Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Titul z Plzně by měl znamenat dobrou perspektivu, říká nový rektor ZČU

  8:47aktualizováno  8:47
V čele Západočeské univerzity v Plzni stane v březnu 2015 Miroslav Holeček, dosavadní ředitel vysokoškolského ústavu Nové technologie – výzkumné centrum. Nahradí ve funkci Ilonu Mauritzovou, ta se o post ucházela ještě s dalšími dvěma kandidáty, Ladislavem Čepičkou a Nikolajem Demjančukem.

Západočeskou univerzitu v Plzni povede Miroslav Holeček. Zvítězil ve druhém kole volby. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

 „Chtěl bych, aby titul z Plzně už neměl ten nádech, který ještě občas má z té nešťastné kauzy. Měl by znamenat skutečně dobrou perspektivu,“ nastínil Holeček svou představu, jak by měla univerzita za čtyři roky vypadat. Byl by rád, kdyby ZČU měla něco, za čím se studentům vyplatí do Plzně jít, co tu bude skutečně nejlepší. „V oblastech, ve kterých jsme dobří, musíme být ještě lepší,“ říká Holeček.

Jaké jsou vaše priority pro následující období?
Víme, že klesá počet studentů. Musíme dělat vše pro to, aby ZČU byla něčím přitažlivá, výjimečná, atraktivní, abychom ten trend když ne úplně zvrátili, alespoň zeslabili. Je tady sice demografický pokles, ale my musíme dělat vše pro to, abychom situaci zlepšili. Navíc situace s financováním vědy, výzkumu a školství je velmi nestabilní, ubývá i peněz na studenty. Musíme hledat nové cesty. 

Musíme také výrazně začít pracovat na tom, aby prostředí na ZČU bylo více mezinárodní, abychom nezůstávali hlavou v Česku a abychom nepřemýšleli jen v českých poměrech. Měli bychom myslet na to, že jsme v Evropě skutečně se vším všudy. Měli by k nám přijíždět zahraniční studenti i pracovníci, všichni by se tady měli cítit dobře a pro to musíme něco udělat. Musíme spolupracovat s příhraničím, s Bavorskem. Jsou to naši významní partneři, mají zájem o naše studenty i pracovníky.

A co výzkumná centra? Ta nyní čeká jedno z nejtěžších období, že?
Už prošla tou obtížnou první fází, během níž jsme museli prokázat, že jsme schopni je naplnit lidmi a přinést výsledky. Zatím jsme však byli financovaní z projektových prostředků, nyní nastává takzvaná fáze udržitelnosti. Ta bude velmi složitá. Výzkumná centra musí přesvědčit své partnery, musí fungovat spolupráce s průmyslem, centra se musí samofinancovat, to je strašně důležité. Tato čtyři výzkumná univerzitní centra by měla být také tvůrci hodnot, měla by pozvednout region.

Co je v současné době největší slabinou univerzity?
Doba je opravdu velmi složitá, jsou tady tlaky z různých stran, nejistota vnějšího prostředí. I to možná trochu přispělo k takovému malému rozkolísání atmosféry uvnitř univerzity. My se tedy musíme stmelit dohromady a jít za nějakou vizí. Ta musí být jasná a zřetelná, musíme vědět, jaká pravidla platí a jak jsou věci vyjednány. Je to i otázka akademičnosti, kterou si musíme hlídat. Musíme držet konsensus. Nemusíme se na všem shodnout, musíme být ale otevření a musíme si říct, jak budou věci dál. Pro univerzitu je důležité, aby všichni věděli, že za něčím jdeme.

Už tušíte, jak bude vypadat váš budoucí tým?
Začnu jednat se současnými prorektory, uvažuji minimálně o jednom, dvou, že budou pokračovat. Samozřejmě to rozhodnutí nechávám na nich. Chci, aby byl tým konzistentní a abychom se shodli na základních vizích a idejích. Bude to záležitostí několika měsíců, abychom tým v klidu vytvořili.

Počítáte, že byste měl ve svém nejužším týmu i jednoho z kandidátů na rektora, Ladislava Čepičku? Před druhým kolem volby vás veřejně podpořil.
Je to člověk velmi schopný právě v té oblasti, v níž chci dělat velké změny. Je to člověk, který má mezinárodní i vědecké zkušenosti a současně je proděkanem pro studium. Spojení mezinárodních vztahů a kontaktů a studijních záležitostí v jeho osobě se mi zdá velmi šťastné. Budu s ním jednat, určitě.

A se stávající paní rektorkou?
Určitě se s ní sejdu. Nechci ale nic předjímat. Nebudu o možnostech spolupráce říkat nic, než budu mluvit s ní. Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Jediný spitfire schopný letu u nás má majitel přes léto v Líních u Plzně

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu stíhací letoun...

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu nejslavnější stíhací letoun britského Královského...

Při slavnostech sloužil mši kardinál Duka, připomněl historii Chodů

Poutní mši u kostela na vrchu Vavřineček, která je součástí Chodských...

Tóny dudácké muziky, vůně pravých chodských koláčů, ukázky lidových řemesel. Taková byla atmosféra 64. ročníku...

Sucho ohrožuje nově vysázené stromy, starým se zase lámou celé větve

Lobezský park v Plzni před revitalizací. (17. října 2016)

Mladé nedávno zasazené stromy jsou v Plzni v důsledku letošního horkého a suchého léta nejohroženější součástí městské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz