Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bory jsou zdařilé, Lochotín se nepovedl, říká o sídlištích historička

  8:24aktualizováno  8:24
Plzeň byla za minulého režimu jednou z laboratoří sídlištní výstavby, kterou v Československu organizoval stát. Za nejzdařilejší se dá podle historičky architektury Martiny Koukalové považovat sídliště Bory, naopak nejméně se povedl Lochotín.

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Na Borech se dbalo na intimitu prostředí a na občanskou vybavenost, jako obchody a služby či zeleň. Lochotín je ale přelidněný.

„Je zde natěsnáno dvaapůlkrát víc lidí, než kolik architekti původně plánovali,“ uvedla pražská historička architektury a spolupracovnice Uměleckoprůmyslového muzea v Praze Martina Koukalová.

Své poznatky načerpala díky grantu s názvem Příběh paneláku, který po pěti letech bádání skončí v roce 2017 velkou výstavou v Praze. Expozice mapující historii sídlišť v Plzni a Klatovech ale bude k vidění v Plzni už v polovině letošního září.

Podle Koukalové má vznik sídlišť v Česku své etapy, které se ve všech městech pravidelně opakují. Grant Uměleckoprůmyslového muzea se omezil hlavně na krajská města, kde byla výstavba nejkvalitnější a nejrozmanitější.

Nejstarší paneláky v Plzni stojí na Slovanech, výrazně se ale panely uplatnily na Doubravce, kde vzniklo sídliště vzhledově fádní. „Hlavním cílem nebyla kvalitní architektura, ale zkoušení technologie panelové výstavby,“ vysvětlila historička.

Pak podle ní přišla uvolněná 60. léta, kdy měli architekti možnost tvořit svobodněji. Do této etapy patří sídliště Bory, které se jako jediné z celé Plzně podařilo realizovat tak, jak ho architekti navrhli. Na Borech stojí například architekty oceňované věžové domy na šestihranném půdorysu z pera Miloslava Hrubce.

Na rozdíl od dalších tří plzeňských sídlišť, kterým se výstava věnuje, vznikla na Borech i kompletní občanská vybavenost. „Bory jsou krásný příklad sídlišť ze 60. let, která se povedla. Na rozdíl například od Doubravky je zde jednoznačně definovaný prostor centra kolem Šimerovy ulice s bazénkem, který už bohužel zmizel. Navíc mezi domy kolem školek vznikly polouzavřené bloky s dvory, kde obyvatelé mají pocit intimního prostoru. I když se jedná o průjezdné sídliště, tak samotné dvory zůstávají vyhrazeny pro pěší, protože sídliště má okružní komunikaci,“ přiblížila Koukalová.

U dalších sídlišť už šlo hlavně o zajištění bydlení. Občanská vybavenost se omezila pouze na školy, nákupní střediska a polikliniky.

Na Západě se ze sídlišť často stala ghetta

Severní Předměstí, kde dnes žije kolem 50 tisíc lidí, vzniklo v 70. letech. Čtvrť podle Koukalové doplatila na to, že komunistický režim chtěl masově uspokojit základní potřeby lidí, aby neprotestovali proti normalizaci. Proto se začalo stavět ve velkém a vůbec se nehledělo na kvalitu. „V tom množství se rozpadl koncept kvalitních sídlišť z 60. let,“ připomněla Koukalová.

Severní Předměstí podle ní mělo být pro 20 tisíc lidí a nakonec se plán zvedl na 70 tisíc. „Proto jednotlivé sídlištní okrsky postrádají logiku uspořádání a architektura je zde trochu banální,“ uvedla historička.

Zatímco na Západě se podle ní po válce sídliště stavěla jako levné bydlení a stala se z nich dost často ghetta, výhodou těch českých je, že se stavěla pro všechny a dodnes je tam kromě některých výjimečných lokalit sociální mix a Češi tam bydlí rádi.

Sídliště mají totiž i spoustu výhod. „Je to velmi často bydlení v zeleni, a v případě řady věžových domů se nedá opomenout ani krásný výhled z horních pater,“ dodala historička.

Které plzeňské sídliště je nejhezčí?

celkem hlasů: 567

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 12. srpna 2016. Anketa je uzavřena.

Bory 285
Severní Předměstí 154
Doubravka 128


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Další z rubriky

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

Špatně zabrzděný vůz se rozjel. Muže, který ho zastavoval, skříply dveře

Pětačtyřicetiletý muž skončil v nemocnici poté, co se snažil zastavit vozidlo,...

Úraz hrudníku utrpěl pětačtyřicetiletý muž, který se v Horní Bříze na Plzeňsku snažil zastavit ujíždějící fabii. Ta se...

MHD v Plzni má jeden klimatizovaný vůz, během pěti let přibudou další

Situace na křižovatce u Synagogy, kam vjíždějí auta na zelenou, ale cestu jim blokuje pomalu jedoucí odbodočující tramvaj.

Cestující veřejnou dopravou v Plzni se zřejmě časem dočkají klimatizovaných vozů. Po západočeské metropoli v současných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz