Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slavnosti svobody provázely spory, hledá se cesta, jak jim příště předejít

  19:30aktualizováno  19:30
Plzeň má za sebou Slavnosti svobody, které od roku 1990 provázelo snad nejvíc sporů a kritiky. Kolem několikadenní akce k výročí osvobození města bylo dusno. Organizátoři oslav proto už začínají hledat cestu, jak podobné situaci v příštích letech předejít.

Jízda Ride of Freedom přilákala do ulic Plzně tisíce lidí. | foto: Petr Eret

Letošní kontroverze byly důsledkem více okolností. Změnil se zažitý program a organizátoři zřejmě neodhadli, jaké to může vyvolat reakce. Následná kritika odhalila, jaká panuje rivalita mezi spolky a jednotlivci, kteří se kolem slavností v minulosti pohybovali.

Problémy s oslavami se v podstatě týkaly hlavně tří záležitostí. Pořadatelé po deseti letech vyřadili z oficiálního programu vojenskou přehlídku na Klatovské třídě a nahradili ji menší okružní jízdou jeepů s veterány. Také plánovali bojovou ukázku, v jejíž části se měl objevit tank Rudé armády, která město neosvobodila. A dohady vyvolalo i odstranění popraskaných pylonů památníku Díky Ameriko! krátce před slavnostmi.

Nakonec náhradní - neoficiální - přehlídku na Klatovské uspořádali členové několika klubů vojenské historie. Sporná bitva se po kritice nekonala. A v případě odstranění pylonů se objevily spekulace, že mohly stát a byly odvezeny účelově.

Zástupci města tvrdí, že i přes emotivní dohady oslavy dopadly dobře. Primátor Martin Zrzavecký řekl, že se za několik týdnů uskuteční jednání o plánech na budoucí průběh oslav. „A jsem připraven diskutovat se všemi, kteří by se na nich chtěli podílet,“ prohlásil.

Primátor upozornil, že zájemci by měli přijít s jasnou vlastní vizí. „Říct, co jsou schopni v rámci slavností udělat,“ konstatoval.

Primátor prý nelituje toho, že oslavy měly letos upravený program. „Ale zřejmě se zanedbala diskuse, která tomu měla přecházet. Část připomínek byla důsledkem nedostatečné komunikace, kterou zlepšíme,“ sdělil.

Primátor je přesvědčený, že i letošní slavnosti se účastníkům zamlouvaly. „I američtí veteráni tvrdili, že jsou spokojení. Bylo pro ně důležité, že měli možnost svézt se v jeepech a potkat se s lidmi,“ uvedl.

Jana Komišová z magistrátu je přesvědčena, že právě nová jízda s veterány, jejíž součástí byl program na Bolevecké návsi, patřila k nejlepším částem oslav. „V příštím roce by tam mohl být program pro veterány i delší, jim se tam moc líbilo,“ sdělila Komišová.

Oslavy osvobození

Ta tvrdí, že pokud bude příště chtít někdo při slavnostech uspořádat například ukázku bitvy, může přijít se scénářem. „Myslím, že iniciativa k military programu by měla vycházet od klubů zaměřených na vojenskou historii,“ konstatovala.

Připustila, že její tým letos podcenil komunikaci o změně programu. „Pro příště můžeme udělat kulatý stůl pro zástupce klubů a ti by si přitom mohli všechno vyříkat. Určitě uděláme veřejnou výzvu pro podání podnětů k programu slavností. Myslím, že by se na přípravě oslav mohli víc podílet zástupci Pattonova muzea Ivan Rollinger a Milan Jíša,“ sdělila Komišová.

Ivan Rollinger i Milan Jíša jsou ochotni v tomto ohledu magistrátu vyjít vstříc. Rollinger si myslí, že se letošní slavnosti povedly, ale připustil, že jim daly emotivní debaty o programu hořkou příchuť. Myslí, že to byl do značné míry důsledek nedobrých vztahů mezi kluby vojenské historie. „Je mezi nimi velká rivalita, a to v tom hraje největší roli,“ konstatoval Rollinger.

Milan Jíša se domnívá, že rozruch kolem přehlídky na Klatovské třídě vznikl hlavně proto, že si už na ni lidé zvykli.

Pochybnosti o důvodech odstranění pylonů památníku Díky, Ameriko! považuje za nešťastné. „Byla to shoda náhod, ale takových věcí se okamžitě někdo chytne a nepřemýšlí o tom. Odstranění zřejmě bylo správné už jen kvůli tomu, že kolem popraskaných pylonů jezdila těžká doprava včetně tramvají. Kdyby se to udělalo o půl roku dřív, asi by to nikdo neřešil,“ konstatoval Jíša.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Poslední výluka před nádražím v Plzni, přestavba mostů spěje do finále

Přestavba železničních mostů a silnice pod nimi u hlavního vlakového nádraží v...

Před hlavním vlakovým nádražím v Plzni, kde probíhá přestavba železničních mostů a silnice pod nimi, začne zítra...

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

Požár lesa zastavil vlaky mezi Plzní a Stříbrem, hasí vrtulník i letadlo

S rozsáhlým požárem lesa bojují hasiči u Pňovan na Plzeňsku. Oheň likvidují i...

Kvůli požáru lesního porostu nejezdí vlaky na železniční trati z Plzně do Stříbra na Tachovsku. Podle hasičů hořel les...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz