První životopisnou publikaci o Emilu Škodovi představila Ladislava Nohovcová,...

První životopisnou publikaci o Emilu Škodovi představila Ladislava Nohovcová, která autorce Marii Korandové s knihou pomáhala. (20. září 2016) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Sága rodiny Škodů mapuje historii rodiny, která změnila tvář Plzně

  • 7
Osudy slavné podnikatelské rodiny mapuje nová kniha Sága rodiny Škodů, kterou napsala Marie Korandová. Historie rodu, který změnil tvář Plzně, sahá až do 17. století.

„Jsem ráda, že tato kniha o zakladateli Škodovky vychází. Je nesporné, že Emil Škoda byl jednou z nejvýznamnějších osobností Plzně. Dal jméno fabrice, která funguje dodnes,“ konstatuje Ladislava Nohovcová, která se na tvorbě knihy také podílela, a připomíná, že se jedná o vůbec první životopisnou knihu o Emilu Škodovi.

Autorka v knize vypráví příběh rodiny Škodů, který začal „psát“ plzeňský zámečník Jan Vojtěch Škoda ve druhé polovině 18. století a který ukončila v roce 1945 předčasná smrt Emila Škody, vnuka a jmenovce nejslavnějšího příslušníka rodu - továrníka Emila Škody, zakladatele slavné plzeňské strojírny.

Podle Marie Korandové vypovídají o Škodově významu pouhé dva obrázky. Snímek valdštejnské strojírny v době, kdy ji Emil Škoda kupoval, a snímek Škodových závodů po třiceti letech.

„Připočítáme-li k tomu světově vyhlášenou solidnost výrobků, nemůžeme nepřiznat klíčový podíl gigantického podniku na nárůstu nijak výjimečného českého města z 60. let 19. století v průmyslové, dopravní a kulturní centrum západních Čech začátkem 20. století,“ hodnotí Korandová.

Při tvorbě svých knih má vždy ve zvyku důkladně se seznámit s dobou a společností, v níž „portrétovaný“ člověk působil.

„Konkrétně řečeno to znamená prokousat se spoustou knih, dokumentačních materiálů, někdy vcelku, většinou však rozptýleného po knihovnách, archivech a muzeích,“ líčí Marie Korandová s tím, že právě tato část práce je jí obzvlášť milá. A to i přesto, že je třeba klást obzvlášť velký pozor na věrohodnost informací.

Knihu doplňuje i odborný výklad archivářky Ladislavy Nohovcové, která pečuje o obrovský škodovácký archiv. Nyní čerpala i z dalších fondů, které byly součástí velkostatku Kanice a velkostatku Žinkovy. „Ty jsem neznala. Jsou tam například fotografie, které ještě nikde nebyly publikované,“ říká Nohovcová.

Za zmínku stojí podle ní také kniha, do níž si Emil Škoda jako vášnivý lovec zapisoval, kolik zvěře ulovil a kam ji dodal.

Knihu vydavatelství Starý most doplňují i historické snímky, dokumenty i dobové výstřižky ze sbírek Státního oblastního archivu a Archivu města Plzně.