Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Menší nemocnice nabízejí sestrám vyšší platy, aby neodcházely do Plzně

  9:03aktualizováno  9:03
V nemocnicích v Plzeňském kraji je akutní nedostatek zdravotních sester. Problém je nejvýraznější v menších zařízeních, například ve Stodu či v Rokycanech. Od července dostaly sestry v některých krajských špitálech přidáno, aby neodcházely jinam a aby vyšší ohodnocení nalákalo nové sestry.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

V některých krajských nemocnicích se od 1. července zvyšovaly platy zdravotních sester. Důvodem je přilákat nové a udržet ty zapracované, aby neutekly za lepšími penězi například do Fakultní nemocnice v Plzni.

Vyšší platy než ty v krajských špitálech jsou i v Psychiatrické nemocnici v Dobřanech.

„V krajských nemocnicích, kde byly průměrné mzdy sester nižší než v ostatních krajských zařízeních, jsme navýšili. Nebudu říkat konkrétní nemocnice, uvedu pouze to, že důvodem byla snaha, aby platy v nemocnicích byly srovnatelné a sestry nepřecházely,“ popsala krajská radní pro zdravotnictví Milena Stárková.

Kromě LDN svaté Anny hledá v současné době zdravotní sestry všech dalších pět krajských lůžkových zařízení.

Například Domažlická nemocnice hledá všeobecné sestry na chirurgii, internu, jednotku intenzivní péče a ARO. Potřeba jsou také fyzioterapeutky na rehabilitaci. V Klatovské nemocnici hledají porodní asistentky, zdravotní laborantku i všeobecné sestry na různá oddělení.

Nedostatek sester Stárková vysvětluje hlavně tím, že se čtyřleté studium prodloužilo na sedm let.

„Ze střední zdravotnické školy vyjde po čtyřech letech dívka jako ošetřovatelka, což není plnohodnotná zdravotní sestra, na tu je potřeba absolvovat další tři roky,“ říká Stárková.

„Když půjdete na střední zdravotnickou školu a zeptáte se, jestli sestry už budou moci jít do provozu, většina odpoví, že budou studovat dál,“ uvedla Milena Stárková.

Názor, že bakalářské studium navazující na střední školu zkomplikovalo situaci na pracovním trhu, nesdílí děkanka Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity Ilona Mauritzová.

Podle ní pro navazující studium hovoří, že na fakultu se hlásí hlavně maturanti z nezdravotnických škol. „Přicházejí z gymnázií i středních odborných škol, takže kdybychom těmto kvalitním zájemcům neumožnili zdravotnické studium, diskriminovali bychom je a ochudili bychom trh o kvalitní zdravotníky,“ uvedla Mauritzová.

Pro další studium podle ní hovoří i zavedení státních maturit a posílení všeobecně vzdělávacích předmětů i na středních zdravotnických školách.

„Takže zdravotní asistentka, která z ní vyjde, má daleko menší počet hodin praxe než absolventi bakalářského programu, kde je 2300 hodin praxe. Já si neumím představit, že by se kvůli splnění počtu hodin praxe zavedla pětiletá střední zdravotnická škola,“ vysvětlila Mauritzová.

Fakultní nemocnice v Plzni má sester dostatek

Řešením by podle ní bylo spíše navýšení počtu studentů navazujících zdravotnických oborů a ne jejich redukce, ke které v uplynulých letech došlo.

Na otázku, jestli by nebylo lepším řešením přijetí sester například z Ukrajiny či Rumunska, odpověděla, že by byla spíše pro to dát šanci místním. „Loni byla obrovská diskuse, že je nedostatek kvalifikovaných učitelů. Ministerstvo školství zasáhlo a zvýšilo kvóty pro možnost přijímání, podle mě jednou z cest je zvýšit kvóty i nám,“ uvedla Mauritzová.

Další možností je podle ní nástup sester do nemocnic a studium bakalářského programu při práci. „Ale i zde nás blokují nízké kvóty,“ podotkla děkanka.

Jediným pracovištěm v kraji, které nemá problém s nedostatkem sester, je Fakultní nemocnice v Plzni, která jich zaměstnává 2500. Jedním z důvodů je, že v žádném jiném zdravotnickém zařízení si sestry nevydělají tolik jako v této státní nemocnici. Uvedla to náměstkyně ředitele nemocnice Andrea Mašínová.

Průměrný plat sestry ve FN byl v prvním letošním pololetí 32 300 korun, v krajských nemocnicích je to 25 tisíc korun hrubého.
Nejčtenější

Slavia klopýtla, Plzeň se vzdálila. Brnu a Baníku uniká záchrana

Liberecký brankář Václav Hladký zasahuje před slávistou Tomášem Součkem.

Plzeňští fotbalisté jsou o něco blíž k titulu v první lize, Ostrava a Brno zase pádu do druhé ligy. V 25. kole lídr...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Musefiu Ashiru z Brna vede míč před soupeři z Plzně

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy stáhla žalobu na vraha i léčebnu

Policisté vedou muže (s kapucou přes hlavu), který je z vraždy knihovnice...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy na Plzeňsku stáhla civilní žalobu na Vlastislava A., který ženu před třemi...

Malér, přestup. A teď hattrick! Jsem za něj rád, říká Vrba o Čermákovi

Plzeňský Aleš Čermák a jeho spoluhráč Jan Kopic se radují z gólu do sítě Brna.

Už to bude rok, co udělal chybu, která se s ním potáhne celou kariéru. Naboural, auto shořelo, v krvi měl 1,5 promile....

Další z rubriky

VIDEO: Klokaní albínka v plzeňské zoo má v kapse mládě, je také celé bílé

Plzeňská zoo má první mládě s genetickou vadou - albinismem. Jedná se o klokana...

Bílá samička ze zoo ve Zlíně, která loni v létě rozšířila chov klokanů rudokrkých v plzeňské zoologické zahradě, už po...

Plzeň finišuje se Slavnostmi svobody, přijedou téměř století veteráni

Konvoj svobody projíždí Plzní (7. května 2017).

Tradiční Convoy of Liberty s ještě žijícími válečnými veterány, kteří v květnu 1945 osvobozovali Plzeň, projede městem...

Řidič auta za jízdy hledal mobil, narazil do traktoru a převrátil ho

Při srážce superbu s traktorem u Chotíkova se traktor převrátil na bok....

Traktor ležící na frekventované silnici Plzeň - Karlovy Vary na boku, superb, který do něj narazil, zůstal stát na...

Najdete na iDNES.cz