Malebná zřícenina hradu Gutštejn přitahuje už mnoho let trampy, turisty i

Malebná zřícenina hradu Gutštejn přitahuje už mnoho let trampy, turisty i rodiny s dětmi. | foto: Památkáři

VÝLETY ZDARMA: Plzeňský kraj nabízí rybí líheň, či výšlap na Gutštejn

  • 1
Kam mohou o prázdninách vyrazit turisté v Plzeňském kraji, aniž by citelně utrpěla jejich peněženka? MF DNES sestavila tipy, kam se mohou vypravit a kde nebudou muset utrácet za poplatky.

Milovníci koupání v přírodě, kterým nevadí chladnější voda, si bez koruny v kapse přijdou na své v zatopeném buližníkovém lomu u Ejpovic na Rokycansku. Čtyřiačtyřicet hektarů velké jezero je oblíbeným místem i pro rybáře. Zdejší Ejpovické útesy byly v roce 1993 vyhlášeny přírodní památkou. Komu se nebude chtít večer domů, ten si může v autokempu U jezera objednat nocleh v chatkách.

Tipy na výlety zdarma v ostatních krajích najdete zde

Peněženku mohou nechat doma i účastníci víkendových prohlídek historického centra Klatov. Začínají 7. července a konají se každou sobotu až do 8. září. Během více než hodinového okruhu uvidí účastníci film o historii města a vývoji památek a navštíví běžně nepřístupné prostory bývalého dominikánského kláštera.

"Například ochoz v bývalém kněžišti kostela svatého Vavřince," říká organizátor prohlídek Pavel Koura. V arciděkanském kostele se seznámí s příběhem slavné klatovské Madony. Prohlédnou si náměstí a jezuitský kostel, kde se dozví o působení jezuitů ve městě. Prohlídky s průvodcem se konají za každého počasí. Vychází se na ně v 9:30 od Černé věže.

Hluboké lesy a téměř nedotčenou přírodu mohou objevovat pěší i cyklisté v bývalém vojenském újezdu Brdy. Zatím jen o víkendech a státních svátcích. Pohybovat se smí pouze po vyznačených trasách. Jedna z cyklostezek vede z Věšína přes nádherné Padrťské rybníky do vesničky Trokavec.

Brdy

Z Plzně jezdí do brdských kopečků již pátým rokem cyklobus. Konečnou má v Příbrami. Autobus s cyklovlekem jezdí každou sobotu a neděli až do 30. září. Za kočárky, dětské přívěsné vozíky za kolo a jízdní kola pro děti do 6 let se neplatí.

Záchranářský vrtulník MI-2 či zápřahovou ruční stříkačku z roku 1746 i další desítky hasičských vozů a strojů mohou zájemci zdarma obdivovat v Hasičském muzeu ve Zbirohu. Otevřeno je denně mimo pondělí. O prázdninách od 9:00 do 17:30. Expozice je umístěná v areálu bývalých kasáren. Bez problému si ji prohlédnou i vozíčkáři.

Jedna z nejromantičtějších hradních zřícenin v tuzemsku - Gutštejn - leží asi šest kilometrů od Konstantinových Lázní. Z původního hradu postaveného začátkem 13. století pány z Gutštejnu se nad levým břehem Hadovky stále ještě tyčí 20 metrů vysoká věž a dochovaly se i zbytky dvou paláců a obvodových hradeb. Sídlo Gutštejnů odolalo i útoku husitů, rozpadat se začalo až po vymření rodu v polovině 18. století. Návštěvníci se k němu dostanou po značené trase z Daňkova, kde mohou nechat auto.

Stavbu voru, plavení dřeva, výpravu po stopách medvěda nebo návštěvu pstruhové líhně. To je jen výběr z řady akcí, které pro návštěvníky Národního parku Šumava pořádá během léta jeho správa. Většina z nich je bezplatná. Jako například rýžování zlata tento pátek na Vchynicko-Tetovském kanále.

Jedním ze šumavských lákadel je pstruhová líheň.

S nejmladšími šumavskými návštěvníky mohou dospělí vyrazit na zábavnou stezku Pohádkové Česko. Tříkilometrová trasa začíná na vrcholu Špičáku, kam vede lanovka, pak přes malý Špičák kolem Čertova jezera do sportovního areálu.

Dobrovolné vstupné zaplatí návštěvníci při obdivování modelové železnice ve Vrčni u Nepomuku. "Devadesát lokomotiv, 170 vozů, 147 metrů kolejí a 65 výhybek," popisuje vrčeňskou železnici její majitel a provozovatel Jaroslav Navrátil. Původně ji stavěl pro svého syna. Nyní zabírá bezmála 20 metrů čtverečních v podkroví rodinného domku Navrátilových (železnici, jakou mají Navrátilovi doma, můžete na videu vidět zde).

Lékařské, kuchyňské, poštovní, rybářské a další váhy od dvou gramů do 16 tun, závaží a historické láhve skrývá maličké muzeum vah v Křenovech na Domažlicku. I tady se platí dobrovolné vstupné. Exponáty pocházejí z osmi zemí a většinu z nich věnovali místní. Při prohlídce se návštěvníci mohou i zvážit - všechny váhy jsou funkční.