Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sabotáž! Kritizují zastánci Buriana konkurs na šéfa divadla J.K.Tyla

  17:24aktualizováno  17:24
Zastánci současného šéfa plzeňského Divadla J. K. Tyla Jana Buriana si ve čtvrtek při jednání zastupitelů ostře vyšlápli na městskou radu. Vadí jim, že výběrová komise, která měla doporučit ředitele divadla na dalších pět let, nikoho nevybrala.

Plzeňské divadlo J. K. Tyla

Komise pouze doporučila Buriana nechat ve funkci do roku 2013 a výběrové řízení uspořádat znovu. Zastánci chtějí ředitele udržet ve funkci dalších pět let. 

Jan Burian se přitom výběrového řízení také zúčastnil. Doporučení komise, o kterém budou příští týden jednat radní, však jeho pozici oslabilo. A v radničních kuloárech se mluvilo o tom, že si dal záležet, aby na svou podporu zburcoval maximum lidí. Údajně už za něj intervenovali divadelníci Milan Uhde a Tomáš Töpfer.

Naopak na podporu doporučení výběrové komise vystoupila řada lidí z plzeňské kulturní scény, jako je například režisér Vilém Dubnička nebo herec Viktor Limr.

Radní diskutovali, zda byla komise kompetentní

Zastupitel Marcel Hájek (Občané. cz) pod Burianovým praporem včera vehementně zpochybňoval kompetentnost jedenáctičlenné komise, která projekty čtyř uchazečů o funkci ředitele divadla posuzovala. Napadl dokonce nezávislost šesti členů proto, že jsou nějak závislí na příjmech od města.

Primátor Martin Baxa (ODS) komisi důrazně hájil. "Já si stojím za tím, že byla odborná," prohlásil. A zdůraznil, že členem komise byl i generální ředitel Národního divadla v Praze Ondřej Černý.

Komisi naproti tomu odsoudil bývalý primátor Pavel Rödl (Občané. cz). "Doporučila nejhorší variantu. Znejistila ředitele. Přijde mi to jako sabotáž," uvedl Rödl.

Postup komisařů hájila TOP 09. "Výběrové řízení bylo otevřené a doporučení pokládáme za promyšlené," sdělil Michal Vozobule (TOP 09).

Debaty o budoucnosti jsou prospěšné, myslí si primátor

Další bojovník z Burianova tábora Vladimír Duchek (Pravá volba) se bouřil proti tomu, že si obecně prospěšná společnost Plzeň 2015 dovolila na pátek uspořádat veřejnou debatu o budoucnosti divadla a pozvala na ni kandidáty na ředitele i členy výběrové komise.

"Považuji za neslýchané, aby ředitel jedné městské firmy dělal besedu o budoucnosti druhé městské společnosti," hřímal Duchek. Tvrdil, že o budoucnosti divadla mohou diskutovat pouze zastupitelé.

Primátor se za iniciativu o.p.s. Plzeň 2015 postavil. "Jedním z důvodů, proč ji město zřídilo, je pořádání takových debat. Všichni víme, že takové debaty, přinášející podněty, potřebujeme," argumentoval Baxa.

Burianovi zastánci připomínali, že se podílel na přípravě stavby nového divadla. "Neumím si představit, že to bude řídit někdo, koho neznáme," prohlásil Duchek. Primátor ujistil, že radní při rozhodování budou brát v úvahu i manažerské schopnosti uchazečů.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Další z rubriky

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Najdete na iDNES.cz