Škody po bleskové povodni na Klatovsku nejspíš překročí milion korun

  10:02aktualizováno  10:02
Milion korun zřejmě přesáhnou škody, které napáchala velká voda v Mochtíně a v Kocourově na Klatovsku. Minulý týden v noci na středu se tudy prohnala blesková povodeň. Zdejší potůček se změnil v třicet metrů širokou řeku, která poničila domy, sportovní areál i obecní úřad. Starosta zrušil dovolenou a chystá žádosti o dotace.

Obecní úřad v Mochtíně spravuje i Kocourov. Tudy se prohnala stoletá voda. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Starosta Mochtína Jaroslav Kanta teď sčítá škody a organizuje úklidové práce. V pondělí měl odjet na desetidenní dovolenou, ale musel ji zrušit. "Budu rád, když odjedu na dva dny," vylíčil Kanta, který škody na obecním majetku odhadl na více než milion korun.

Kdyby to měla obec zaplatit sama, bylo by to hodně obtížné, protože se jedná o patnáctinu ročního rozpočtu. "Doufám, že nám pomůže kraj a ministerstvo pro místní rozvoj," dělá si naděje Kanta, který už připravuje žádosti o dotace.

"Zatím jsme na šesti stech tisících korunách, ale nemáme v tom ještě komunikace a mostky, takže hrubý odhad je přes milion," vysvětlil starosta obce, která byla v minulém týdnu nejpostiženější v republice.

Kocourovem, který pod mochtínskou správu také patří, se totiž prohnala stoletá voda. Přišla bez varování jen z husté přeháňky spadlé na okolní kopce, z nichž se spustila jako do trychtýře - to znamená rychle, bez varování a s nebývalou silou.

Přestože je obec pojištěná, tak pojišťovací ústav podle starosty zaplatí jen minimální část škody. "Na okamžitou bleskovou povodeň tady totiž není pojištěný nikdo. Protože když jste u vody, tak vás pojišťovna nepojistí, a když vás to vypláchne, tak vás také neodškodní, protože s tím nikdo nepočítal," popsal starosta situaci obcí, kterými teče jen ševelící uzoučký potůček. Ten ale blesková sprška změnila v desítky metrů široký živel, který nic nezastavilo.

"Nejen obec, ale i občané se dozvěděli od pojišťoven, že většina škod se jim z pojistky hradit nebude. Když k vám totiž znenadání odněkud přijde voda, tak se k tomu pojišťovna nezná," sdělil starosta s vysvětlením, že pojistka domácnosti se vztahuje na zařízení v domě, ale už ne na smetenou kolnu nebo plot.

"Voda poničila obecní úřad, sportovní areál v Mochtíně, vyplavila i kulturní zařízení v Hoštičkách. Všechny tyto budovy jsou vlhké, tak musíme počkat, jak to dopadne po vyschnutí," popsal starosta, který je trochu rozladěný z přístupu správy povodí. Ta prý na urychlené úklidy a opravy toků nemá zatím peníze. "Jejich vyčištění tak bude během na delší trať. Takže když voda přijde znovu, bude kapacita toků ještě menší, než byla," dodal Kanta.

Ze soukromých staveb a zařízení na Mochtínsku nejhůře dopadl sportovní areál v Kocourově, kde se škoda odhaduje na 600 tisíc korun. Areál přišel například o část zasněžovacího zařízení sjezdovky.Nejčtenější

Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v předehrávce 12. kola Fortuna...Největší jízdárna v Čechách. Unikátní stavba Windischgrätzů unikla zkáze

Budova byla postavena mezi lety 1858 a 1861.

Tři kilometry západně od Tachova v Plzeňském kraji leží Světce, které se zásluhou knížete Alfréda I....

Inkluze není úplně dobrá, speciální škola je často lepší, říká učitelka

Hana Šťovíčková je kantorkou už dvaadvacet let. Podle ní jsou malé děti oproti...

Kantorka Hana Šťovíčková pracuje na Základní škole ve Šťáhlavech na Plzeňsku už dvaadvacet let. Za tu dobu se podle ní...

Kluk, který rozeslal spolužákům video s masturbující dívkou, unikl soudu

Ilustrační snímek

Žalobce zastavil trestní stíhání šestnáctiletého mladíka, který před rokem zveřejnil choulostivé video, na němž je...

Další z rubriky

Ve městě jsou lidé tolerantní, pokud nedáte orientaci na odiv, říká lesba

Druhý ročník akce Pilsen Pride vyvrcholil v sobotu Duhovým průvodem z Mlýnské...

Andrea Luková, která studuje na Západočeské univerzitě v Plzni, je lesba. Svoji orientaci netají, ale dvakrát si...

Muž obviněný z vraždy důchodce jde do vazby, zřejmě trpí duševní nemocí

Soud poslal osmadvacetiletého muže obviněného z víkendové vraždy seniora v...

Muže, kterého kriminalisté obvinili ze sobotní vraždy seniora v Plzni, poslal soud do vazby. Hrozí mu až osmnáct let...

VIDEO: Tramvaj se střetla s autem a tlačila ho před sebou, řidič je zraněný

Při dopravní nehodě v Plzni se zranil řidič osobního vozidla. Ten při...

Tramvaj a osobní vozidlo se dopoledne srazily u autobusového nádraží v Plzni. Šofér auta soupravu zřejmě přehlédl při...

Najdete na iDNES.cz