Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S lidmi, kteří nemluví pravdu, nechci sedět u jednoho stolu, říká Rund

  18:12aktualizováno  18:12
Za spory o vícepráce na stavbě nového plzeňského divadla je neochota vnímat jakékoliv technické podklady, míní odvolaný náměstek primátora Plzně Petr Rund z ODS. "Byl to útok čistě na mě," říká Rund.

Odvolaný náměstek primátora města Plzně Petr Rund z ODS. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Právě neshody kolem stavby nového divadla do značné míry přispěly k tomu, že byl Petr Rund z vedení města hlasy opozice, ale i koaliční ČSSD odvolán.

Tvrdí, že jeho kritici používali lživé argumenty: "A tomu se neumím bránit. Spíš mi záleželo na tom, aby se vyřešily záležitosti kolem divadla." 

Koaliční partner ODS - zastupitelé ČSSD - požadovali váš odchod z vedení města již delší dobu. Počítal jste s tím, že to může skončit vaším odvoláním?
Počítal. Ale dořešení problémů s divadlem mi připadalo důležitější. Podstatné bylo, že jsme se ve středu večer s primátorem a náměstky Zrzaveckým (ČSSD) a Šimákem (ČSSD) sešli se zástupci firmy Hochtief, která divadlo staví. Tam jsme se domluvili na konečném návrhu usnesení pro zastupitele. Ráno pak pan náměstek Zrzavecký řekl, že to chce ještě jinak.

Socialisté, kteří volali po vašem odchodu z vedení města, tvrdili, že ve vás ztratili důvěru z více důvodů. Nemáte tedy pocit, že jste ke svému odvolání podstatnou měrou přispěl i vy sám? Že jste vlastním přičiněním dostal nálepku nedůvěryhodného politika? Nemáte pocit, že jste něco měl udělat jinak a nemuselo to tak skončit?
Člověk není neomylný. Každý dělá chyby. A platí, že kdo nic nedělá, nic nezkazí. Ale cílem sociální demokracie bylo mě jakkoliv dehonestovat. Pokud někdo něco dělá, občas cosi nevyjde. Ale v případě divadla bylo vidět, že sociální demokraté nemají zájem se s problematikou seznámit. Zejména u divadla jsem si dával velký pozor na tok informací o stavbě i na to, aby celková bilance vycházela dobře. Ale patnáct měsíců před koncem stavby, nebo ani tři měsíce před koncem, nikdo nedá ruku do ohně, že se neobjeví ani koruna vícenákladů. Stalo se, že například na společné jednání zastupitelů přišel člen ČSSD a prohlásil, že má informace, že budou ještě vícenáklady za 40 milionů na vzduchotechniku. Chtěl vědět, jestli je to pravda. Řekl jsem, že není. On prohlásil, že mně to nevěří. Tak jsem mu oznámil, že vzduchotechnika je dávno namontovaná a může se na ni jít podívat. Nevím, jak se na takové chování dá lépe reagovat a jestli to vůbec má smysl. Jsem nakonec rád, že to s mým odvoláním tak dopadlo. S lidmi, kteří nemluví pravdu, nechci sedět u jednoho stolu.

Jenomže vaši kritici včetně náměstka primátora Martina Zrzaveckého vám toho vyčítali více než jen problémy s divadlem. Mluvili o potížích se stavbou fotbalového stadionu, kde měla cena zahrnovat dosud chybějící dvě věže. O zvýšení ceny za stadion pro atlety nebo o tom, že se hodně zpozdila příprava nového územního plánu města.
Pan náměstek Zrzavecký ví, proč je příprava územního plánu posunuta. Protože Plzeňský kraj, který vedou ČSSD a KSČM, dodnes neschválil zásady územního rozvoje kraje, a my nemůžeme dál pokračovat. Pan náměstek přitom také ví, že loni v lednu přišla novela stavebního zákona a územní plán bylo potřeba aktualizovat. Mám pocit, že se proti mně používají lži, které by si snad měli chlapi vyřizovat přímo mezi sebou. Jestli to tady někdo chce dál hrát tak, že za všechno můžu já, tak to může být ještě hodně zajímavé.

Jenomže například se stavbou fotbalového stadionu byly podle vašich odpůrců také potíže.
Ke všem takovým výkřikům mohu poskytnout písemné podklady. Když jsem je například přinesl na společné jednání klubů zastupitelů, reakce zněla: Pardon, omlouvám se. Používají se účelové lži a jsem schopen to prokázat.

Dohady o zaplacení vícenákladů na stavbě

Nové divadlo má v dubnu zahájit zkušební provoz. Oddálit by to ale mohlo dohadování o proplacení vícenákladů ve výši 40 milionů korun mezi vedením města a stavební firmou Hochtief. Divadlo měla postavit za 818 milionů, ale cenu zvýšila na 858 milionů. Zastupitelé už na podzim odhlasovali proplacení 18 milionů a minulý týden odsouhlasili dalších 1,4 milionu. Zbývá tedy 20,6 milionu. "Nadále se domníváme, že jsou naše nároky opodstatněné," uvedl mluvčí Hochtiefu Michal Talián.   

Nevnímáte to své odvolání až příliš osobně? Neměl byste po letech v komunální politice mít větší odstup?
K politice odstup mám. Všichni, kdo jsou v radě města, tam mají své místo jisté do dalšího zastupitelstva, kdy mohou být odvolaní, pokud se k tomu najde dost hlasů. S tím žiju od prvního dne, kdy jsem nastoupil do funkce. Ale osobně si beru, pokud někdo účelově lže. To s politikou nemá nic společného.

V souvislosti s vaším odvoláním se mluví také o tom, že máte kritiky nejen v ČSSD a v opozici, ale také mezi zastupiteli ODS. Připouštíte to?
Nepřipouštím. Klub ODS mi vyjádřil jednoznačnou a jednomyslnou podporu. Nevidím důvod to jakkoliv zpochybňovat. Klub ODS je v takových věcech na rozdíl od socialistů jednotný. A vadí mi, když pan náměstek Zrzavecký říká, že ani klub ODS není jednotný, protože on je jednotný.

Vy tedy vůbec nepřipouštíte, že by vaše kritika měla jakýkoli reálný základ? Nepřipouštíte, že jste se mohl chovat jinak a výhrady vašich odpůrců by nevedly k vašemu odvolání?
Samozřejmě, že jsem se mohl chovat a postupovat jinak. Ale uměli by se sociální demokraté v požadovaný čas rozhodnout? Mám desítky e-mailů, kdy jsem po nich chtěl nějaké rozhodnutí a nikdo ani neodpověděl. Jenomže ten úřad, ty stavby se nemohou zastavit podle toho, jestli má na to někdo čas, náladu nebo schopnost věci vyhodnotit a na základě toho rozhodnout. Nicméně o všech záležitostech jsou páni náměstci z ČSSD informovaní. Mě už opravu nebaví se nechat okopávat a můžu doložit, že mám pravdu.

Po odchodu z funkce ve vedení města chcete zůstat v zastupitelstvu. Pokud poslední rozkol související s vaším odvoláním koalice přečká, umíte si představit, že budete jejím členem? Budete do voleb schopen hlasovat pro návrhy lidí, kteří prosadili vaše odvolání?
Budu hlasovat pro materiály, které budou věcně správné a budou ku prospěchu města. Pokud se bude jednat o návrh, o kterém nebudu přesvědčen, že je v pořádku, hlasovat pro něj nebudu.

Plánujete, že půjdete na podzim do komunálních voleb nebo politiku opustíte?
Teď si pár měsíců odpočinu a budu dál pomáhat ODS. Co bude za čtyři pět měsíců, ukáže čas.

Autoři: ,


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz