Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Titul z Plzně by měl znamenat dobrou perspektivu, říká nový rektor ZČU

  8:47aktualizováno  8:47
V čele Západočeské univerzity v Plzni stane v březnu 2015 Miroslav Holeček, dosavadní ředitel vysokoškolského ústavu Nové technologie – výzkumné centrum. Nahradí ve funkci Ilonu Mauritzovou, ta se o post ucházela ještě s dalšími dvěma kandidáty, Ladislavem Čepičkou a Nikolajem Demjančukem.

Západočeskou univerzitu v Plzni povede Miroslav Holeček. Zvítězil ve druhém kole volby. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

 „Chtěl bych, aby titul z Plzně už neměl ten nádech, který ještě občas má z té nešťastné kauzy. Měl by znamenat skutečně dobrou perspektivu,“ nastínil Holeček svou představu, jak by měla univerzita za čtyři roky vypadat. Byl by rád, kdyby ZČU měla něco, za čím se studentům vyplatí do Plzně jít, co tu bude skutečně nejlepší. „V oblastech, ve kterých jsme dobří, musíme být ještě lepší,“ říká Holeček.

Jaké jsou vaše priority pro následující období?
Víme, že klesá počet studentů. Musíme dělat vše pro to, aby ZČU byla něčím přitažlivá, výjimečná, atraktivní, abychom ten trend když ne úplně zvrátili, alespoň zeslabili. Je tady sice demografický pokles, ale my musíme dělat vše pro to, abychom situaci zlepšili. Navíc situace s financováním vědy, výzkumu a školství je velmi nestabilní, ubývá i peněz na studenty. Musíme hledat nové cesty. 

Musíme také výrazně začít pracovat na tom, aby prostředí na ZČU bylo více mezinárodní, abychom nezůstávali hlavou v Česku a abychom nepřemýšleli jen v českých poměrech. Měli bychom myslet na to, že jsme v Evropě skutečně se vším všudy. Měli by k nám přijíždět zahraniční studenti i pracovníci, všichni by se tady měli cítit dobře a pro to musíme něco udělat. Musíme spolupracovat s příhraničím, s Bavorskem. Jsou to naši významní partneři, mají zájem o naše studenty i pracovníky.

A co výzkumná centra? Ta nyní čeká jedno z nejtěžších období, že?
Už prošla tou obtížnou první fází, během níž jsme museli prokázat, že jsme schopni je naplnit lidmi a přinést výsledky. Zatím jsme však byli financovaní z projektových prostředků, nyní nastává takzvaná fáze udržitelnosti. Ta bude velmi složitá. Výzkumná centra musí přesvědčit své partnery, musí fungovat spolupráce s průmyslem, centra se musí samofinancovat, to je strašně důležité. Tato čtyři výzkumná univerzitní centra by měla být také tvůrci hodnot, měla by pozvednout region.

Co je v současné době největší slabinou univerzity?
Doba je opravdu velmi složitá, jsou tady tlaky z různých stran, nejistota vnějšího prostředí. I to možná trochu přispělo k takovému malému rozkolísání atmosféry uvnitř univerzity. My se tedy musíme stmelit dohromady a jít za nějakou vizí. Ta musí být jasná a zřetelná, musíme vědět, jaká pravidla platí a jak jsou věci vyjednány. Je to i otázka akademičnosti, kterou si musíme hlídat. Musíme držet konsensus. Nemusíme se na všem shodnout, musíme být ale otevření a musíme si říct, jak budou věci dál. Pro univerzitu je důležité, aby všichni věděli, že za něčím jdeme.

Už tušíte, jak bude vypadat váš budoucí tým?
Začnu jednat se současnými prorektory, uvažuji minimálně o jednom, dvou, že budou pokračovat. Samozřejmě to rozhodnutí nechávám na nich. Chci, aby byl tým konzistentní a abychom se shodli na základních vizích a idejích. Bude to záležitostí několika měsíců, abychom tým v klidu vytvořili.

Počítáte, že byste měl ve svém nejužším týmu i jednoho z kandidátů na rektora, Ladislava Čepičku? Před druhým kolem volby vás veřejně podpořil.
Je to člověk velmi schopný právě v té oblasti, v níž chci dělat velké změny. Je to člověk, který má mezinárodní i vědecké zkušenosti a současně je proděkanem pro studium. Spojení mezinárodních vztahů a kontaktů a studijních záležitostí v jeho osobě se mi zdá velmi šťastné. Budu s ním jednat, určitě.

A se stávající paní rektorkou?
Určitě se s ní sejdu. Nechci ale nic předjímat. Nebudu o možnostech spolupráce říkat nic, než budu mluvit s ní. 
Nejčtenější

Plzeň - Sporting 2:1, šanci na postup sebral gól z rohu v prodloužení

Plzeňský brankář Aleš Hruška se ohlíží za hlavičkou Battaglii (vpravo) ze...

Plzeňští fotbalisté se statečně prali o postup mezi nejlepších osm mužstev Evropské ligy. V osmifinálové odvetě vyhráli...

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...Oslnilo mě slunce, hájí se řidič. Za smrt dvou dětí dostal podmínku

Čtyřiadvacetiletý Patrik H. je obžalovaný z usmrcení z nedbalosti. Hrozí mu až...

Čtyřiadvacetiletý Patrik H., který podle obžaloby autem srazil v červnu v centru Plzně na přechodu pro chodce dva...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

PONEDĚLNÍK: Hapalova pomoc, totální Slavia, bavič Petržela a (ne)fér video

Sparťanský trenér Pavel Hapal

Sedím s Pavlem Hapalem v hotelovém salonku a vykládá mi plán, jak pomoci olomouckému fotbalu. Slavný odchovanec klubu...

Další z rubriky

Kůň v leknutí kopl do hlavy školáka, pro zraněné dítě letěl vrtulník

Vrtulník přepravil sedmiletého chlapce do plzeňské nemocnice. Malý pacient...

Splašený kůň kopl v neděli odpoledne ve Zruči-Senci na Plzeňsku sedmiletého chlapce. Dítě utrpělo vážný úraz hlavy a...

Řidič osobáku se na Domažlicku střetl s kamionem, v nemocnici zemřel

Při dopravní nehodě na Domažlicku zemřel dnes ráno německý řidič.

Německý řidič osobního auta se brzy ráno těžce zranil při střetu s kamionem na silnici u Folmavy na Domažlicku. Podle...

Trolejbusů na baterie bude jezdit víc. Jsou tiché a nepřehřívají se

Nové trolejbusy pohání v místech bez trolejí energie z baterií. (13. února 2017)

Letkov a černická nákupní zóna nemusejí zůstat jedinými oblastmi Plzně, do kterých zajíždějí trolejbusy poháněné...

Najdete na iDNES.cz