Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sanitky odvezly ze školy v přírodě přes padesát dětí, zřejmě mají virózu

  9:15aktualizováno  16:31
Až na osmapadesát vystoupal počet dětí, které museli záchranáři během noci a čtvrtečního dopoledne odvézt do nemocnic ze Školy v přírodě Na Sklárně v Žihli na Plzeňsku. Děti pravděpodobně postihla střevní viróza.

Záchranáři vyjížděli do školy v přírodě krátce po půlnoci po oznámení, že patnáct dětí má zažívací potíže.

„Vyslali jsme tam tři vozy, na místě jsme ale zjistili, že nemocných je podstatně více. Povolali jsme proto dalších osm posádek včetně vozů pro zásahy u hromadných neštěstí. Na místě byl také inspektor provozu,“ sdělila dispečerka krajské záchranné služby Lenka Ptáčková.

Zásah záchranářů trval zhruba do čtvrtečního poledne, až pak se mohly posádky vrátit na základnu. V nemocnicích skončilo celkem osmapadesát dětí. Putovaly do nemocnic v Plzni, v Rokycanech, Žatci, v Karlových Varech, Hořovicích a Mostu.

Školy v přírodě se účastní celkem asi 200 dětí ze ZŠ Lidická v Bílině na Teplicku. Školáci od první do třetí třídy a dva starší žáci základní školy mají bolesti břicha, zvrací a mají průjem. Podle záchranářů nebyli v přímém ohrožení života, ale bylo potřeba je dopravit k ošetření do zdravotnických zařízení.

Virózu si děti nejspíš už přivezly s sebou

Podle hygieniků děti nejspíš postihlo virové onemocnění. „S největší pravděpodobností je to nějaká střevní viróza. Ti první noční postižení už jsou v podstatě bez příznaků. Nyní provádíme rozsáhlé šetření, odebírají se vzorky jídla, stěry z prostředí, odebírají se stěry v ubytovacích zařízeních, odebírají se také vzorky na virologii. Těch vzorků tedy bude víc a nějaký den potrvá, než budeme mít výsledky,“ informoval Josef Klepáč z Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje.

Fotogalerie

Z vyjádření ředitelky ZŠ Lidická v Bílině Ivany Svobodové vyplývá, že verze s virózou je více než pravděpodobná. Uvedla totiž, že děti si ji s sebou na pobyt nejspíš přivezly a pak se nakazily navzájem.

„Až zpětně jsem se dozvěděla, že dvě děti z těch menších zvracely a měly průjem už při odjezdu, jenže rodiče jim dali živočišné uhlí a řekli, ať jedou,“ řekla Svobodová. Podotkla však, že všichni školáci měli od rodičů potvrzení o bezinfekčnosti.

Pobyt ve škole v přírodě končí pro všech dvě stě dětí, odpoledne tak rozhodli hygienici. V Žihli přitom školáci měli být od 5. do 15. dubna. Ředitelka ZŠ uvedla, že pro zdravé děti přijedou ve čtvrtek večer autobusy, aby je přepravily domů.

Většinu dětí, které byly v nemocnicích, lékaři propustili ještě během čtvrtka. Vyzvednout si je ale museli zákonní zástupci. „S rodiči dětí jsme v kontaktu,“ ujistila ředitelka školy.

Ve Fakultní nemocnici v Plzni zůstává šestnáct dětí, v Rokycanské nemocnici dvě děti. Propuštěny budou nejdříve v pátek.

Případem se zabývá také policie, což potvrdil mluvčí Jan Koželuh. „Vzhledem k tomu, že se jednalo o nezletilé osoby, nebudeme v této věci poskytovat žádné další bližší informace,“ uvedl.

Podle internetových stránek funguje zařízení už od roku 1981, nyní jako Škola v přírodě Sklárna, s. r. o.

Ředitelka společnosti Alena Soprová uvedla, že nákaza nepochází z jídla. „Jedno z dětí mělo zdravotní potíže už po příjezdu. Hned jsme ho umístili na ošetřovnu a zaznamenali jsme to do zdravotnického deníku,“ řekla.

Autoři: ,


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

MHD v Plzni má jeden klimatizovaný vůz, během pěti let přibudou další

Situace na křižovatce u Synagogy, kam vjíždějí auta na zelenou, ale cestu jim blokuje pomalu jedoucí odbodočující tramvaj.

Cestující veřejnou dopravou v Plzni se zřejmě časem dočkají klimatizovaných vozů. Po západočeské metropoli v současných...

Najdete na iDNES.cz