Odmítám rušení nemocnic škrtem pera, říká exhejtman a poradce premiéra

  20:16aktualizováno  20:16
Jsem schopen souhlasit s tím, že nějaká nemocnice přirozeně zanikne, protože má málo pacientů, ale odmítám rušení lůžek od zeleného stolu, říká Petr Zimmermann. Osm let byl hejtmanem Plzeňského kraje, nyní je poradcem premiéra Petra Nečase pro zdravotnictví.

Petr Zimmermann z ODS byl hejtmanem Plzeňského kraje v letech 2000 až 2008. | foto: archiv MF DNES

Petr Zimmermann teď politiku v kraji pozoruje jen z dálky, protože se mu jako většině staré gardy ODS v Plzni stalo, že se ocitl na vedlejší koleji. Na kandidátkách strany ve městě se neobjevuje, protože je ovládla jiná skupina.

Je ale poradcem premiéra Petra Nečase pro zdravotnictví. Zároveň spoluvlastní nemocnice Privamed v Plzni a Rakovníku a je známý tím, že jeho názory na zdravotnictví, které i v době vedení kraje obratně prosazoval, často vybočovaly z republikového průměru.

Jak říká, je například zastáncem dalšího postupného sbližování úhrad, které malým a velkým nemocnicím poskytují zdravotní pojišťovny, tak, aby byly platby spravedlivé.

"Nestraním ani malým, ani fakultním nemocnicím"

"Menší nemocnice dostávají za běžné medicínské výkony typu operace žlučníku nebo slepého střeva méně než nemocnice větší, i když jsou v tom výjimky. Odvíjí se to od základní sazby, která se v České republice liší bohužel až v násobcích. Ministerstvo zdravotnictví se už druhým rokem snaží sazby sbližovat tak, aby úhrady byly spravedlivé. Já myslím, že základní sazba by měla být během tak do dvou, tří let stejná, nebo by se měla lišit mezi velkými a malými nemocnicemi tak o deset, patnáct procent, o víc ne," říká Zimmermann.

Nechce prý stranit ani malým, ani fakultním nemocnicím. Připomíná však, že fakultních nemocnic je v České republice na počet obyvatel podstatně více než ve srovnatelných zemích v Evropě, například v Rakousku nebo i jinde.

"Ale tam jsou fakultní nemocnice specializovány, takže v nich skončí ti nejkomplikovanější pacienti a to je v pořádku. Důvod jejich existence je právě ta superspecializovaná péče. Tedy to, co se v okresních nemocnicích dost dobře dělat nedá. Naopak by fakultní nemocnice měly mít podle mého názoru asi o něco méně té běžné, obvyklé lékařské péče, protože je v nich dražší než v okresních nemocnicích. A přitom ve většině okresních nemocnic jsou schopni ji poskytnout na solidní medicínské úrovni," míní poradce premiéra.

Dodává, že pokud se srovnají základní sazby a vznikne ekonomický tlak na to, aby se fakultní nemocnice zabývaly více superspecializovanou péči, nebude třeba, aby v nich množství prováděných lehkých operací určovaly například nějaké limity.

"V Plzeňském kraji je to však odlišné v tom, že ve dvou okresech tady není žádná nemocnice, tudíž fakultní nemocnice má poměrně velkou spádovou oblast a má velký díl běžné medicíny," podotýká Zimmermann.

Je také zásadně proti rušení lůžek v nemocnicích od zeleného stolu. "Já jsem schopen souhlasit s tím, že nějaká nemocnice přirozeně zanikne, protože má málo pacientů, postupně odejdou lékaři a postupně nastane sestupná spirála a pak asi není účelné za každou cenu ji udržovat při životě. Ale jsem proti rušení škrtem pera, protože se o tom někde takzvaně politicky rozhodne," uvedl Zimmermann.

Nepřekvapilo ho prý ani rozhodnutí ministra zdravotnictví Leoše Hegera, který upustil od rušení nemocnic. 

"V situaci, která byla, to ani jinak dopadnout nemohlo. Myslím, že je to natolik politicky citlivé, že to nakonec zpravidla takto dopadá. Proto říkám, že jsem spíše příznivcem toho, aby ti, kteří neobhájí svoji existenci, byli postupně utlumeni," řekl Zimmermann.

Nejčtenější

Plzeň - AS Řím 2:1, poháry na jaře budou, zajistil je gól Chorého

Plzeňský kouč Pavel Vrba se svými svěřenci slaví před kotlem fanouškům výhru na...

Výborný týmový výkon a vítězství nad loňským semifinalistou Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně na domácím hřišti porazili AS...

Přes tři čtvrtě miliardy v kase. Plzeň v Lize mistrů vydělala obří sumu

Plzeňští fotbalisté prožívají velkou radost, právě porazili v Lize mistrů AS...

Přibližně 800 milionů korun vydělala fotbalová Plzeň díky podzimnímu účinkování v Lize mistrů. Je to přibližně o dvě...

Přijatelný los pro české týmy: Slavia narazí na Genk, Plzeň vyzve Záhřeb

Slávistický záložník Josef Hušbauer a s Matíasem Kranevitterem z Petrohradu v...

Nejsou to ti vysnění soupeři jako Arsenal, Chelsea nebo Inter Milán. Zato jsou pro oba české týmy velmi přijatelní a...

Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři mladí lidé, žena bojuje o život

Auto u Koutu na Šumavě skončilo v lesním potoce (16. prosince 2018).

K tragické nehodě v noci na neděli vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému na Domažlicku. Řidič...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Další z rubriky

Bimbovy erotické obrazy mají v Plzni premiéru, malíř by oslavil stovku

Kresba slavného výtvarníka Bohumila Konečného zvaného Bimba (6. 12. 2018)

Originály dětských kreseb, dopisy s Jaroslavem Foglarem, obálky prvorepublikových časopisů nebo ukázky reklamních...

Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři mladí lidé, žena bojuje o život

Auto u Koutu na Šumavě skončilo v lesním potoce (16. prosince 2018).

K tragické nehodě v noci na neděli vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému na Domažlicku. Řidič...

Prchal před policisty a několikrát na ně najížděl, dostal tři roky vězení

Řidič zajel do slepé uličky a policisté za ním vyběhli, aby ho zastavili

Tři roky vězení a zákaz řízení na čtyři. Tak zní verdikt Okresního soudu v Klatovech nad osmapadesátiletým recidivistou...

Najdete na iDNES.cz