Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Děti se zažívacími problémy jsou doma, škola v přírodě končí předčasně

  17:19aktualizováno  17:19
I poslední děti, které záchranáři ve čtvrtek převezli ze školy v přírodě u Žihle do nemocnic se silnými zažívacími problémy, jsou doma. Jde o 18 školáků, které lékaři nechali v nemocnicích v Plzni a Rokycanech přes noc na pozorování. V pátek odpoledne si je vyzvedli rodiče.

Na škole v přírodě v Žihli na Plzeňsku onemocněly desítky dětí. Střevní infekci si ale přivezly z domova. | foto: Petr Ježek, MF DNES

„Od čtvrtečního večera už nepotřebovali infuze, v průběhu pátečního odpoledne jsme je postupně předali rodičům,“ uvedl primář infekční kliniky plzeňské Fakultní nemocnice Dalibor Sedláček. V Plzni zůstalo přes noc 16 dětí z Bíliny, v Rokycanech dvě.

Do nemocnice v Rokycanech záchranáři přivezli ve čtvrtek celkem čtyři děti.

„Průběh těch zažívacích potíží u čtyřech dětských pacientů, kteří byli přivezeni do Rokycan, nebyl dramatický. Dvě děti byly propuštěné do 12 hodin od přivezení záchrankou, tedy již včera. A dvě zůstaly na pozorování přes noc. I ty jsou v pořádku, v pátek odpoledne si pro ně přijeli rodiče,“ řekl za rokycanskou nemocnici mluvčí Jiří Kokoška

V noci na čtvrtek postihly průjmy a někdy i zvracení postupně na 60 dětí a také jednu vychovatelku. Záchranářům bylo nejdříve nahlášeno patnáct dětí s problémy. Počty nemocných se však postupně zvyšovaly.

Příčina náhlých zažívacích potíží, které v noci na čtvrtek postihly ve škole v přírodě u Žihle na severním Plzeňsku na 60 dětí a vychovatelku, byla s největší pravděpodobností virového původu. Všichni se nakazili zřejmě od spolužáka, který s průjmem přijel už z domova. Přitom i tento školák dokládal potvrzení o bezinfekčnosti.

Josef Klepáč z Krajské hygienické stanice v Plzni v pátek řekl, že výsledky rozborů budou mít až v průběhu příštího týdne. „Dokud nebudeme mít kompletní výsledky, vyloučit nemůžeme vůbec nic,“ řekl Klepáč.

Hygienici ve čtvrtek rozhodli, že i zdravé děti musely ve čtvrtek v podvečer odjet ze školy v přírodě domů. „Je to opatření, aby se onemocnění dál nešířilo. Jevilo se nám vhodnější to ukončit,“ řekl hygienik.

Ředitelka školy v přírodě Alena Soprová řekla, že ve škole dělají desinfekci a uklízejí. „Nevidím důvod, proč bychom měli něco měnit na tom, jak uklízíme. Denně vytíráme s přidáním desinfekčních přípravků, koberce denně luxujeme,“ řekla ředitelka školy v přírodě.

Z bílinské základní školy do areálu v lesích u Žihle přijelo 200 dětí. Základní škola na tento jedenáctidenní pobyt získala dotaci 800 tisíc korun od ministerstva životního prostředí, aby mohly jet i děti ze sociálně znevýhodněných rodin.

Téměř dvoutýdenní pobyt měl být pro školáky zaměřený na přírodovědu. „Učitelé měli pro děti připravené plné krabice pracovních listů, aby mohly například zaznamenávat počasí. Připravili umělé houby, šišky, rostliny a další pomůcky. Jen doufáme, že nebudeme muset dotaci vrátit,“ posteskla si už ve čtvrtek ředitelka bílinské základní školy Ivana Svobodová.

Děti přijely na Plzeňsko v úterý 5. dubna, ve čtvrtek v podvečer se musely z rozhodnutí hygieniků vrátit domů .

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Jediný spitfire schopný letu u nás má majitel přes léto v Líních u Plzně

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu stíhací letoun...

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu nejslavnější stíhací letoun britského Královského...

Při slavnostech sloužil mši kardinál Duka, připomněl historii Chodů

Poutní mši u kostela na vrchu Vavřineček, která je součástí Chodských...

Tóny dudácké muziky, vůně pravých chodských koláčů, ukázky lidových řemesel. Taková byla atmosféra 64. ročníku...

Sucho ohrožuje nově vysázené stromy, starým se zase lámou celé větve

Lobezský park v Plzni před revitalizací. (17. října 2016)

Mladé nedávno zasazené stromy jsou v Plzni v důsledku letošního horkého a suchého léta nejohroženější součástí městské...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz