Členové přípravného výboru referenda proti stavbě OC Corso v Plzni předali...

Členové přípravného výboru referenda proti stavbě OC Corso v Plzni předali magistrátu návrh na vyhlášení referenda. Petici podepsalo 14 768 občanů krajského města. (Na snímku jsou členové výboru zleva Martin Marek, Petr Vaněk, Štěpánka Balcarová a pomocnice Barbora Ottová). | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Sdružení proti stavbě centra Corso předala radnici podpisy k referendu

  • 16
Občanská sdružení, která se bouří proti stavbě nákupního komplexu Corso Americká, předala úředníkům magistrátu podpisy k referendu. Od října jich nasbírali od Plzeňanů 14 768, což je o 1300 více než stanoví zákonem dané minimum pro konání místního referenda.

Přípravný výbor referenda stavbu nákupního centra odmítá a na místě zbouraného Domu kultury Imwest prosazuje park. Lidové hlasování navrhuje spojit s podzimními krajskými volbami 12. a 13 října. "Tím se zlevní jeho náklady na pětinu, to znamená na 1,2 milionu korun," uvedl Martin Marek z přípravného výboru referenda.

Rozhovor s primátorem Martinem BaxouČtěte v úterý 7. 8.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Dům Corso Americká za 2,5 miliardy korun s obchody, kancelářemi, byty i prostory pro volný čas chce postavit česká developerská firma Amádeus, ta v pondělí požádala o územní rozhodnutí. "Jde o největší podpisovou akci v historii města a zastupitelé už nebudou moci ignorovat své občany," uvedl Marek.

Lidé budou hlasovat, zda má radnice podniknout všechny kroky, aby na místě někdejšího kulturního domu nevzniklo obří obchodní zařízení a zda má bezodkladně schválit změnu územního plánu plochy na urbanistickou zeleň.

Zástupkyně sdružení proti obchodnímu domu Barbora Ottová uvedla, že pokud bude referendum úspěšné, budou moci Plzeňané rozhodovat o budoucí podobě středu města u řeky Radbuzy sami.

Primátor Plzně Martin Baxa uvedl, že je zatím velmi předčasné mluvit o tom, zda referendum bude či nebude a v jakém termínu. "Zákon o místním referendu jasně stanovuje postupy, které se případně před tím, než se referendum koná, musí uskutečnit. My jsme dnes na samém počátku toho procesu. Musí proběhnout přezkoumání návrhu přípravného výboru. Zjistit, jestli je dostatečný počet podpisů a jestli jsou otázky hlasovatelné," uvedl Baxa. V případě, že se shledá, že je návrh v pořádku, tak referendum schválí zastupitelstvo. To nejbližší zasedne 6. září. 

Po dnešním předání téměř čtyř kilogramů podpisových archů může radnice do
15 dnů návrh vrátit kvůli nedostatku podpisů. V opačném případě musí první
městské zastupitelstvo 6. září stanovit do 90 dnů termín referenda. Pokud by ho nevyhlásilo, rozhodne do 15 dnů krajský soud.

Plebiscit bude platný, když k němu přijde nejméně 35 procent voličů. Bude úspěšný, pokud se jich přes 50 procent rozhodne ve prospěch návrhu. Pro zastupitelstvo by pak byl právně závazný. O změně plochy pro zeleň na něco jiného by pak mohlo rozhodnout opět pouze referendum. Město může podle Marka bojovat proti stavbě tím, že neprodá zbylé pozemky.