Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy lidem přidají, Škodovka ale stále shání svářeče i elektrikáře

  9:14aktualizováno  9:14
Zaměstnanci v Plzeňském kraji se letos mohou těšit na vyšší platy, vyplývá to z informací MF DNES od největších zaměstnavatelů. Přidáno dostanou například lidé, kteří pracují ve Fakultní nemocnici v Plzni či v Plzeňském Prazdroji. Polepší si i úředníci plzeňského magistrátu i krajského úřadu.
Zaměstnanci se mohou v Plzeňském kraji těšit na vyšší mzdy. (Ilustrační snímek)

Zaměstnanci se mohou v Plzeňském kraji těšit na vyšší mzdy. (Ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Zaměstnanci Fakultní nemocnice Plzeň, kterých je 4 400, si polepší celkově o pět procent. „Za listopad a prosinec dostali zaměstnanci přidáno 3,5 procenta, pro nemocnici to je výdaj zhruba 10 milionů korun,“ sdělil Václav Šimánek, ředitel fakultní nemocnice, která je největším zaměstnavatelem v Plzeňském kraji.

Navýšení bylo reakcí na doporučení ministra zdravotnictví. Zaměstnanci dostanou doplatek v lednové výplatě, další navýšení o 1,5 % je čeká od ledna.

Od nového roku by však navýšení neměla hradit nemocnice ze svého, zajistit by jej měla nová úhradová vyhláška. Vedení nemocnice tento postup projednalo i s odboráři. „Dostaneme přidáno zákonných pět procent, nic dalšího jsme nepožadovali,“ konstatuje Štěpán Bejvančický, šéf Lékařského odborového klubu plzeňské nemocnice.

Podle něj jednání mezi odbory a nemocnicí probíhala i v předcházejících letech v poklidu, vedení zpravidla na požadavky odborů přistoupilo. „Nemocnice se stará dobře,“ hodnotí Bejvančický, podle něhož ke spokojenosti zaměstnanců přispívají například odměny. Průměrný plat v roce 2014 měl být podle předpokladů 36 362 korun.

Nadstandardní platy dostávají také zaměstnanci ve Škodě Doosan Power, kterých bylo k 1. prosinci 1 331, tedy zhruba o 30 méně než na začátku loňského roku. „Průměrná hrubá mzda včetně prémií u tarifních zaměstnanců v roce 2013 byla 29 996 korun, k 1. prosinci to bylo 30 771 korun, což je nárůst o 2,58 %,“ sdělil personální ředitel Richard Kabuď.

Odhadovat vývoj platů pro rok 2015 konkrétně nechtěl, vyjednávání s odbory teprve začne. Kolektivní smlouva platí až do 30. června. „Chceme, aby byla u našich zaměstnanců minimálně zohledněna inflace a nedošlo k poklesu reálných mezd. Další jednání bude záležet na dohodě s vlastníkem a odborovou organizací,“ řekl k tomu Kabuď.

Společnost Škoda Transportation navýšila počet zaměstnanců zhruba o 13 % na nynějších 1 446. „Průměrný plat v roce 2014 byl 32 099 korun, v tomto roce předpokládáme nárůst do 2 procent,“ nastínila mluvčí společnosti Lubomíra Černá a dodala, že v letošním roce se Škoda Transportation zúčastní řady velkých tendrů.

Pokud je získá, bude to znamenat další nárůst pracovních míst. „Bohužel ale už dnes se potýkáme s velkým nedostatkem technicky vzdělaných lidí. Prakticky stále hledáme vysokoškolsky vzdělané lidi na místa vývojových nebo projektových techniků, ale i zaměstnance, jakými jsou svářeči, montéři nebo elektrikáři,“ uvedla Černá.

Zaměstnanci Plzeňského Prazdroje mají kolektivní smlouvu podepsanou od jara 2014, platí následující dva roky. „Mzdový průměr přibližně 2 000 zaměstnanců Plzeňského Prazdroje převyšuje bez platů manažerů částku 31 800 korun. Očekávaný růst mezd v roce 2015 je 1,5 %,“ sdělila mluvčí společnosti Kateřina Krásová.

Nárůst platů očekává i Národní park Šumava

Navýšit by se měly platy také na plzeňském magistrátu. Průměrný plat v loňském roce měl být podle předběžných údajů 29 679 korun, letos se očekávává ve výši 30 463 korun.

Podobné je to i na krajském úřadě, kde se v roce 2014 také projevilo navýšení platových tarifů o 3,5 %. „Průměrný plat za období leden až listopad 2014 je 30 870 Kč, v příštím roce plánujeme mírné navýšení platů,“ informovala mluvčí Alena Marešová.

V Plzeňských městských dopravních podnicích činila průměrná měsíční mzda loni 27 924 korun, na letošek je plánována ve výši zhruba 28 500 korun.

Na 380 zaměstnanců Vodárny Plzeň mělo loni průměrný plat 28 040 korun, letos by to mělo být 28 320 korun. Nárůst platů očekává i Národní park Šumava z 23 363 korun v roce 2014 zhruba na 24 475.

„Můžeme říct, že většina firem se přihlásila k mírnému nárůstu mezd,“ uvedl Jindřich Brabec, předseda Regionální rady odborových svazů ČMKOS Plzeňského kraj, podle něhož nárůst bude většinou mezi 2 a 3 procenty.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Najdete na iDNES.cz