Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lidi se na Američany vrhali a brali je jako dar z nebes, říká historik

  8:32
Poslední dny druhé světové války v plzeňském regionu mnozí vidí jako mírnou dohru, kdy už se příliš nebojovalo. Historik Karel Foud to ale vyvrací. Před sedmdesáti lety, kdy především vojáci z USA osvobozovali západní Čechy, padly desítky bojovníků z řad spojenců.

Plzeňský historik Karel Foud nad stolem plným fotografií z 2. světové války | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„Za komunistického režimu se o osvobozování západních Čech dokonce občas mluvilo jako o spanilé jízdě Američanů. Tak to ale určitě nevypadalo. Nebyla to pohodová spanilá jízda,“ prohlásil Karel Foud.

Připomíná, že boje o přístup do Československa v hraničním pásmu v oblasti Českého lesa a Šumavy znamenaly pro Američany ztráty, o kterých se do počátku devadesátých let u nás v podstatě nehovořilo. „Dosud se dozvídáme nové informace o tom, co se tehdy v oblasti dělo. V minulosti se například málo mluvilo o počtu amerických vojáků, kteří zemřeli v bitvě o Cheb,“ uvedl historik.

Jak velké ztráty na životech při osvobozováních západu Čech spojenečtí vojáci měli?
Byly to desítky lidí pouze v období od 25. dubna do 8. května. Jenom v bojích o Cheb padlo kolem padesáti příslušníků 97. pěší divize, v bojích na Zhůří na Šumavě jich bylo deset, na Dílech u Klenčí šest, kolem sedmi vojáků na Černé řece u Capartic. Je dobré si uvědomit, že oni padli v době, kdy nebylo jasné, jaký bude mít závěr války průběh a zda se Němci v kraji budou intenzivněji bránit.

Domnívám se, že velení Američanů například věřilo, že existuje německá Alpská pevnost, která by mohla spojencům ještě dlouho odolávat. S největší pravděpodobností byl i proto 25. dubna provedený nálet na Škodovku. A jenom při této akci zahynulo dvacet amerických letců.

To znamená, že velení spojeneckých vojsk pokládalo za reálné, že osvobozování Čech může být komplikovaná záležitost třeba i na několik měsíců?
Ano. Nevěděli, jaký to bude mít průběh a věděli, že v Německu se odehrávaly také velice intenzivní a těžké boje s velikými ztrátami.

Jak vypadalo osvobození samotné Plzně?
Ve srovnání s jinými místy, která osvobozovala americká armáda na západě Čech, se v Plzni víc bojovalo. Ve městě se odehrála řada přestřelek a Němci vyvolali několik konfliktů, které Američané museli řešit. Dodnes jsou stopy po tom vidět na některých místech na fasádách domů. Třeba na domě na Klatovské třídě nebo na budově v areálu Plzeňského Prazdroje. Jednalo se o odpor ze strany jednotlivců a ne celých vojenských jednotek.

Nesouhlasím s tvrzením některých lidí, že Plzeň byla v době příjezdu Američanů svobodná. Nikdo tehdy nevěděl, co mohou Němci ještě provést. Američané například ve Francii zažili, že Němci při ústupu dělali značné excesy a nikdo nemohl tušit, jestli se to nestane i tady. V oblasti, kterou osvobozovali Rusové, Němci provedli řadu masakrů na civilním obyvatelstvu. To se mohlo stát i u nás.

V souvislosti s osvobozením Plzně se mluví téměř výlučně o Američanech, ale byli tady také vojáci z Belgie. Jakou tehdy sehráli roli?
Jednalo se o tak zvaný 17. prapor belgických střelců. Byla to jednotka, která vznikla na území již osvobozené Belgie, a tvořili ji v podstatě bývalí odbojáři. Ti postupovali s Američany na východ. Stali se strážním oddílem a byli přičleněni k samostatným tankovým praporům podporujícím pěší divize. S tankovými prapory, které podporovaly 2. pěší divizi, přišli přes Domažlicko až do Plzně. Vykonávali strážní službu například v Holýšově. Existovala tam pobočka koncentračního tábora, kde byli Belgičanky a Francouzky a členové jednotky usnadnili Američanům domluvu s nimi.

V souvislosti s osvobozováním města se odehrávala leckde místní povstání Čechů proti okupantům. V Plzni při jednom takovém mělo padnout asi třicet lidí. Mělo povstání nějaký dopad na průběh osvobození?
Padlých při povstání v Plzni bylo asi o trochu méně než třicet. Pomníčků, které je připomínají, je na území města celá řada. Asi se dá říct, že všelidové povstání, které vypuklo 5. května i na základě vysílání pražského rozhlasu, bylo pomyslnou poslední kapkou v souhrnu tehdejších událostí. Kdyby se něco takového stalo v březnu, byl by to hrozný masakr, protože Němci by se určitě nezdráhali vzdor potlačit všemi prostředky. Navíc domácí odboj byl v úplně jiné situaci než třeba ve Francii nebo v Holandsku. Tady totiž nebylo možné odbojáře lépe zásobovat zbraněmi nebo jiným materiálem, jak se to dařilo v oblastech sousedících s mořem. Náš stát byl obklopen nepřítelem. V Plzni byla na konci války početná německá plně vyzbrojená posádka připravená ihned bojovat.

Povstalci s Němci začali vyjednávat, aby se vzdali. Oni se na jedné straně civilistům vzdát nechtěli a na druhé straně věděli, že Američan je za dveřmi a je jen otázka chvíle, kdy přijde. Možná povstalci Němce trochu přibrzdili, ale je těžké posuzovat něco, co se stalo před sedmdesáti lety. Většina Němců už měla války dost a chtěli se vzdát a nejlépe Američanům, protože nechtěli padnout do ruského zajetí. Sem tam někomu v těch vypjatých dnech povolily nervy a začalo se střílet, na Klatovské třídě třeba vybuchl náklaďák odstřelený pancéřovou pěstí, někde se střílelo z pěchotních zbraní a vznikaly oběti. Až příjezd Američanů znamenal definitivní konec napětí.

Je dnes možné lidem, kteří to nezažili, popsat tehdejší atmosféru?
Líčí ji například autentické zápisy v kronikách, ale myslím, že to je do značné míry nepřenosné. Pro výstavu v Přešticích jsem použil text, kde se píše o neskutečné atmosféře, kdy se lidi nebránili slzám štěstí, všude vlály vlajky, lidi se s radostí vrhali na Američany a brali je jako dar z nebes. Najednou pro zdejší lidi skončila doba, kdy jenom za poslouchání zahraničního rozhlasu mohli jít do vězení nebo být dokonce popraveni.

I tady v Plzeňském kraji bylo dost případů, kdy někdo poslouchal rádio a kvůli tomu pozavírali půlku vesnice. Například v Puclicích. Na dvacet lidí se tam pak nevrátilo z káznic, kde zemřeli nebo byli popraveni. Něco podobného se stalo v Janovicích nad Úhlavou, kde pozavírali celou četnickou stanici údajně jen pro poslouchání rádia. Takové represe nejednou skončily, takže lidem se neuvěřitelným způsobem ulevilo. Spadl z nich strach. Celá společnost měla za sebou dobu, která byla šílená.

Oslavy osvobození budou letos v Plzni větší než v posledních letech. Na co z jejich programu se těšíte vy?
Samozřejmě na setkání s veterány. To je asi to nejsilnější, co se při oslavách dá zažít. Oni představují dobu, kterou si teď připomínáme. Letos se pro ně na náměstí 2. května pořádá pozoruhodná stylizovaná lidová veselice v režii Václava Marhoula. Určitě bude při oslavách zajímavá dobová bojová technika nebo vojenské tábory. Vím, že sem bude přivezena například velice pěkná vojenská technika z muzea ve Francii a objeví se tady věci, které v Plzni lidi ještě neměli možnost vidět.

Myslím, že oslavy budou atraktivní i pro zahraniční návštěvníky z Německa nebo Francie. Plzeň je svými oslavami v Česku specifická. Možná v tom svou roli stále ještě hraje období let 1948 až 1989, kdy se tady o osvobození Američany nesmělo mluvit. Asi to dává Slavnostem svobody pořád určitý punc výjimečnosti.

  • Nejčtenější

Využijeme váš kamion. Policisté kvůli naháněnému řidiči nařídili zatarasit silnici

22. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  23.4 11:01

Několik českých policejních hlídek se zapojilo do pronásledování řidiče, který v Německu odmítl...

Moje Plzeň to není, ale... Horváth o historickém tažení a proč u něj chyběl

20. dubna 2024

Premium On byl Plzeň. Ještě loni patřil na plakáty. „Že už teď do Plzně nepatřím, neznamená, že bych...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Naučená omluva, bez upřímné lítosti. Za pokus o vraždu dívky dostal Ukrajinec 19 let

24. dubna 2024,  aktualizováno  12:27

Krajský soud v Plzni odsoudil na devatenáct let Ukrajince Viktora Veselovského, který se loni v...

Sedmá příčka mezi národy. Jak české kluby připisovaly body do koeficientu

19. dubna 2024  17:45

Plzeň jako nejhůře třiadvacátý nejlepší klub letošního ročníku evropských pohárů. Česko jako sedmá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čtrnáctiletou Ukrajinku z Tachovska našli policisté mrtvou, zřejmě si vzala život

18. dubna 2024  9:33,  aktualizováno  14:36

Policisté od úterý pátrali po čtrnáctileté ukrajinské dívce, která odešla z bydliště ve Stříbře na...

Celníci a policisté získali na přivaděči u Vysoké místo na kontroly aut

25. dubna 2024  9:57

Při prodlužování dálničního přivaděče od Vysoké k Přešticím vybudovali stavbaři u sjezdu na Dnešice...

Plzeňský mistr dal futsalistům Slavie deset gólů. Šest dostal

25. dubna 2024  8:11

Úvodní futsalové semifinále série play off mezi Plzní a Slavií nabídlo divoký průběh. Hosté po...

Už bylo na čase, oddechl si Červ po premiérové trefě. Prvně chtěl přihrávat

25. dubna 2024  6:59

Navedl míč na střed hřiště, zbavil se dvou protihráčů a zpoza vápna zamířil přesně k levé tyči....

Plzeň - Zlín 3:0, dominance a klidný postup do finále. Dvakrát pálil Chorý

24. dubna 2024  17:15,  aktualizováno  21:02

Od začátku zápasu si šli pro vítězství a svému soupeři nedali žádnou šanci. Plzeňští fotbalisté...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...