Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Menší nemocnice nabízejí sestrám vyšší platy, aby neodcházely do Plzně

  9:03aktualizováno  9:03
V nemocnicích v Plzeňském kraji je akutní nedostatek zdravotních sester. Problém je nejvýraznější v menších zařízeních, například ve Stodu či v Rokycanech. Od července dostaly sestry v některých krajských špitálech přidáno, aby neodcházely jinam a aby vyšší ohodnocení nalákalo nové sestry.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

V některých krajských nemocnicích se od 1. července zvyšovaly platy zdravotních sester. Důvodem je přilákat nové a udržet ty zapracované, aby neutekly za lepšími penězi například do Fakultní nemocnice v Plzni.

Vyšší platy než ty v krajských špitálech jsou i v Psychiatrické nemocnici v Dobřanech.

„V krajských nemocnicích, kde byly průměrné mzdy sester nižší než v ostatních krajských zařízeních, jsme navýšili. Nebudu říkat konkrétní nemocnice, uvedu pouze to, že důvodem byla snaha, aby platy v nemocnicích byly srovnatelné a sestry nepřecházely,“ popsala krajská radní pro zdravotnictví Milena Stárková.

Kromě LDN svaté Anny hledá v současné době zdravotní sestry všech dalších pět krajských lůžkových zařízení.

Například Domažlická nemocnice hledá všeobecné sestry na chirurgii, internu, jednotku intenzivní péče a ARO. Potřeba jsou také fyzioterapeutky na rehabilitaci. V Klatovské nemocnici hledají porodní asistentky, zdravotní laborantku i všeobecné sestry na různá oddělení.

Nedostatek sester Stárková vysvětluje hlavně tím, že se čtyřleté studium prodloužilo na sedm let.

„Ze střední zdravotnické školy vyjde po čtyřech letech dívka jako ošetřovatelka, což není plnohodnotná zdravotní sestra, na tu je potřeba absolvovat další tři roky,“ říká Stárková.

„Když půjdete na střední zdravotnickou školu a zeptáte se, jestli sestry už budou moci jít do provozu, většina odpoví, že budou studovat dál,“ uvedla Milena Stárková.

Názor, že bakalářské studium navazující na střední školu zkomplikovalo situaci na pracovním trhu, nesdílí děkanka Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity Ilona Mauritzová.

Podle ní pro navazující studium hovoří, že na fakultu se hlásí hlavně maturanti z nezdravotnických škol. „Přicházejí z gymnázií i středních odborných škol, takže kdybychom těmto kvalitním zájemcům neumožnili zdravotnické studium, diskriminovali bychom je a ochudili bychom trh o kvalitní zdravotníky,“ uvedla Mauritzová.

Pro další studium podle ní hovoří i zavedení státních maturit a posílení všeobecně vzdělávacích předmětů i na středních zdravotnických školách.

„Takže zdravotní asistentka, která z ní vyjde, má daleko menší počet hodin praxe než absolventi bakalářského programu, kde je 2300 hodin praxe. Já si neumím představit, že by se kvůli splnění počtu hodin praxe zavedla pětiletá střední zdravotnická škola,“ vysvětlila Mauritzová.

Fakultní nemocnice v Plzni má sester dostatek

Řešením by podle ní bylo spíše navýšení počtu studentů navazujících zdravotnických oborů a ne jejich redukce, ke které v uplynulých letech došlo.

Na otázku, jestli by nebylo lepším řešením přijetí sester například z Ukrajiny či Rumunska, odpověděla, že by byla spíše pro to dát šanci místním. „Loni byla obrovská diskuse, že je nedostatek kvalifikovaných učitelů. Ministerstvo školství zasáhlo a zvýšilo kvóty pro možnost přijímání, podle mě jednou z cest je zvýšit kvóty i nám,“ uvedla Mauritzová.

Další možností je podle ní nástup sester do nemocnic a studium bakalářského programu při práci. „Ale i zde nás blokují nízké kvóty,“ podotkla děkanka.

Jediným pracovištěm v kraji, které nemá problém s nedostatkem sester, je Fakultní nemocnice v Plzni, která jich zaměstnává 2500. Jedním z důvodů je, že v žádném jiném zdravotnickém zařízení si sestry nevydělají tolik jako v této státní nemocnici. Uvedla to náměstkyně ředitele nemocnice Andrea Mašínová.

Průměrný plat sestry ve FN byl v prvním letošním pololetí 32 300 korun, v krajských nemocnicích je to 25 tisíc korun hrubého.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Plzeňském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Plzeňském kraji proběhnou volby do Senátu ve volebních obvodech 8 - Rokycany a    11 - Domažlice. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Plzeň - CSKA Moskva 2:2, výhru v Lize mistrů vzala penalta v nastavení

TO MĚL BÝT GÓL. Michael Krmenčík se dží za hlavu po neproměněné šanci v utkání...

Plzeňští fotbalisté mířili v Lize mistrů k domácímu vítězství, proti CSKA Moskva zbývalo pár vteřin z pětiminutového...Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Žhavé zboží Krmenčík. Plzeň může svého střelce prodat za čtvrt miliardy

Plzeňský Michael Krmenčík se raduje z gólů v Lize mistrů proti CSKA Moskva.

Do nohou se mu čím dál víc zakusovaly křeče, a přestože měl touhu zůstat, pochopil, že zápas nedohraje. Mávl na...

Vrba: Výborný výkon, ale nemůžeme dostat gól v nastavení z penalty

Trenér plzeňských fotbalistů Pavel Vrba při utkání s CSKA Moskva.

Spokojen s výkonem, zklamán výsledkem. „Nemáme se za co stydět, ale... Nemůžeme dostat v nastavení gól z penalty,“...

Další z rubriky

Do Loosových interiérů v Plzni by se mohlo stěhovat muzeum generála Pattona

Prohlídka interiérů na Klatovské 19 v Plzni.

Plzeňská radnice udělala po letech odkladů a dohadů krok k využití zanedbávaného domu s interiérem od architekta Adolfa...

VIDEO: Za dva měsíce projede nejdelším tunelem v zemi první vlak

Prohlídka nejdelšího železničního tunelu v ČR u Plzně. (21. 9. 2018)

V polovině listopadu projede nejdelším železničním tunelem v České republice v Plzni první vlak. V současné době...

Plzeň se přidala k metropolím swingu, jako první v ČR má klip I Charleston

Plzeň jako první v republice má videoklip I Charleston.

Kromě New Yorku, Říma či Tchaj-peje už má svůj klip I Charleston i Plzeň. Místní swingaři se připojili k celosvětovému...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz