Berou to jako velikou čest a poctu, kterou mohou Plzeňanům prokázat,“ vysvětluje Švábková.

Velký důraz je samozřejmě kladen na dostatek času na odpočinek a relaxaci. „Chceme, aby skutečně každý den měli aspoň chvíli na to, aby si odpočali, a aby si program mohli zorganizovat tak, jak chtějí,“ konstatuje Švábková.

Kromě oficiálního programu sestávajícího především z pietních aktů či setkání s veřejností se váleční veteráni během svého pobytu v Plzni těší také na návštěvy svých přátel.

Do Plzně přijíždí každý rok zhruba stejně velká skupinka, výjimkou jsou výroční roky jako ten loňský, kdy jich přijelo ještě více. „Vážíme si toho,“ říká Jana Švábková.

Zatímco nejstaršímu americkému veteránovi bude letos oněch 101 let, tomu nejstaršímu belgickému Louisi Gihoulovi je „jen“ 93 let. „Už tradičně přijel s celou rodinou. V autě jel však sám, v sedm hodin ráno vyjel z domova v Belgii a v 15.15 hodin už pil po 785 kilometrech jízdy svoje první pivo v hotelu v Plzni,“ líčí s úsměvem Pavla Kocourková, která během slavností doprovází belgické pamětníky.

Zajímavé je, že i v letošním roce budou mezi veterány „nováčci“. „Nám se nikdy nepodařilo dohledat kontakty na všechny, kteří tu v roce 1945 byli. Ale oni si informace o Plzni mezi sebou předávají, a zároveň nám i poskytují kontakty na další členy třetí armády generála Pattona,“ osvětluje Švábková.

Výběr z programu slavností

  • Jom ha-šoa – Den vzpomínání na oběti holocaustu 5. května od 14 hod U Branky.
  • Hlavní vzpomínkový akt u pomníku G. S. Pattona 6. května od 16 hod.
  • Beseda s veterány 7. května od 10 hodin v Měšťanské besedě. Součástí je také autogramiáda.
  • Ride of Freedom 7. května od 15.30 hodin na nám. Republiky. Jízda vojenských historických vozidel s veterány odjíždí z náměstí Republiky v 15.30 hodin, přijít lze zhruba o hodinu dříve. Mezi 15.45 a 16.20 budou veteráni na Bolevecké návsi, kde se s nimi může setkat i veřejnost. Mezi 17.00 a 17.30 se odehraje vzpomínka na padlé u pamětní desky v Lobzích. Kolem 18.00 dojede Ride of Freedom zpět na náměstí.
  • Ukázky historické techniky 8. května od 11 do 13 hodin v areálu Depo2015. Dynamické ukázky zbraní i americké techniky v pohybu, k vidění budou americká vozidla (lehký obrněný automobil M8 Grayhound, polopásové obrněné transportéry Halftracky M2 a M3, vozidla Diamond T981 a GMC, jeepy, dodge, Harley-Davidson WLA, tahač Ward laFrance či přívěs BenHur).
  • Kompletní program Slavností svobody najdete zde.

Díky tomu se zhruba každé dva roky podaří do Plzně přivézt někoho nového. Slavnosti letos poprvé zažijí například Američan Glynn Raby a Belgičan Valere Gustin.

Do Plzně kromě nich letos zavítají i Earl Ingram, George Thompson, Robert Gilbert, James Duncan, Reuben Schaetzel a Richard Pieper.

„Z belgických veteránů tu budou ještě Michel Gilain, José Schindfessel, Louis Gihoul, Hubert Rauw a Paul Jacobs,“ vypočítává Švábková. V Plzni už je také vnuk generála Pattona George Patton Waters s dcerou, účast potvrdil vnuk plukovníka Charlese Nobleho.

„Většina veteránů přijíždí s rodinou, nejčastěji se svými syny a dcerami, jimž se snaží přiblížit zážitky z května 1945,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký.

Město program pro veterány připravovalo pečlivě několik měsíců, největší zájem je z jejich strany o prohlídky kempů nebo například o besedu s veřejností, tedy o takové akce, při nichž se mohou osobně potkat s lidmi. Tuto příležitost budou mít letos také při sobotní Ride of Freedom, při níž projedou Plzní v otevřených džípech.