Snímek Slávy Vaneše z osvobození Plzně americkou armádou.

Snímek Slávy Vaneše z osvobození Plzně americkou armádou. | foto: Sláva Vaneš

Fotograf zachytil příjezd Američanů do Plzně, málem ho trefila kulka

  • 342
Plzeňský fotograf Sláva Vaneš byl před 69 lety mezi prvními, kdo vyrazili do ulic města vstříc americkým vojákům s fotoaparátem v ruce. Pořídil autentické záběry příjezdu prvních obrněnců a přestřelek s fanatickými Němci. Fotky pak ale po desetiletí ležely v archivech a negativy dokonce záhadně zmizely.

Byla deštivá neděle 6. května 1945 a Plzeň za sebou měla neklidnou noc. Předchozího dne vypuklo ve městě povstání. Když po osmé ráno zaduněly ulicemi první tanky a obrněné vozy, nebylo jasné, jestli patří Němcům, nebo americkým osvoboditelům, a lidé váhali, zda vyjít ven.

Hlavní kolona projížděla do středu města okolo fotoateliéru Vaneš. Tehdy dvacetiletý syn jeho majitele popadl fotoaparát, pár svitků nedostatkového filmu, vyběhl ven a začal fotit. Nebezpečí v těch chvílích úplně nevnímal.

Sláva Vaneš

Sláva Vaneš zemřel v roce 2006. Fotografický rod Vanešů působí v Plzni přes sto let. Jeho historii přibližuje výstava v plzeňském Pivovarském muzeu s názvem Foto Vaneš - Plzeň a Plzeňský Prazdroj očima tří generací plzeňských fotografů.

"Najednou prý na něj někdo skočil - jeden z těch Američanů ho stáhl pod džíp a zachránil ho před střelbou," cituje otcovy vzpomínky syn fotografa Slávy Vaneše Marek.

Plzeňský fotograf Sláva Vaneš byl před 69 lety mezi prvními, kdo vyrazili do ulic města vstříc americkým vojákům s fotoaparátem v ruce. Pořídil desítky autentických záběrů.

Nejsilnější Vanešovy snímky jsou z prvních okamžiků osvobození. "Na některých je vidět střelba, kouří se z hlavní. Jsou na nich hoši, kteří opravdu prošli frontou, a ne fešáci z přehlídek. Na jedné fotce přijíždí vojenské auto po Klatovské třídě, dveře má stlučené z prken, v kabině sedí černoch. Už sami černoši museli být pro tehdejší Plzeňany zjevením. Taky se s nimi s oblibou fotili," popisuje otcovy snímky Marek Vaneš.

Fotografie, i ty reportážní, se tehdy přímo v ateliéru prodávaly, byly vystavené za výlohou. Mnohé měly na rubu potisk jako pohlednice.

Fotografie pak po desetiletí ležely v rodinných archivech, protože skutečnost, že jihozápad Čech osvobodili na konci 2. světové války Američané, se komunistická propaganda snažila zamlčovat. A negativy záhadně zmizely.

Osud Vanešových fotografií z osvobození přímo souvisí s dalšími poválečnými událostmi, jimiž je právě Plzeň výjimečná.

V červnu 1953 vyšli do ulic dělníci ze Škodovky rozhořčení měnovou reformou. Demonstrace byla prvním vážným protikomunistickým protestem ve východním bloku. A režim se rozhodl, že se za ni bude mstít.

"Někdo rozhodl, že se za protest škodováků pomstí buržoustům, a vybrali si živnostníky, kteří se toho vůbec neúčastnili. Děda, u kterého byl archiv fotek, musel na rok odejít z Plzně. A to ze dne na den, tudíž neměl čas si nic připravit nebo schovat. Tehdy archiv zmizel," vypráví Marek Vaneš.

Otcových snímků se mu naštěstí nakonec podařilo posbírat docela dost, i když jsou to jen fotky, pozitivy. "U některých jde jen o kontaktní kopie z filmu o formátu 6x6 centimetrů, ale s dnešní technikou je lze slušně reprodukovat," říká Marek Vaneš.