Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Sestřičky prahnou po titulu, jinak se lepší výplaty nedočkají

Nový dálkový kurz pro zdravotní sestry otevírá Fakulta zdravotnických studií ZČU v Plzni. Usnadní jim cestu k bakalářskému titulu, o který je mezi sestrami obrovský zájem. Podle evropských norem totiž bez titulu nesmí pracovat samostatně a mají proto nižší plat.

Desítky zdravotních sester v kraji nemají dostatečné vzdělání, alespoň podle směrnic EU. Ty předepisují bakalářský titul. Jinak sestřičky nemohou vykonávat mnohé výkony samostatně. A jsou také zařazeny v nižší platové třídě.

"Po vystudování zdravotní školy se dívky stávají pouze zdravotnickými asistentkami. Nemohou dělat všechny úkony, což samozřejmě přináší komplikace v tom, jak poskládat směny, jak zajistit provoz oddělení," vysvětluje Jiří Vlček, ředitel nemocnice v Klatovech. V současné době tu pracuje téměř 300 zdravotních sester.

Vlček odhaduje, že potřebné vzdělání jich nemá víc než polovina. Po modernizaci na konci příštího roku se zařízení navíc ještě výrazně rozšíří, přibude tedy i personálu.

Nemocnice se proto dohodla s Fakultou zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni na spolupráci. Od ledna dostane možnost rozšířit si vzdělání dalších třicet sestřiček.

"V rámci celoživotního vzdělávání otevřeme třísemestrový kurz. Po jeho absolvování a za splnění přísných kritérií budou moci sestry přestoupit do druhého ročníku kombinované formy oboru Všeobecná sestra," uvádí děkanka fakulty Ilona Mauritzová.

Zájem je obrovský, přijmou jednu zájemkyni z pěti

Skutečnost, že potřebné vzdělání nemá stále ještě mnoho sester, se podle Mauritzové odráží i ve vysokém zájmu o obor Všeobecná sestra.

"Do kombinované formy studia se hlásí třeba 300 žen, které si potřebují doplnit vzdělání. My jich ale můžeme vzít maximálně šedesát," upozorňuje děkanka. Prezenční forma studia má kapacitu 35 lidí.

Plzeňská fakultní nemocnice má už nyní většinu sester s vysokoškolským titulem. "V současné době přichází opravdu málo sestřiček, které by měly jen středoškolské vzdělání. Jsou to spíše ojedinělé případy," konstatuje mluvčí nemocnice Renata Jenšíková.

Pokud sestry vysokoškolský titul nemají, snaží se ho podle slov mluvčí získat co nejrychleji, především kvůli tomu, aby měly nárok na přesun do vyšší platové třídy. "Mladé sestry mají zájem, aby jejich vzdělání bylo co nejvyšší. Když se třeba na školu nedostanou první rok, zkoušejí to opakovaně," říká Renata Jenšíková.

Po absolvování střední školy zdravotnické se uděluje titul zdravotnický asistent. "Ze střední školy odchází do praxe minimum lidí, v 18 letech se jim zpravidla ještě nechce pracovat a především si chtějí doplnit vzdělání. A dělají pro to maximum," uvádí Ilona Mauritzová. Podle ní je tento obor koncipován jako příprava k dalšímu studiu, nikoliv jako příprava pro odchod do praxe.