Seno je nedostatkovým zbožím, balík přijde téměř na dva tisíce

  12:58aktualizováno  12:58
Kvůli horkému a suchému létu je málo sena. Cena jednoho balíku se vyšplhala až téměř ke dvěma tisícům a seno se tak stalo výhodným zbožím, ale i terčem zlodějů. Vrásky na čele přibývají nejen chovatelům dobytka, ale i koní. Některým nezbude nic jiného, než se zvířat zbavit.

Sena je letos nedostatek. Chovatelé řeší, co s dobytkem a koňmi, kteří ho k životu potřebují. (13. 9. 2018) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„První letošní seče byly zhruba na 60 až 70 procentech běžného průměru. Extrémní teploty ale způsobily, že druhé seče, pokud bylo vůbec co sklízet, se pohybovaly okolo deseti až dvaceti procent běžné sklizně,“ říká Jaroslav Šíma, předseda Krajské agrární komory Plzeň.

Sena je proto extrémní nedostatek a jeho cena stoupá. „Po první seči stál balík sena okolo 500 korun. Pak začaly ceny stoupat. Nejprve 650, 800, 1 200 a dnes se pohybují průměrně okolo dvou tisíc korun. Pro někoho už tyto ceny mohou být neúnosné,“ pokračuje Šíma.

Kůň spotřebuje měsíčně průměrně třísetkilový balík, v zimě až balík a půl sena.

„Samozřejmě záleží, zda je na pastvě. Nedostatek sena je ale obrovský problém. Koně lze samozřejmě přikrmovat například slámou, řepnými řízky a podobně. Někteří, jako závodní koně či angličtí plnokrevníci, ale na změny v potravě reagují velice citlivě a váhu ztrácí už při horší kvalitě sena. Vzhledem k cenám tak některým chovatelům většího počtu koní nezbývá, než dát některé pryč,“ vysvětluje chovatelka Jindra Skuhrová, podle které je jediným řešením nakupovat dostatečné zásoby sena po první seči, kdy jsou ceny ještě přijatelné.

Extrémní sucho udělalo z obchodu se senem výhodný byznys. Často i za hranicí zákona. Podle chovatelů se v poslední době objevují i krádeže.

„To mohu potvrdit i osobní zkušeností. Přes noc se nám ztratily dvě fůry balíků. Lidé proto chvátají s uschováním. Když necháte seno na louce, první noc tam ještě možná přečká, druhou noc už je ale skoro jisté, že zmizí,“ potvrzuje Šíma.

Několik takových krádeží už vyšetřují i západočeští policisté. Jedna z nich se stala začátkem září u Plané na Tachovsku. „Dosud neznámý pachatel tam z louky odcizil celkem osm balíků sena v hodnotě kolem dvaceti tisíc korun,“ potvrdila policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

V Německu už zemědělci čerpají zálohy, u nás je vláda pomalá

Na kritické situaci má podle Jaroslava Šímy podíl i pomalý postup vlády. „Suchem bylo stejně postižené i Německo. Tamější vláda ale zareagovala rychle a němečtí zemědělci už nyní čerpají zálohy na škody způsobené suchem. Tyto prostředky navíc mohou využít i ke koupi sena v okolních státech,“ konstatuje Šíma.

Řada majitelů luk toho využila a seno prodala za výhodné ceny právě našim západním sousedům. „Němci si mohou dovolit za vyšší ceny nakupovat. Naši zemědělci také asi nakonec od státu dostanou peníze, ale nebudou už je mít za co utratit. A penězi koně nenakrmíte,“ mrzí Šímu.

Ministerstvo zemědělství kompenzace za škody způsobené letošním suchem teprve připravuje. „Zatím nemáme od vlády odklepnuto, že nějaké peníze dostaneme. Až k tomu dojde, bude naší prioritou uhradit škody za krmné plodiny ještě do konce tohoto roku,“ uzavírá mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Autor:


Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v předehrávce 12. kola Fortuna...Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...

Soud poslal do vazby drogového bosse, který chtěl zastřelit partnerku

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech...

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech zastřelit svou partnerku, poslal okresní soud...

Mafián chtěl popravit ženu před zraky syna, policisté navrhli vazbu

Policisté zadrželi cizince v Plzni na Lochotíně.

Policisté dopadli pachatele, který chladnokrevně střelil svou přítelkyni do hlavy. Podle zjištěných informací šlo o...

Další z rubriky

O víkendu zavřou most generála Pattona, čekají se dopravní komplikace

Most generála Pattona v Plzni se v neděli od 7 do 20 hodin zcela uzavře pro...

O minulém víkendu zažila Plzeň dopravní kolaps kvůli řadě nehod a také uzavřené Karlovarské třídě. O tomto víkendu se...

Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...

Mafián chtěl popravit ženu před zraky syna, policisté navrhli vazbu

Policisté zadrželi cizince v Plzni na Lochotíně.

Policisté dopadli pachatele, který chladnokrevně střelil svou přítelkyni do hlavy. Podle zjištěných informací šlo o...

Najdete na iDNES.cz