Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Elektrotechnik se naučil noty a sepsal písně legendárního Wabiho Ryvoly

  8:52aktualizováno  8:52
Tvorbě Wabiho Ryvoly, který je legendou české trampské hudby, věnoval léta práce elektrotechnik ze Žebráků na Tachovsku Petr Růžička. Když Ryvola v roce 1995 zemřel, Růžička se teprve jako kluk učil hrát na kytaru. Po dvaceti letech ale dokončil souborné vydání Ryvolova díla.

Elektrotechnik Petr Růžička (na snímku) vytvořil zpěvník písní Wabiho Ryvoly. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Hudba Wabiho Ryvoly a jeho bratra Mikiho posunula klasickou trampskou píseň, která se narodila v meziválečném období v podobě foxtrotů či waltzů, do úplně nové moderní podoby. Nese stopy jazzu a swingu, ale je jiná také díky zvláštní atmosféře textů.

Jiří Wabi Ryvola.

Jiří Wabi Ryvola.

„Jako malé dítě jsem si pouštěl na deskách Greenhorny a podobné kapely. Tu muziku měli rádi rodiče, u nás se i hrála a zpívala. Mezi tímhle a starými trampskými písničkami se občas ozvala nějaká, která se od ostatních lišila, vyčnívala. Třeba Hejno vran, Tereza nebo Zvláštní znamení woodcraft. Líbily se mi víc než ty ostatní,“ vzpomíná Petr Růžička na první setkání s Ryvolovou hudbou.

V době, kdy se sám učil hrát na kytaru, dostal kazetu Nejlepší Ryvolovky s výběrem nejznámějších písní bratří Ryvolů.

„Najednou jsem zjistil, že tohle mě bere za srdce. Začal jsem se pídit po dalších a zjistil, že těch písní, zvlášť od Wabiho Ryvoly, jsou mraky. A přerostlo to ve sběratelskou vášeň. Nejen, že jsem tu muziku hrál, ale měl jsem radost, když jsem u někoho objevil nějakou nahrávku mně dosud neznámé písně. Řekl jsem si, že si pro sebe a pár podobných nadšenců přepíšu písně do not a sestavím vlastní zpěvník všech dostupných Wabiho písní,“ líčí Růžička.

Shodou okolností právě v západních Čechách už kdysi vyšel nejobsáhlejší sborník Ryvolových textů. V polovině 80. let ho v Plzni jako samizdat s názvem Co všechno vítr svál rozmnožený na průklepových papírech vydali Petr a Věra Náhlíkovi.

A právě s Petrem Náhlíkem, zástupcem trampského sdružení Avalon zabývajícího se vydáváním trampských časopisů a publikací, se před pár lety Petr Růžička domluvil, že by stálo za to vydat celé Ryvolovo dílo knižně.

„Tušil jsem, že to bude hodně práce, ale kolik jí bude, to mi tehdy vůbec nedocházelo,“ říká dnes Růžička.

Jako muzikant amatér neměl s notami žádnou zkušenost, ani základ z „hudebky“. V dospělosti začal s notovým zápisem úplně od píky, písničky se naučil zapisovat konfrontací s profesionálně zpracovanými zápisy známých melodií a později i s pomocí notových korektorů obou dílů zpěvníku.

Nechtěl odvést polovičatou práci, cítil odpovědnost za dílo autora, který se stal legendou.

Zpěvník vyšel jako dvoudílný, na každém dílu nechal Petr Růžička kolem 1500 hodin práce, samozřejmě vedle své civilní profese projektanta elektrických zařízení.

Podklady dodala poslední Wabiho žena Saša i bratr Miki

„Našli jsme věci, které dosud nikdo neznal, které se objevily třeba ve Wabiho archivu v nahrávkách nebo částečných notových zápisech. Je škoda, že Wabi, který noty uměl a poznamenával si i různé nuance, zapsal někdy naopak třeba jen tři čtyři takty a pak vlnovku, že to nějak v tom duchu pokračuje. On věděl jak, vzpomněl by si i za pár let. Jenže pro nás je to ztracené, což je škoda. Ale myslím, že to podstatné se podařilo zachytit,“ doufá autor zpěvníku.

První díl s tvorbou od roku 1957 až do roku 1974 vyšel v roce 2011. Obsahuje 123 písní, z toho je 106 v notách, zbylé jen textem. Ve druhém dílu, který se nedávno dočkal slavnostního křtu, je 150 písní z let 1975-1994 textem a z toho 118 v notách.

Za podklady pro svoji práci vděčí Petr Růžička mnoha lidem. Byla mezi nimi třeba Ryvolova poslední žena Saša, která spravuje jeho archiv, Wabiho bratr Miki nebo druhý nejstarší syn Alan Ryvola. A pak řada kamarádů, kteří uchovali záznamy z koncertů a nejrůznějších setkání na magnetofonových kotoučcích a kazetách.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Téměř pět let po tragické autonehodě má řidič naději na mírnější trest

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Recidivista Jiří Manych původně odsouzený na pět let za honičku s policisty a autonehodu, při níž v roce 2013 v Plzni...

Sucho ohrožuje nově vysázené stromy, starým se zase lámou celé větve

Lobezský park v Plzni před revitalizací. (17. října 2016)

Mladé nedávno zasazené stromy jsou v Plzni v důsledku letošního horkého a suchého léta nejohroženější součástí městské...

VIDEO: Plzni se letos narodilo čtvrté mládě lva berberského, je to holka

Samičce lva berberského jsou necelé tři týdny. (14. srpna 2018)

V plzeňské zoologické zahradě už tři týdny opatrují mládě lva berberského. Chovatelé radostnou zprávu zveřejnili až...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz