Do Velkého boleveckého rybníka nasypali vodohospodáři 25 tun chemikálie.

Do Velkého boleveckého rybníka nasypali vodohospodáři 25 tun chemikálie. | foto: Daniel Beran, MAFRA

Sinice v Boleváku nechají vodohospodáři vyhladovět

  • 0
Kvalitu vody ve Velkém boleveckém rybníku má zlepšit pětadvacet tun speciální chemikálie, která dokáže utlumit tvorbu nebezpečných sinic. Vodohospodáři ji do Boleváku sypou už od roku 2006 a výjimkou není ani letošní sezóna.

Do rybníka odborníci v pondělí nasypali 25 tun chemikálie PAX-18, tedy polyaluminiumchloridu. "Je to látka, která se používá také ve vodárnách," popsal hydrobiolog Jindřich Duras. Tato látka vytváří ve vodě vločky, které na sebe nachytají nečistoty, s nimiž poté klesnou ke dnu. Tento proces se nazývá číření.

Sraženina sloučenin hliníku pracuje i po klesnutí na dno rybníka. Dále totiž pohlcuje fosfor. A právě ten je stěžejní pro rozšíření sinic ve vodních nádržích.

"Tím, že fosfor, obrazně řečeno, uvězníme v bahně, necháme sinice vlastně vyhladovět," přibližuje Duras. Bahno je v rybníce největší zásobárnou fosforu, nachází se ho zde až 99 procent z celkového množství ve vodě. Speciální ošetření vody také zabrání tomu, aby se fosfor nedostával zpět do vody, ale zůstal na dně.

Kvalita vody se každým rokem zvyšuje

Zatímco v roce 2008 bylo třeba nasypat do rybníka trojnásobné množství, loni už jen dvojnásobek. Biologové doufají, že v příštím ruce už chemikálie nebude třeba vůbec. Podle Durase je toto pouze jedno z opatření, která kvalitu vody zvyšují. Hydrobiologové se při péči o vodu zaměřují i na ryby, vodní rostliny a bahno.

U ryb je třeba omezit jejich množství. Důležité je také správné množství vodních rostlin. Významné jsou z mnoha důvodů. Poskytují útočiště rybám, čistí vodu, vyrábějí kyslík nebo látku brzdící růst sinic.

Tím, že projekt běží už od roku 2006, se kvalita vody značně zvýšila. Bolevecký rybník letos z chemického i biologického hlediska vyhovoval celou sezonu, za celé léto kvalita vody neklesla pod úroveň doporučenou hygieniky.