Škodovka nestíhá opravovat vozy plzeňské MHD, dostala několik pokut

  17:06aktualizováno  17:06
Škoda Transportation, která opravuje plzeňské autobusy, trolejbusy a tramvaje, dostala od dopravních podniků několik pokut za to, že včas nezajistila potřebný počet provozuschopných souprav. Vedení Škody se brání tím, že provoz MHD nebyl narušen a prodlení nesouvisí s jinými zakázkami.

Nová vozovna Plzeňských městských dopravních podniků na Karlově. | foto: PMDP

Když má Škoda Transportation hodně zakázek, opravuje trolejbusy, autobusy a tramvaje Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP) takzvaně na hraně. Když tolik práce nemá, plní smlouvu s městskou firmou perfektně.

To se říká o škodovácké firmě, která na dobu 29 let převzala v roce 2012 opravování a údržbu městských dopravních prostředků.

Také postavila nové depo za 1,6 miliardy, které Plzeň postupně splácí. Po uhrazení poslední splátky v roce 2041 bude depo převedeno do majetku města. Do té doby by mělo město Škodovce zaplatit za opravy i vozovnu 12 miliard korun.

Škodovka odmítá, že by nestíhala opravovat vozy PMDP kvůli jiným zakázkám. Jisté je ale jedno. Škodovka už dostala několik pokut za to, že nepřistavila dostatek provozuschopných vozů MHD.

„Škoda Transportation byla sankcionována v různé výši a v různých časech několikrát,“ sdělil dopravně-provozní ředitel PMDP Jiří Ptáček.

Fotogalerie

„Smluvně to máme nastaveno tak, že náš partner musí k výpravě přistavit 93 procent provozuschopných autobusů, 90 procent tramvají a 90 procent trolejbusů. Když to nesplní, jsou sankcionováni,“ popsal ředitel.

Doplnil, že pokud se Škodovka blíží smluvní hranici a hrozí riziko nedostatku vozů, dopravní podnik dodavatele oprav upozorňuje. „Sankce se může pohybovat od desetitisíců korun za den a výše,“ vysvětlil Ptáček.

Konkrétní čísla, kolik Škodovka zaplatila, ale dopravní podnik nesdělil.

Vedoucí komunikace Škody Transportation Michal Tobrman uvedl, že za plnění smlouvy s PMDP odpovídá Škoda City Service. Od začátku projektu podle Tobrmana nebyl narušený provozu ani se nesnížil komfort cestujících v Plzni.

Důvodem neplnění smlouvy nebyly jiné zakázky, hájí se Škodovka

„V průběhu minulých let několikrát nebyly splněny hodnoty stanovené smlouvou, což nebylo v žádném případě zapříčiněno jinými zakázkami Škody Transportation. Ve skutečnosti se jednalo o dílčí prodlení při opravě havarovaných vozidel a kumulaci vyšších stupňů údržby vozů. I v těchto případech ale parametry nebyly splněny pouze v řádech desetin procenta,“ sdělil Tobrman.

Náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy Petr Náhlík z KDU-ČSL, pod kterého dopravní podnik spadá, uvedl, že projekt depa ve Škodovce považoval v roce 2009 za rizikový. A to z důvodu, že Plzeň nikdy nebude mít jistotu, kdo bude vlastníkem Škody Transportation, a kdo tedy bude partnerem města.

Od roku 2017 vlastní Škodu Transportation investiční skupina PPF Petra Kellnera. Původní vlastníci - Tomáš Krsek, Michal Korecký, Marek Čmejla a další fyzické osoby, ale také jednali o prodeji plzeňského podniku s čínským koncernem CRRC.

Náhlík připomněl, že KDU-ČSL a Pravá volba pro Plzeň podporovaly projekt připravený Správou veřejného statku města Plzně.

„Depo mělo vlastními silami postavit město v sousedství Karlova na pozemku města Plzně,“ uvedl Náhlík. Soutěž na výstavbu depa se ale v roce 2010 v orgánech města neprojednala. Hlasovalo se o ní až v následujícím volebním období.

V Plzni otevřeli nové depo pro vozidla dopravních podniků (28. 8. 2014) 

Nejčtenější

Plzeň - AS Řím 2:1, poháry na jaře budou, zajistil je gól Chorého

Plzeňský kouč Pavel Vrba se svými svěřenci slaví před kotlem fanouškům výhru na...

Výborný týmový výkon a vítězství nad loňským semifinalistou Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně na domácím hřišti porazili AS...

Přes tři čtvrtě miliardy v kase. Plzeň v Lize mistrů vydělala obří sumu

Plzeňští fotbalisté prožívají velkou radost, právě porazili v Lize mistrů AS...

Přibližně 800 milionů korun vydělala fotbalová Plzeň díky podzimnímu účinkování v Lize mistrů. Je to přibližně o dvě...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Policisté v Plzni vyšetřují vraždu mladíka, podezřelého zadrželi

Policie v Plzni vyšetřuje vraždu sedmnáctiletého muže. (9. prosince 2018)

V sobotu krátce před jedenáctou hodinou večer vyjížděli plzeňští policisté k vraždě. Tragédie se stala na Jižním...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Bimbovy erotické obrazy mají v Plzni premiéru, malíř by oslavil stovku

Kresba slavného výtvarníka Bohumila Konečného zvaného Bimba (6. 12. 2018)

Originály dětských kreseb, dopisy s Jaroslavem Foglarem, obálky prvorepublikových časopisů nebo ukázky reklamních...

Z Plzně povede cyklostezka do Českého lesa, skončí na přechodu Železná

(ilustrační foto)

Zhruba za pět let by se cyklisté mohli pohodlně dostat z Plzně až k německé hranici. Nová cyklostezka by měla vést mimo...

Soud znovu projedná zákrok důstojníka policejní zásahovky proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

Zástupce šéfa krajské zásahové jednotky Vladimír Slavotínek půjde znovu před soud za loňský konflikt s řidičem z...

Najdete na iDNES.cz