Vědci ze Západočeské univerzity v Plzni ve spolupráci s průmyslovými partnery vyvinuli inteligentní rukavice pro hasiče a také speciální zásahový oblek. (20. srpna 2015) | foto: Martin Polívka, MAFRA

Vědci vyvinuli chytré rukavice pro hasiče, které umí měřit žár

  • 3
Inteligentní rukavice, které by mohly výrazně přispět k bezpečnosti hasičů, vyvinuli vědci ze Západočeské univerzity v Plzni ve spolupráci s několika firmami. Rukavice mají zabudovaná teplotní čidla, která dokáží kromě povrchové teploty určit i teplotu na delší vzdálenost.

Otevřít dveře? Nebo radši ne, aby nevyšlehly plameny? Hasiči dnes mají při zásazích v hořících objektech velmi omezené možnosti, jak zjistit, zda je další přesun bezpečný. Tou nejúčinnější je postříkat dveře proudnicí vody. Pokud se odpaří, není bezpečné je otevřít. A naopak.

Už od příštího roku by mohli hasiči v takových případech využívat speciální rukavice, které vyvinul tým Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) Fakulty elektrotechnické ZČU s průmyslovými partnery Applycon, Elitronic, Holík International a Vochoc za podpory mezinárodního programu Eureka Euripides.

Tyto inteligentní rukavice v sobě mají zabudovaná teplotní čidla, která dokáží kromě povrchové teploty určit i teplotu na delší vzdálenost. Nyní zhruba na metr, po zabudování optiky by neměl být problém zaměřit i objekt vzdálený deset metrů.

„Indikace je přes LED diody takzvanou semaforovou metodou. Pokud dioda bliká zeleně, teplota je do 100 °C, oranžově při teplotách mezi 100 až 200 °C, poté už červeně,“ osvětluje jeden z členů vývojového týmu Petr Kašpar.

Informace jsou současně přenášeny do tabletu velitele zásahu. Rukavice mají uvnitř navíc prvky posilující ochranu hasiče proti sálavému teplu.

Výzkumníci z RICE už dříve vyvinuli také inteligentní zásahový oblek pro hasiče, který spolu s rukavicemi představili premiérově v červnu na hasičském veletrhu Interschutz 2015 v Hannoveru. Oblek monitoruje základní životní funkce, sleduje koncentraci výbušných plynů i okolní teplotu (více o něm čtěte zde).

„Zájem byl veliký. Na celém veletrhu jsme nezaznamenali oblek na tak vysoké úrovni,“ konstatuje Aleš Hamáček, zástupce vedoucího katedry technologií a měření Fakulty elektrotechnické, který výzkumný tým vede.

Vývoj obleku byl zahájen před pěti lety, v průběhu roku 2017 by mohl být podle Hamáčka uveden na český trh.

Na první pohled se jedná o klasický zásahový oblek, je v něm ale zabudovaná řada elektronických systémů, které přispívají k výraznému zvýšení bezpečnosti hasičů.

Plně vybavený inteligentní oblek hasiče nikterak neomezuje. Nejtěžší z výbavy je elektronická řídicí jednotka, v porovnání s celým oděvem je však její hmotnost zanedbatelná. Cenu obleku v maximální výbavě odhadl Aleš Hamáček na 1 500 euro, v přepočtu zhruba 40 tisíc korun. Běžný oblek stojí polovinu.

Tým se s chytrým oblekem a rukavicemi přihlásil také do inovační soutěže Smart@Fire, kde dosud postoupil mezi tři nejlepší. Od vítězného konsorcia nakoupí několik stovek obleků belgická vláda, hasiči z Francie, Anglie a Německa.