Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Po období sucha prospělo stromům ochlazení a mlhy, jablek bude dost

  • 2
Sadaři z Plzeňského kraje se potýkají s chorobami, které kvůli extrémnímu suchu napadají ovocné stromy. Úroda ale bude poměrně dobrá. Zájem o česká jablka mají hlavně menší obchodníci, supermarkety spíše nabídnou jablka z Polska.

„Je kolem toho opravdu hodně starostí. Člověk se musí stromům velmi věnovat. Jabloně jsou poměrně silně napadeny moniliovou hnilobou a ovoce ve velké míře padá ze stromů. Je nutné je sbírat. Pokud to neuděláte, hniloba se hodně rychle šíří po celé zahradě a může napadnout další stromy,“ řekl instruktor Českého zahrádkářského svazu Václav Rajšl.

Dodal, že chorobu může přenášet také hmyz: „Stačí, aby plod napíchla vosa nebo sršeň a přenesou zárodek choroby.“

Proti hnilobě mohou pěstitelé použít postřiky. Podle Rajšla na chorobu zabírá každý z fungicidů, tedy přípravků proti plísním a jiným houbovým chorobám. „Z odrůd je na tuto chorobu nejvíce náchylná Vanda,“ doplňuje zahrádkář.

Přestože ovocnáře trápily problémy, úroda špatná nebude. Napomohla tomu zejména změna počasí, která nastala v minulých týdnech. „Stromům prospěl pokles teplot a mlhy. Získaly přes listy vlhkost. Plody nakonec dorostly do potřebné velikosti i barvy,“ konstatuje Rajšl.

Jeho slova potvrzují i regionální sadaři. „Sklizeň sice ovlivnilo loňské sucho, ale úroda horší nebude. Je průměrná, takže jsme spokojení,“ uvedla Jana Zikmundová z nebílovských sadů.

Velikost plodů je prý slušná a pochvalují si zde i jejich kvalitu. „Prodávat jablka teď začínáme. Už podle telefonických objednávek bylo jasné, že zájem bude velký,“ dodává Zikmundová.

Podobné to je i ve vranovských sadech, které jsou se sedmatřiceti hektary největší v Plzeňském kraji. „Půjde o průměrnou sklizeň, což je dobře. Kvalitou jsme také v průměru, ale kus nám vzaly kroupy, ne nijak fatálně,“ říká Richard Schwarz ze sadů ve Vranově.

Poškozená jablka, jejichž podíl odhadl na pětinu plochy, skončí buď jako druhá jakost v maloprodeji v sadech, nebo na průmyslovém zpracování na mošty a kosmetiku. Hlavní sklizeň v regionu začala třetí týden v září a skončí na konci října.

Velcí pěstitelé chtějí většinou maximum letošní produkce prodat nebo zpracovat přímo v sadech, zájem velkoodběratelů je zatím slabý.

„Maloobchod je fantastický, lidi jezdí, loni jsme takto prodali určitě polovinu produkce, většinou za 10, 12 a 15 korun za kilogram. Ale prodat něco do supermarketů je nadlidský výkon,“ uvedl Richard Schwarz.

Podle něj jdou na český trh opět polská jablka za 4,50 koruny za kilo. Polsko produkuje třicetkrát víc jablek než ČR. „Tomu nemůžeme, ani nechceme konkurovat, protože naše výpěstní cena bude letos odhadem kolem šesti korun. Nemůžeme tedy jablka zabalená a vytříděná prodávat za 4,50 koruny,“ uvedl.

Za konzumní jablka budou letos podle Schwarze platit velkoobchody od pěti do deseti korun za kilogram, meziročně o něco méně. Ceny na pultech supermarketů to ale nesníží.