Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni.

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Diplom lze odebrat jen za jasné podvody, řekl soud o rychlostudentech

  • 6
Nejvyšší správní soud vyjasnil kauzu rychlostudentů plzeňské právnické fakulty. Vrátil totiž k novému projednání případ podnikatele Jana Harangozza, který se bránil odebrání diplomu. Krajský soud mu dal za pravdu, ale NSS teď verdikt zrušil.

Je to bezprecedentní případ. Podnikatel Jan Harangozzo se stal téměř synonymem pro kauzu rychlostudentů západočeské univerzity. Pětiletý magisterský obor absolvoval za deset týdnů.

Když mu ZČU titul zrušila, bránil se u soudu žalobou. Krajský soud v Plzni mu sice dal za pravdu (psali jsme zde), po kasační stížnosti univerzity však tento týden Nejvyšší správní soud případ vrátil k nižší instanci.

„Vítám toto vítězství,“ netajil se František Korbel, který pro ZČU podklady pro rušení diplomů připravoval. Připomíná, že diplomy se rušily opravdu jen v těch případech, u nichž bylo naprosto jasné, že byly vydány podvodem. O diplom tak přišlo pouze deset absolventů, dvěma z nich byly zrušeny dva diplomy.

Krajský soud v Plzni se zabýval také studiem Luďka Hosmana, bývalého šéfa městských strážníků v Plzni. Stejně jako u Harangozza rozhodl, že diplom zrušit nelze, Nejvyšší správní soud (NSS) však verdikt v tomto případě potvrdil.

„Trochu mě to překvapilo, spíš jsem očekával, že NSS bude rozhodovat o věcech stejně, neboť právní situace je stejná,“ přiznává Korbel. Je si však vědom, že se případy liší ve „skutkových okolnostech“.

Zatímco u Luďka Hosmana byl hlavní problém v opsání závěrečné bakalářské práce po jinak běžném studiu, u Jana Harangozza šlo o podvodné obejití celého magisterského studia.

NSS souhlasí s univerzitou v tom, že vysokoškolský diplom má povahu osvědčení. „Diplom lze zrušit postupem podle správního řádu. Předpokladem pro jeho zrušení ovšem je, že byl vydán v rozporu s vysokoškolským či jiným zákonem, tedy za situace, kdy nebyly splněny podmínky pro jeho vydání,“ stojí mimo jiné v odůvodnění verdiktů.

Takovými okolnostmi může být například to, že dotyčná osoba vůbec nebyla studentem školy, nesplnila studijní povinnosti nebo nevykonala závěrečnou zkoušku.

Podle soudců NSS se nic takového u Luďka Hosmana neprokázalo. U Jana Harangozza se však rozhodnutí ZČU o zrušení vysokoškolského diplomu o taková zjištění opírá.

„Potvrdilo se, že diplom je osvědčení a lze na něj aplikovat postup zrušení osvědčení dle správního řádu. Pro podrobnější komentář se nejprve potřebujeme seznámit s kompletním odůvodněním rozsudku, proto počkáme, až nám bude písemně doručen,“ říká k závěrům NSS mluvčí univerzity Kamila Kolářová.

Zopakovala, že k rušení diplomů se přistoupilo pouze v těch nejzávažnějších případech, kdy studenti absolvovali například za extrémně krátkou dobu, měli řadu nesplněných studijních povinností, chyběla jejich závěrečná práce či kvůli plagiátorství.

Z těchto deseti lidí se proti postupu univerzity bránili soudní cestou tři, podle Kolářové byla poslední žaloba podána příliš pozdě a soud ji odmítl.

Rozhodnuto by mohlo být do konce roku

NSS musí nyní do třiceti dnů od rozhodnutí doručit ZČU kompletní odůvodnění. Zatímco u Luďka Hosmana už je verdikt definitivní, případ Jana Harangozza v dohledné době opět otevře Krajský soud v Plzni.

„Krajský soud je vázán názorem Nejvyššího správního soudu. Pokud ten jeho rozsudek zrušil, musel mít určité vady,“ říká k tomu Korbel a dodává, že krajský soud, který bude zasedat ve stejném složení jako při prvním rozsudku, bude muset pokyny NSS respektovat. Očekává, že rozhodnuto by mohlo být nejpozději do konce letošního roku.

Aféra s rychlostudenty propukla na plzeňské právnické fakultě na podzim 2009. „Já bych byl rád, aby to už jednou provždy skončilo,“ říká děkan fakulty Jan Pauly a nechce komentovat ani nynější verdikty NSS. „Ať rozhodne soud, od toho tyto mechanismy máme.“

Zdůrazňuje, že právnickou fakultu se podařilo během posledních let stabilizovat, akreditované má všechny původní obory a nově navíc získala i navazující magisterský obor Veřejná správa. Ke změně dojde také v oblasti rušení diplomů, to by mělo být v budoucnu snazší.