Šermíře z Plzně znají i ve Francii, pojmenovali po nich ulici ke hradu

  8:10
Když plzeňská skupina historického šermu Rytíři Koruny české před třiceti lety začínala, měla pouhé dva členy. Dnes parta více než dvaceti lidí sklízí úspěchy po celé Evropě. Účinkovali ve více než třiceti filmech, dokumentech či seriálech. Ve Francii po nich dokonce pojmenovali ulici.
Plzeňská skupina historického šermu Rytíři Koruny české je známá nejen v...

Plzeňská skupina historického šermu Rytíři Koruny české je známá nejen v Čechách, ale také v zahraničí. Kromě rekonstrukcí bitev, šermířských vystoupení nebo účastí na historických slavnostech účinkovali v řadě filmů. | foto: Archiv Rytíři Koruny české

„Na začátku jsme byli dva. Naším snem bylo stát se šermíři. Chtěli jsme se přidat k nějaké skupině. Dali jsme se dohromady s kluky, kteří měli zájem, a postupem času jsme vytvořili skupinu stojící na pevných základech,“ vypráví zakladatel skupiny Martin Cholinský.

Pro něj i jeho kolegy bylo na začátku naprosto jasné, které době se budou věnovat. „Původní plán byl, že začneme gotikou. Taková ta romantická představa Ivanhoe, drátěné košile, to se nám líbilo. Později jsme podle zájmu pořadatelů přešli na jiný typ výstroje i výzbroje. Dneska se dá říct, že máme vybavení na období od gladiátorů až po sedmiletou válku,“ konstatuje.

Na začátku nebyly zdaleka tak velké možnosti, jako jsou teď. „Za třicet let šel vývoj hodně dopředu. Ze začátku jsme si všechno museli vyrábět sami. Dnes už se dá v podstatě cokoliv sehnat, takže výzbroj i výstroj si pořizujeme od specialistů. I způsob boje je dnes jiný, než když jsme před třiceti lety začínali. Pořadatelé akcí hodně vyžadují filmový šerm, naopak u bitev chtějí těžký válečný šerm. My máme nějaký kompromis, abychom pobavili lidi, ale zároveň ukázali to nejlepší, co v šermířích je,“ podotýká Cholinský.

Ten společně s kolegy účinkoval už ve zhruba třiceti filmech, seriálech nebo dokumentech.

Tím nejnovějším je Jan Žižka režiséra Petra Jákla. Snímek bude mít premiéru příští rok. Rytíři Koruny české si zahráli takřka ve všech českých historických filmech z poslední doby. Patří mezi ně třeba Jan Hus, Ať žijí rytíři nebo Hlas pro římského krále.

Rytíři Koruny české

O západočeské šermíře ale mají zájem i velké zahraniční produkce. „Objevili jsme se třeba ve filmech Warcraft, Příběh rytíře nebo Letopisy Narnie,“ vyjmenovává.

Občas se mluví o tom, že filmaři na historických věrohodnostech moc nelpí. To podle něho ale není úplně pravda.

„Každý štáb má svého specialistu na historii. My se vždycky snažíme přizpůsobit požadavkům. Sledují třeba, jak jsou ušité boty, jak je položený meč. Dneska už si žádná produkce netroufne historii vypustit. Až na ty americké. Ty to dělají po svém,“ doplňuje s úsměvem.

Šermíři tak měli možnost potkat se před kamerou s řadou hereckých hvězd. „Jako malý jsem neustále koukal na Star Wars, ale nikdy jsem si nedokázal představit, že se jednoho dne setkám s představitelem Luka Skywalkera Markem Hamillem. A co víc, že budu bojovat po jeho boku jako jeden z templářů v seriálu Knightfall,“ svěřil se další ze členů skupiny Mikuláš Cholinský.

Skupina rovněž vystupuje na velkých historických slavnostech. „Nejdál to bylo asi v Dánsku, kde na nás chodí kolem třiceti tisíc lidí. Zajímavé akce jsou i v Německu, Rakousku nebo ve Francii,“ sděluje Martin Cholinský.

Rytíři z Plzně pravidelně vystupují v Paříži

Právě v zemi galského kohouta zanechali Západočeši asi největší stopu. Pravidelně vystupují v hlavním městě Paříži i v historických sídlech Montrichard nebo Pontlevoy. „Dá se říct, že předtím ani nevěděli, kde Česká republika je. Myslím, že se nám daří docela dobře šířit dobré jméno naší země a hlavně českých šermířů. Přijímají nás všude s otevřenou náručí a na akce jezdíme opakovaně,“ dodává.

Jedním z důkazů, že si Plzeňanů ve Francii považují, je i fakt, že v Montrichardu po nich pojmenovali ulici vedoucí k hradu. Ta teď nese název Rue du Chevalier Tchéque - ulice Českých rytířů.

Velmi vřelé přijetí se Čechům vždy dostane i v rakouském Jedenspeigenu. V jeho blízkosti se totiž odehrála bitva na Moravském poli, kde v roce 1278 padl Přemysl Otakar II. „Jsou to Rakušané, ale českého krále tam mají jako hrdinu. Takže nás tam berou velice dobře,“ potvrzuje Cholinský, který se s ostatními podílí třeba i na organizaci jezdeckého turnaje a bitvy na slavnostech v dánské Kodani nebo na bitvě u německého Branfelsu.

Rozdíly mezi zahraničními a českými akcemi jsou poměrně velké. „Historické slavnosti u nás jsou na velmi vysoké úrovni. Bohužel se stále potýkáme s finančními možnostmi měst. V cizině je to jiné, tam mají na historii vyčleněny speciální prostředky, protože si uvědomují, že každý národ je tvořený svými dějinami. U nás jsme na to ještě úplně nepřišli. Chtělo by to trochu doladit,“ konstatuje šermíř.

A přidává i konkrétní příklady. „Třeba ve Francii akcí žije celé město. Stejně tak v Rakousku, kde na akci k připomenutí Přemysla Otakara II. pracuje celá vesnice,“ říká.

Rádi jezdíme všude, ale nejraději vystupujeme v Čechách

Ovšem to vůbec neznamená, že by se na českou produkci díval nějak skrz prsty. Naopak. „Lidé u nás už se také naučili bavit a dokážou přijmout to, co jim chceme sdělit. Myslím, že za těch třicet let na nás přišly asi dva miliony diváků. Tak doufám, že jsme alespoň nějaké procento ovlivnili, aby si o historii přečetli knížku, nebo se jí dále věnovali. A musím říct, že sice jezdíme rádi všude, ale přece jen nejraději vystupujeme v Čechách. Máme tu známé lidi, blízké prostředí,“ míní Cholinský.

Mnoho lidí považuje šerm za poměrně nebezpečný koníček, při němž lze utrpět vážná zranění. Tak hrozné to prý ale není.

„Bylo období, kdy jsme jezdili pravidelně po každém tréninku i vystoupení na chirurgii na šití. Myslím, že to už máme za sebou. Trénujeme tvrdě, zároveň máme doplňkové sporty, abychom to zvládli na úrovni, která je potřebná. Občas si někdo zlomí prst, ale není to nic hrozného. Pravděpodobnost zranění je asi jako při hokeji,“ sděluje.

Rytíři Koruny české připravili ke kulatému výročí výstavu v mázhausu plzeňské radnice. „Jde o průřez naší třicetiletou existencí. Jsou tu fotky z různých akcí, je tady vystavena zbroj kroužková i plátová. Kdybychom přivezli všechno, v žádném případě by se to nevešlo,“ doplňuje šermíř. Expozice bude k vidění do 6. března.

  • Nejčtenější

V 92 letech zemřela Anna Váchalová, jako dítěti jí matka uřízla obě ruce

26. března 2024  17:21

I přes hendikep, kdy jí matka ještě jako malé holčičce uřízla obě ruce v zápěstí, se Anna Váchalová...

Tři učitelky ze školky na Plzeňsku okusily HHC. Po práci skončily v nemocnici

23. března 2024  11:50

Policisté se od pátečního večera zabývají intoxikací tří učitelek mateřské školy v Holýšově na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedm let za mřížemi, navrhuje žalobce Berbrovi. Vyšší trest pro Rogoze?

26. března 2024  11:53,  aktualizováno  12:25

Státní zástupce Jan Scholle navrhuje pro Romana Berbra, hlavního obžalovaného v kauze údajné...

Odborníci z plzeňské univerzity vyrobili past na obávanou sršeň asijskou

28. března 2024

Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) společně s partnery vyrobila první testovací sérii pastí pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na přechodu v Plzni srazil autobus staršího muže, ten na místě zemřel

25. března 2024  8:42

Tragická nehoda se stala v pondělí ráno na Karlovarské třídě poblíž zastávky U Družby v Plzni....

Na zámku Kozel opět přistáli draci. Výroba jednoho trvá 40 dní

29. března 2024  9:20

V jízdárně zámku Kozel se zabydlely figuríny draků. V pátek tam začíná výstava výtvarníka Aleše...

Odborníci z plzeňské univerzity vyrobili past na obávanou sršeň asijskou

28. března 2024

Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) společně s partnery vyrobila první testovací sérii pastí pro...

Plzeň chce postavit rampu pro vozíčkáře a seniory do vod Kamenného rybníka

28. března 2024  8:58

Rampu pro snazší vstup do vody se chystá zřídit Správa veřejného statku Plzně na břehu Kamenného...

PlaneStation musí opustit letiště Líně, potvrdil soud. Firma se chce bránit

27. března 2024  11:46,  aktualizováno  12:58

Odvolací soud ve středu projednal spor armády a společnosti PlaneStation kvůli pronájmu letiště v...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...