Plzeň musí v příštím roce šetřit. Rozdá méně penz na dotacích, zdraží teplo a daň z nemovitosti. (Ilustrační snímek)

Plzeň musí v příštím roce šetřit. Rozdá méně penz na dotacích, zdraží teplo a daň z nemovitosti. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Plzeň ubere peníze školám i sociálním zařízením, musí šetřit

  • 3
Plzeňany čekají hubené časy. Vyplývá to z návrhu rozpočtu na příští rok, který vytvořila koalice ČSSD a ODS vládnoucí na radnici. Počítá s výdaji téměř šest miliard korun, příjmy přitom budou o 900 milionů nižší. Méně peněz dostanou sociální zařízení, sportovní organizace i školy. Zdraží teplo i daň z nemovitosti.

Návrh rozpočtu města Plzně na příští rok přináší obyvatelům jasný vzkaz. Protože se staví divadlo za více než miliardu korun, z pivovaru Světovar se začne budovat nové centrum moderního umění za čtvrt miliardy korun a k tomu byl nedávno dokončen stadion pro fotbalovou Viktorku za další stamiliony korun, bude se muset v Plzni šetřit. 

Předpokládané výdaje ve výši téměř šesti miliard korun totiž přesahují o 900 milionů korun očekávané příjmy města.

Toto saldo hodlá město vyrovnat hlavně příjmy z dotací, které mají být v příštím roce 315 milionů korun, úsporami, do nichž by mohlo patřit i propouštění úředníků, ale i prodejem majetku.

Opozice však vyrovnanému rozpočtu nevěří. "Úspory podle mého odhadu nebudou stačit, Plzeň si bude muset vzít další úvěry," míní někdejší děkan Fakulty ekonomické v Plzni a člen finančního výboru městského obvodu Plzeň 2 za opoziční TOP 09 Miloš Nový.

A jak je město zadlužené teď? Podle Martina Zrzaveckého, ekonomického náměstka primátora, je nyní zadlužení kolem dvou miliard korun, ke konci příštího roku by to mělo být kolem 2,7 miliardy, protože se bude čerpat další úvěr od Evropské investiční banky.

Plánované splátky úvěrů v roce 2013 budou činit 153 milionů korun, z toho na úrocích město zaplatí 73 milionů korun.

Jisté zatím je, že šetření pocítí město už na začátku příštího roku. V Plzni totiž bude zrušen například hojně navštěvovaný filmový klub Esprit, proti čemuž protestují například studenti Západočeské univerzity.

Menší dotaci než dosud dostane od města i Hospic svatého Lazara. Ochuzeny budou i další sociální, ale i sportovní organizace.

"Záporné saldo 900 milionů korun nelze posuzovat jako špatně sestavený rozpočet. Toto saldo kryjeme i použitím vlastních prostředků nashromážděných v účelových fondech města," vysvětlil Zrzavecký. Peníze ubudou i školám, které musí odložit plány na zateplování, výměny oken, rekonstrukce šaten nebo modernizaci tělocvičen.

Podle Zrzaveckého bude saldo vyrovnáno i z úvěru Evropské investiční banky, který je čerpán zejména na předfinancování dotovaných projektů z oblasti života ve městě.

"Stavíme, jako v letech prosperity," říká Jílek

Město podle Zrzaveckého dá méně peněz i příspěvkovým organizacím a neziskovému sektoru. "V dalších letech budou tato opatření trvat. Od roku 2014 navíc počítáme s navýšením daně z nemovitosti na dvojnásobek. Od roku 2014 to do rozpočtu ročně přinese 110 milionů korun," uvedl Zrzavecký.

Zastupitel Tomáš Jílek z TOP 09 tvrdí, že návrh rozpočtu není reálný. "Problém bude s plněním plánu úspor, protože úspory v mzdové oblasti nebudou mít kvůli vyplácenému odstupnému okamžité dopady. Problém mám i s tím, že v rozpočtu není žádná rezerva, která by reagovala na to, že máme ekonomickou krizi a že z ní vyplývají například nižší příjmy z daní pro město. Zkrátka stavíme a investujeme, jako by se nechumelilo - jako v létech ekonomické prosperity," uvedl Jílek.

"V Plzni se nešetří, proto musíme zdražovat teplo, budeme muset zvýšit daň z nemovitosti, dá se očekávat, že budeme muset zvýšit některé místní poplatky, přitom toto by měla být až úplně poslední opatření," sdělil Jílek s tím, že podle jeho hrubého propočtu k vyrovnanému rozpočtu chybí 300 milionů korun.

Jílek také nesouhlasí s dividendovou politikou vůči městské teplárně. "Město si nakreslí dividendy a pak se snaží dokopat firmu, aby je zaplatila. Pak nezbývá než skokové zdražení tepla o 15 procent v příštím roce," uvedl Jílek.

Naopak souhlasí s předpokládaným prodejem nepotřebného majetku města. "Protože Plzeň jej vlastní poměrně velké množství, není schopná ho udržovat a nevynáší jí žádné prostředky. Problém je v tom, že ani v letošním roce se nám plán prodeje nemovitého majetku nepodařilo naplnit, protože na trhu nemovitostí panuje také krize a investoři nejsou. Letos byl plán prodeje skoro 50 milionů korun a nepodařilo se nám ho naplnit ani z poloviny," popsal Jílek.