Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začínají zápisy do prvních tříd. Školy dávají přednost dětem z okolí

  8:50aktualizováno  8:50
Zápisy budoucích prvňáčků začínají už 15. ledna a do školních tříd v Plzeňském kraji míří i letos silné ročníky. Jen v Plzni by mělo podle odhadů přijít na 2400 dětí, celková kapacita škol ve městě je však dostatečná.

Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Po zkušenostech z předcházejících let musela 20. ZŠ v Brojově ulici v Plzni přistoupit k revoluční novince. Stanovila seznam ulic v těsném sousedství školy, z nichž bude prvňáčky přijímat přednostně.

„Škola není nafukovací. Můžeme letos otevřít už pouze dvě první třídy s celkovou kapacitou 45 dětí,“ vysvětluje zástupkyně školy Ilona Jehličková. Tímto krokem se má podle ní zamezit tomu, aby děti z nejbližšího okolí musely vyhledávat vzdálenější školy.

Místo bydliště je podle Jehličkové jediným kritériem při posuzování žádosti. Pořadí při zápisu roli nehraje. „Už druhým rokem využijeme elektronickou registraci. Osvědčilo se nám to. Rodičům se tím umožní kultivovaný zápis bez čekání a front, přijdou s dítětem až na konkrétní hodinu,“ doplňuje Jehličková.

Možnost registrovat se k zápisu přes internet nabízí letos už víc než třetina plzeňských základních škol, konkrétně jde například o 1., 20., 21., 25. a 31. ZŠ.

„Vloni jsme byli s tímto systémem spokojeni. Obávali jsme se, zda bude vše fungovat tak, jak má. Aplikace ale nápor vydržela, nebylo třeba čekat ve frontách a všichni byli spokojeni,“ pochvaluje si ředitelka 25. ZŠ Eliška Syřínková, jejíž škola patří tradičně mezi ty nejpoptávanější.

V září plánuje otevřít čtyři první třídy stejně jako loni, kdy se k zápisu registrovalo zhruba 160 dětí. „Část ale požádala o odklad, část nepocházela z naší spádové oblasti. Nakonec jsme tedy přijali téměř všechny zájemce z okolí školy,“ uvádí Syřínková.

Větší množství prvňáčků už škola nemůže přijmout, a to z kapacitních důvodů. Obsazené má všechny učebny, i v těch odborných už nyní sídlí kmenové třídy.

„Počet žáků se v Plzni už delší dobu zvyšuje. Výraznější přesun silných ročníků dětí ze školek do prvních tříd registrujeme od roku 2013, tento trend by měl vytrvat ještě zhruba dva až tři následující roky. Jasně to ukazují počty prvňáčků i prvních tříd. Zatímco ve školním roce 2011/2012 jsme měli 71 běžných prvních tříd a v nich 1519 žáků, předloni a loni už to bylo 80 tříd s téměř 1850 dětmi,“ potvrzuje primátor města Martin Zrzavecký.

Celková kapacita škol v Plzni je však dostatečná. „Předpokládám, že se nám podaří uspokojit všechny zájemce. Kapacita školy je dostatečná, v případě potřeby můžeme udělat kmenovou třídu z některé odborné učebny,“ říká například Zdeňka Krausová, ředitelka 10. ZŠ v Plzni s tím, že loni tu otevírali tři první třídy.

Podobná je i situace mimo krajské město. Kapacitně na hraně je třeba domažlická ZŠ Komenského. „Předem nemůžu říct, kolik tříd otevřeme, bude záležet na tom, kolik dětí přijde,“ podotýká ředitel Ivan Rybár.

Doplňuje, že v předchozích letech otevírala škola pět prvních tříd s maximálním počtem 24 dětí. „Ve vyšších ročnících musíme poslední tři až čtyři roky třídy spojovat,“ vysvětluje Rybár, jak se řeší problém s místem.

Naopak klidnější je situace v Sušici na Klatovsku. „Počítáme, že otevřeme dvě první třídy, to by mělo být dostačující,“ říká ředitel sušické ZŠ T. G. Masaryka Richard Smola a odhaduje, že v dalších letech už se počty prvňáčků začnou pomalu snižovat.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Plzeňský hejtman Bernard má problém, nepodal včas majetkové přiznání

Josef Bernard přichází do sídla krajské ČSSD v Houškově ulici v Plzni na...

Do konfliktu se zákonem o střetu zájmů se dostal hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD). Do poloviny roku totiž...

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

Při slavnostech sloužil mši kardinál Duka, připomněl historii Chodů

Poutní mši u kostela na vrchu Vavřineček, která je součástí Chodských...

Tóny dudácké muziky, vůně pravých chodských koláčů, ukázky lidových řemesel. Taková byla atmosféra 64. ročníku...

Najdete na iDNES.cz