Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Kdo zaléval, vyhrál. Ostatní sadaři v kraji sklízejí jen malá jablka

  • 0
Dlouhotrvající sucho zhoršilo kvalitu jablek v Plzeňském kraji. Do konzumní velikosti nad šest centimetrů, která zaručuje vyšší cenu, jich letos doroste méně než vloni. Kvůli rozmarům počasí začali někteří pěstitelé stromy zalévat a pořizují i sítě proti kroupám.

Loni potrápily sadaře v Plzeňském kraji jarní mrazíky, letos se musí vyrovnat se suchem. To způsobilo, že jablka jsou příliš malá. V reakci na kotrmelce počasí spoléhají ovocnáři na moderní technologie. Pomoci jim má v budoucích letech závlaha a sítě proti kroupám.

„Na stát už nesázíme, protože když nám nepomohl ani v době loňského embarga do Ruska, kdy český trh zaplavilo zahraniční ovoce, tak nám asi nepomůže ani teď,“ uvedl Richard Pecha z Agroovy Velké Dvorce z Tachovska, která pěstuje jablka na 100 hektarech.

„Politikům nestojí za to, aby ani ne dvěma procentům voličů, kteří v zemědělství pracují, zajistili finanční výhody, jako mají například kolegové v Polsku. Tam ale v zemědělství pracuje 30 procent lidí,“ uvedl Richard Schwarz, spolumajitel 43 procent jabloňových sadů ve Vranově na Rokycansku.

Pecha odhaduje, že vinou sucha se bude podíl menších průmyslových jablek prodávaných za nižší cenu pohybovat kolem 65 procent, což je o zhruba deset procent více než loni. Z čeho se ale Pecha raduje, je cena, kterou odběratelé za průmyslová jablka nabízejí.

„Zatím je dvojnásobná oproti loňsku. Proto doufám v lepší hospodářský výsledek než loni,“ popsal Pecha.

Po letech, kdy se Agroova snažila vnutit svá konzumní jablka obchodním řetězcům, se letos poprvé obrátil na firmu sám jeden hypermarket a bude testovat její produkty. „Vysvětluji si to politikou hypermarketů, které chtějí prezentovat to, že odebírají české výrobky,“ uvedl šéf firmy, která letos sklidí asi 1100 tun jablek, loni to bylo 1600 tun.

Sady Schwarz z Vranova očekávají letos sklizeň přes 800 tun jablek, zhruba stejně jako loni. „Letos jsme dopadli lépe, nebyly jarní mrazy. Ale některé odrůdy popraskaly a vinou sucha máme některé plody velikosti švestky,“ řekl Schwarz, který deset hektarů sadů zavlažuje. „Díky tomu jsme na tom lépe než kolegové,“ uvedl s tím, že příští rok hodlá rozšířit zavlažovanou plochu o dalších deset hektarů.

Ceny konzumních jablek pro velkoobchody očekává Schwarz do 7,50 až 7,70 koruny za kilogram, loni činila v průměru osm korun.

Dvojnásobnou sklizeň čekají v Nebílovech

Sady si zhruba 30 procent produkce prodají samy a tento podíl roste. Podle Schwarze jsou sice nyní ceny malých a nevzhledných jablek na zpracování v průmyslu 2,60 až 2,80 koruny za kilo, což garantuje mírný zisk, ale je otázkou, co s trhem udělají další pěstitelé ve střední Evropě. Sucho postihlo také Polsko, Maďarsko, Slovensko a částečně Německo. Když zaplaví malými jablky trh, ceny půjdou dolů.

Dvojnásobnou sklizeň ve srovnání s loňskem očekávají v sadech v Nebílovech u Plzně. Letos by zde podle vedoucí Jany Zikmundové měli z patnáctihektarového sadu sklidit odhadem 320 tun jablek. Oproti loňsku, kdy firma prodala 80 procent plodů jako konzumních, bude letos jejich podíl 60 až 70 procent.

V reakci na rozmary počasí vysadila loni na podzim společnost deset hektarů jablek, tři hektary hrušní a tři hektary třešní moderní technologií se závlahou a sítěmi proti kroupám.