Dagmar Terelmešová a Václav Chaloupek se utkají ve druhém kole senátních voleb

Dagmar Terelmešová a Václav Chaloupek se utkají ve druhém kole senátních voleb | foto: MF DNES / Profimedia.cz

Je tu rozhodující boj o Senát. Uspěje zkušená politička, nebo filmař?

  • 1
Začíná druhé kolo senátních voleb. Lidé z volebního obvodu číslo 7 Plzeň-město budou vybírat mezi současnou senátorkou Dagmar Terelmešovou z ČSSD a filmařem Václavem Chaloupkem z hnutí Občané patrioti. V rozhovoru pro MF DNES odpovídali na stejné otázky.

Jaká myslíte, že je vaše výhoda do druhého kola voleb do Senátu?
D. Terelmešová: Jednak je to podpora mé protikandidátky paní Mgr. Rutové, které si velice vážím jako odborníka i jako člověka. Dále považuji za výhodu, že jsem žena, protože je jich v politice velmi málo a také konkrétnost toho, co chci v Senátu bezprostředně po volbách a v celém dalším období dělat.

Výsledky prvního kola senátních voleb najdete zde

V. Chaloupek: Těch výhod moc není a pokud bych měl své šance hodnotit objektivně, nacházím spíš hendikepy. Určitou výhodu mám v tom, že jsem mediálně známější, i když lidé moje aktivity spojují spíš s jinou činností než s politikou. Nestojí za mnou žádná známá strana (Občané patrioti mají devět ! členů), a přesto jsem dostal v prvním kole nejvíc hlasů. Doufám, že to nejsou všichni moji příznivci, protože rozdíly mezi prvním a čtvrtým místem byly minimální. Bude opět důležitý každý hlas.

Co konkrétního byste chtěl(a) v Senátu prosadit?
D. Terelmešová: Příští týden jsem zpravodajem senátního návrhu zákona o hmotné nouzi, který byl „zaparkovaný“ v poslanecké sněmovně dva a půl roku. Doufám, že se mi tento velice prospěšný návrh o veřejné službě podaří prosadit jak na výboru, tak na plénu.

V. Chaloupek: Je pár oborů, do kterých jsem trochu nakoukl nebo se o ně zajímal a o kterých si myslím, že jim rozumím. Jako bývalý pedagog bych se zajímal o problematiku školství. Od 80. let navštěvuji s besedami různá sociální zařízení určená pro nejrůznější věkové skupiny- od dětských domovů, ústavů, po domovy důchodců. Někam jsem chodil i opakovaně a v některých jsem se stal patronem. Určitě bych si k nim našel cestu i jako senátor a mohl bych snáz porozumět i při úpravách legislativy. Když mne v roce 1989 vyhodili z plzeňské zoo, měl jsem pracovat v ústavu sociální péče u těžce postižených dětí ve Zbůchu, ale ani tam mne nepustili. Znám prostředí podobných zařízení a myslím, že se jim stále nevěnuje dostatečná pozornost. Nejvíce asi rozumím přírodě a problémům souvisejícím s její ochranou, péčí o lesy, ochranou i zachraňování vzácných nebo hendikepovaných živočichů a rostlin. Když slyším názory některých zákonodárců na Šumavu a připravovaný zákon, běhá mi mráz po zádech. A brzy přijde tlak i na další národní parky a CHKO. Tady bych asi hledal své hlavní uplatnění. A také bych chtěl pomáhat lidem při stále častějším boji s byrokracií a arogancí úřadů. Jako senátor Chaloupek bych byl prospěšnější než jako občan Chaloupek.

Jaké jsou podle vás přednosti soupeře?
D. Terelmešová: Především známost z televizní obrazovky, a to z dětských a dokumentárních pořadů o přírodě.

V. Chaloupek: Paní senátorka je už zkušená politička, umí se politicky vyjadřovat a má za sebou stranu s početnou členskou základnou.

Proč si myslíte, že je Senát u veřejnosti tak neoblíbený?
D. Terelmešová: Senát podle mně není neoblíbený, pouze veřejnost nedoceňuje jeho práci, možná i díky médiím. Nikde jsem neviděla ani nečetla nic o konkrétní práci Senátu PČR. Možná by stálo za to vytvořit dokument o vzniku jednoho zákona a jeho legislativní cestě až k občanovi.

Václav Chaloupek: Senát byl u veřejnosti neoblíbený ještě dřív, než začal pracovat. Lidé mají pocit, že je zbytečný, jeho pravomoci i činnost jsou minimální a že je to trafika pro odložené politiky. Takové nálepky se těžko zbavuje. Lidé si neuvědomují, že je to poslední pojistka, která může zabránit přijetí blbých zákonů, ať už je navrhuje kdokoliv. Myslím, že Senátu chybí dobrá prezentace činnosti, větší kontakty s veřejností a slovník, kterému by každý rozuměl. Jsem přesvědčen, že čím míň v něm bude straníků a víc nezávislých, tím bude užitečnější.