Krajské nemocnice nemusí rušit žádná oddělení. Na redukci akutních lůžek ale pojišťovny trvají. (ilustrační snímek)

Krajské nemocnice nemusí rušit žádná oddělení. Na redukci akutních lůžek ale pojišťovny trvají. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Nemocnice, které patří Plzeňskému kraji, nepřijdou o žádná oddělení

  • 0
Obavy, že zaniknou některá oddělení nebo i celé nemocnice v Rokycanech a ve Stodu, jsou zřejmě zažehnány. Krajské nemocnice by totiž mohly s pojišťovnami podepsat smlouvy na minimálně tři roky. Počty akutních lůžek však nemocnice budou muset snížit, aby se ušetřilo - třeba na platy lékařů.

Smlouvy se zdravotními pojišťovnami na minimálně tři roky by mohly nemocnice podepsat do konce listopadu. Vyplývá to ze středečního jednání zástupců zdravotních pojišťoven, Plzeňského kraje, krajského zdravotnického holdingu a nemocnic. Dohodu ještě musí schválit vedení pojišťoven. Jejich podmínkou ale zůstává redukce nejdražších akutních lůžek.

Ta bude nejvýraznější v Klatovech, ubude tu téměř 90 lůžek. Nemocnice toho dosáhla například sdílením lůžkového fondu u některých menších oddělení. Desítky akutních lůžek zruší také nemocnice v Rokycanech, ve Stodu a v Domažlicích.

Přestože vedení kraje deklarovalo ochotu smlouvy s pojišťovnami podepsat, není ještě vyhráno. Pokud zdravotní pojišťovny nebudou vstřícné k ostatním menším nemocnicím, nedojde k podpisu smluv ani za nemocnice Plzeňského kraje. Je to součástí deklarace uzavřené Asociací českých a moravských nemocnic a Asociace krajských nemocnic. S pomocí deklarace asociace vyvíjejí nátlak na zdravotní pojišťovny.

V Plzeňském kraji hrozí uzavření lůžkového oddělení v dětské Nemocnici U svatého Jiří v Plzni, kde je 35 lůžek. S touto nemocnicí jsou pojišťovny ochotné podepsat smlouvu jen na rok. S krajskými nemocnicemi na tři až pět let.

Dohodu s pojišťovnami má jistou plzeňský Privamed

"Nesouhlasíme s celoplošnou, neřízenou a neprůhlednou restrukturalizací nemocniční péče a optimalizací sítě nemocnic uskutečňovanou bez zveřejnění jednoznačných pravidel a kritérií a bez garance příslušných orgánů veřejné správy," dočteme se v deklaraci, kterou podepsal i Plzeňský kraj.

Mluvčí VZP Viktor Lavička vedení kraje vzkázal, že pojišťovny jsou ochotné smlouvy podepsat a vedení kraje že musí zvážit, jestli mu jde o obyvatele nebo o deklaraci. "My jsme schopní poskytnout obyvatelům Plzeňského kraje peníze na kvalitní péči," dodal.

Dohodu s pojišťovnami má naopak jistou plzeňská nemocnice Privamed, kterou spoluvlastní bývalý hejtman za ODS Petr Zimmermann. Navíc tu nemusí zrušit ani jedno akutní lůžko.

"Musí se brát v potaz i vytíženost akutních lůžek. Ta je v Privamedu přes 80 procent. Ale v některých krajských nemocnicích je to méně než 50 procent. Do mnoha nemocnic v kraji se posílají peníze, aby tam měli na výplaty, protože si na ně nejsou schopni vydělat. Daňový poplatník tyto nemocnice platí dvakrát, jednou ve zdravotním pojištění a podruhé v krajských dotacích," konstatoval Zimmermann. Představitelé kraje se však brání tím, že je důležitá i dostupnost péče.