Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Rozbory potvrdily, že salmonela byla ve špagetách i na skořápkách vajec

  • 6
Hygienici ve středu zveřejnili první výsledky rozborů, které provádějí kvůli epidemii salmonelózy na Plzeňsku. Ukázalo se, že nebezpečnou bakterii obsahoval pokrm, který nakažení lidé snědli - tedy špagety „á la carbonara“, a také skořápky vajec, z nichž bylo jídlo ve vývařovně ZRTAS připraveno.

„Z odběrů, které jsme učinili, máme zatím dva pozitivní a to z hotového pokrmu a ze skořápek vajíček. Zatím ale nemáme výsledky z vajíček samotných ani z dalších ingrediencí, které se do pokrmu dávaly,“ řekl ředitel Krajské hygienické stanice v Plzni Přemysl Tomašuk.

Vysvětlil, že nyní budou pokračovat další testy. „Materiál se musí zpracovat a poslat na státní zdravotní ústav pro další typizaci. To je proto, abychom mohli porovnat bakterie, které se našly v pokrmu a u těch lidí, kteří onemocněli, aby to byl identický kmen. To je potřeba pro účely správního řízení vůči provozovateli,“ uvedl Tomašuk.

Doplnil, že pokud se skutečně prokáže, že plzeňská vývařovna ZRTAS dala do oběhu jídlo s bakterií salmonely, kvůli níž lidé onemocněli, zahájí hygienici s touto firmou správního řízení ve věci uložení pokuty. Ta může podle zákona dosáhnout až jednoho milionu korun.

Další nové informace by měli mít hygienici během čtvrtka. Stále totiž čekají na výsledky výtěrů, které provedli u zaměstnanců vývařovny, a také na výsledky rozboru vzorků odebraných v provozovně. Také to je důvod, proč je vývařovna ZRTAS i nadále uzavřena.

Vývařovna firmy ZRTAS sídlí v Plzni na Borech.

Případem se zabývá také Krajská veterinární správa. Ta je v kontaktu s firmou, která do vývařovny dodala vejce.

Epidemie salmonelózy vypukla na Plzeňsku v pátek, kdy vývařovna ZRTAS z Plzně připravila a rozvezla více než 180 porcí špaget „á la carbonara“ s parmezánem, anglickou slaninou a vejcem.

V následujících dnech vyhledalo lékařskou pomoc přes 130 lidí z Plzeňska a Klatovska. Kvůli bolestem břicha a těžkým průjmům bylo hospitalizováno asi 70 nakažených. 

Podle údajů ze středečního odpoledne dál zůstávají v plzeňské fakultní nemocnici tři pacienti se salmonelózou a dalších deset pacientů je v Klatovské nemocnici.

Pobyt na infekční klinice v Plzni absolvoval i někdejší slavný cyklista Antonín Bartoníček. Říká, že nic horšího, než zkušenost s bakteriemi salmonelózy, nezažil. „Tohle tedy rozhodně nebyla žádná legrace. Tři dny jsem z toho v totální depresi,“ uvedl.

V jeho firmě si čtyři lidé na pátek objednali k jídlu ovocné knedlíky a on jediný si bohužel vybral špagety. „Snědl jsem je okolo druhé hodiny odpoledne. Sedl jsem na kolo a ujel třicet kilometrů na chatu. Když jsem dojel, dal jsem si dvě piva a chtěl na loď, že půjdu rybařit. V tom to začalo - špatně - zvracení, špatně -zvracení... Deci vody vypijete, ale půl litru hned vypustíte. A tak to šlo do soboty,“ popsal zesláblý a pohublý sportovec.

Bartoníček pochválil přístup lékařů a sester

Když se o víkendu dozvěděl, že v rukou lékařů s podobnými problémy skončily desítky lidí, pochopil, že se zřejmě nejedná o obyčejné střevní problémy, které by dokázal zvládnout s běžně dostupnými medikamenty. Jel do nemocnice, kde jej rychle napojili na kapačky.

„Kdybych je nedostal, mohly by kolabovat ledviny. Byl jsem totiž totálně dehydrovaný,“ vysvětloval.

Až v pondělí prý začal mít chuť na něco k jídlu a v úterý ho lékaři pustili domů. „Tři dny musím držet přísnou dietu. Můžu suchary, vodu nebo mrkvovou polívku. Později můžu přidat třeba vývar z hovězího,“ uvedl. 

Za celou dobu pobytu na klinice snědl dvě polévky z mrkve, jednu přesnídávku a půl pytlíku piškotů. „Teď je to pro mě velká úleva. Ty noci, které jsem zažil, se ani nedají popsat.“

Antonín Bartoníček si pochvaloval přístup personálu v nemocnici. „Stáhli kvůli tomu lidi z dovolených. Nechápu, jak může někdo diskutovat o tom, jestli se má přidat zdravotním sestrám. Za tu práci, kterou tam odvádějí, před nimi smekám,“ prohlásil.

,