Nemocnice U svatého Jiří v Plzni na Doubravce. | foto: Ladislav Němec, MF DNES

Nemocnice U svatého Jiří v Plzni na Doubravce. | foto: Ladislav Němec, MF DNES | foto: MAFRA

Z nemocnice U svatého Jiří v Plzni mají zmizet akutní dětská lůžka

  • 0
Akutní dětská lůžka mají do roka zmizet z nemocnice U svatého Jiří v Plzni na Doubravce. Na rozdíl od jiných zařízení s ní totiž pojišťovny uzavřely pouze krátkodobou smlouvu. Hrozí tak, že děti, u nichž lékař na pohotovosti nařídí hospitalizaci, budou muset sanitky vozit do jiných nemocnic.

"Pro pohotovost je však navázání na akutní lůžka velmi výhodné. Dříve se musely děti do nemocnic převážet. Teď si je při nálezu hned převezme lékař," popsal člen výboru pediatrické společnosti a primář Mulačovy nemocnice v Plzni Jiří Liška.

Kdyby se pohotovost přesunula do Fakultní nemocnice v Plzni, tak by ji podle něj dnes nastupující lékaři odmítli sloužit. "V nemocnici kvůli širokému rozsahu diagnóz a velkému náporu dětí totiž sloužit nechtějí," vysvětlil Liška s tím, že pokud by měla být pohotovost propojená s lůžky, tak jiná možnost než FN v Plzni není.

V Mulačově nemocnici, kde je také dětské oddělení, by pohotovost umístěna být nemohla kvůli omezeným prostorovým možnostem. Podle Lišky dětskou pohotovost slouží v Plzni kolem tří desítek vesměs praktických dětských lékařů.

Spádová oblast dětské pohotovosti je kolem 230 tisíc lidí. "V roce 2010 lékaři na pohotovosti ošetřili 11 085 dětských pacientů, v loňském roce to bylo 11 357, což je o dvě a půl procenta víc. Letos v prvním pololetí to bylo 5 386 dětí," uvedl pediatr Liška, který pohotovost také slouží.

"Snažíme se o zachování nemocničních zařízení v kraji. Oslovíme proto pojišťovnu a nemocnici U svatého Jiří podpoříme. Otázkou samozřejmě je, zda budeme vyslyšeni," uvedl pro Deník krajský radní pro oblast zdravotnictví Václav Šimánek.

Jednatel nemocnice U svatého Jiří Jan Bohunčák uvedl, že se zatím k problému nebude vyjadřovat.

Jeden z tamních lékařů uvedl, že rozhodnutí pojišťovny přišlo jako blesk z čistého nebe, protože špitál splňuje všechna kritéria odborné pediatrické společnosti.

"Navíc nemocnice funguje jako vzdělávací pracoviště pro lékaře, k atestaci jsme zde dovedli za dobu své existence čtrnáct lékařů. Pokud se bude péče koncentrovat jen do Fakultní nemocnice v Plzni a zruší se malé nemocnice, tak nevím, kdo bude v kraji vychovávat mladé lékaře," uvedl doktor, který nechtěl být jmenován.

Koncentrace je špatná i podle soukromého lékaře a rokycanského zastupitele Josefa Veverky.

"Nechápu třeba to, proč je v Plzni tolik nemocnic, když je tu fakultní zařízení a je tendence rušit malé nemocnice v okresech," podotkl Veverka, jenž se dlouhodobě přimlouvá za zachování rokycanské nemocnice. Ta má před sebou také boj o lůžka i vlastní existenci.