Do projektu Skutečně zdravá škola se jako první v kraji účastní Akademie...

Do projektu Skutečně zdravá škola se jako první v kraji účastní Akademie hotelnictví a cestovního ruchu v Plzni. (22. června 2015) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Žádná zmrazená zelenina, ve školní jídelně se vaří zdravě a chutně

  • 5
Potraviny jen od lokálních zemědělců a žádná zmrazená zelenina. To jsou některá z pravidel Skutečně zdravé školy. Program vznikl podle britské verze, kterou proslavil kuchař Jamie Oliver. V Plzeňském kraji se do projektu zapojila Akademie hotelnictví a cestovního ruchu Plzeň.

Cílem programu je zlepšení kvality stravování ve školních jídelnách, vznikl podle britského vzoru Food for Life Partnership.

„U nás zlepšujeme především kvalitu toho, z čeho školní jídelna vaří. Například nepoužíváme zmrazenou zeleninu, ale výhradně čerstvou. Kvalita jídla se výrazně zlepšila a mění se také přístup žáků,“ přibližuje ředitelka Akademie hotelnictví Jana Linhartová.

Změna je patrná i v sortimentu. Studenti mají k dispozici zdarma salátový bar, v nabídce mají nedoslazovaný nápoj a vybírat si mohou z pěti hlavních jídel. Zájemci si mohou také ohřát v mikrovlnné troubě umístěné ve školní jídelně vlastní donesené pokrmy.

Na ceně oběda se zvýšení kvality nijak neprojevilo. Studenti za dotovaný oběd zaplatí i nadále 42 až 43 korun, veřejnost 65 korun.

Jídelna uvaří měsíčně na deset tisíc porcí, z toho 95 procent je určeno žákům a studentům. Jídelnu s kapacitou 300 míst navštěvují kromě nich také senioři z okolí.

„Vaří velmi dobře, jsem tu spokojený. Chodím už několik let,“ pochvaluje si jeden z těchto strávníků Karel Novotný. Přiznává však, že v posledních měsících žádnou radikální proměnu nezaznamenal.

Kvůli zapojení do programu však škola kompletně obměnila kuchařský tým, v jídelně funguje také poradce, který pomáhá při výběru jídel a řídí chod jídelny. V rámci svých praxí se na přípravě podílejí také samotní žáci - vaří i sestavují jídelníčky.

„Bufet zásobujeme vlastními produkty. V rámci výuky se dělají jogurtové poháry, celozrnné bagety, obložené chleby a další výrobky,“ doplnila Linhartová.

Iniciativa Skutečně zdravá škola vznikla na podzim 2013. „Situace ve školních jídelnách je velkým problémem,“ vysvětluje odborná garantka programu Margit Slimáková.

Populární britský kuchař Jamie Oliver.

Pozastavuje se například nad tím, že ve školních stravovacích zařízeních je třeba se řídit takzvaným spotřebním košem. Tento systém závazných doporučení je však již šestadvacet let starý. „Soustředí se jen na kvantitu. Jaká je kvalita, odkud potraviny pocházejí, to je úplně jedno,“ kritizuje Slimáková.

V únoru letošního roku proto iniciativa vybrala patnáct škol napříč republikou, s nimiž začala spolupracovat. „Od září se může přihlásit a zapojit jakákoliv škola,“ ujišťuje Slimáková.

Školy po splnění přesně daných kritérií dosahují na různé úrovně certifikátů. V praxi to například znamená, že školní jídelna vaří z čerstvých sezonních surovin od místních farmářů a řezníků, žáci pěstují zeleninu ve školní zelinářské zahradě, kterou pak využívají v hodinách vaření.

Iniciativa se inspirovala ve Velké Británii, kde už se touto metodikou řídí téměř pět tisíc škol. A postupně na ně přecházejí také nemocnice či restaurace.