Nejsem sběratel dobytých vrcholů, tvrdí dvaasedmdesátiletý horolezec

  10:25
Čestmír Lukeš procestoval pohoří téměř po celém světě. Ve dvaasedmdesáti letech se rozhodl, že kariéru výstupů na hory vyšší než pět tisíc metrů již ukončí. „Tam vás nemine nocování na ledovcích. A já si řekl, že jsem se namrzl už dost,“ říká s úsměvem v rozhovoru pro MF DNES horolezec.

Čestmír Lukeš se dá bez nadsázky nazvat nejzcestovalejším horolezcem západních Čech.

„Sice jsem byl na všech kontinentech kromě Antarktidy, ale nikdy jsem nebyl takzvaným sběratelem dobytých vrcholů. Cestování spojené s horolezectvím mne vždy přitahovalo především kvůli kontaktu s lidmi, kteří v horách žijí,“ říká dobrodruh, který střídavě žije ve švýcarském Roveredu a v českém Rabštejně nad Střelou na Plzeňsku. Se svými zážitky z cest seznamuje posluchače na poutavých přednáškách.

Nedávno jste se vrátil z Peru, kde jste zakončil kariéru výstupů nad pět tisíc metrů.
Vysoko v horách člověka nemine nocování na ledovcích. A já jsem si řekl, že jsem se už namrzl dost. Od doby mé emigrace v roce 1971 jsem byl pořád na expedicích po celém světě. Výprava do Peru byla nádherná od A až po z. Je to sice už více než měsíc, co jsem se vrátil, ale mám pocit, jako bych tam částečně ještě byl.

Které výstupy jste v Peru absolvoval?
Za cíl jsem si dal podle mého názoru nejkrásnější horu světa Alpamayo (5 947 metrů). Po aklimatizaci jsem se na vrchol vydal s peruánským horským vůdcem. Byl to fantastický zážitek. Dalo by se říci, že to je čarovná hora. Netušil jsem ale, že jsem o fous unikl smrti. Vrchol je jako cukrová vata – nafoukaný sníh, který nedrží. Dva dny poté, co jsme byli na vrcholu, to spadlo a zabilo tři lidi. Neštěstí se stalo v takovém ledovcovém žlabu směrem k vrcholu, který je v posledních letech jedinou cestou. Dalším cílem byl Huascarán (6 768 metrů, nejvyšší hora Peru), pod kterým je od roku 1970 pohřbená expedice Čechoslováků. Se třetinou jsem se znal. Výstup na vrchol se nám ale nakonec nepovedl. V noci, kdy už jsme byli ve výšce 5 300 metrů, přišel příšerný vítr. Čtyřicetiletý horský vůdce, mimochodem vynikající chlapík, jak fyzicky, tak charakterem, se ve čtyři ráno, kdy jsme chtěli odejít na vyšší a poslední tábor, podíval na předpověď počasí. Byla hrozná. Dva dny vichru a zimy. Řekl jsem: Tak to ne. On mi sice nabízel, že pokud bych za každou cenu chtěl na vrchol, půjdeme. Já jsem mu ale řekl: Všichni tři (kromě horského vůdce ještě kuchař a nosič, pozn. red.) jste tátové od rodin. Takže Huascarán jsem nezdolal. Ale to vůbec nevadí. V Peru jsem strávil měsíc a měl tak dostatek času na kontakt s místními skvělými lidmi. Nelituji jediné vteřiny z této expedice.

Kdy jste poprvé vystoupil nad pět tisíc metrů?
Na Kavkaze na Elbrus (5 642 metrů). To bylo rok před mojí emigrací. Těsně po emigraci pak na Kilimandžáro (5 895 metrů). Následoval masiv Mount Kenya, Himaláje a tak dále. Dvě až tři expedice za rok do pohoří po celém světě.

Je výstup nad pět tisíc metrů něčím specifický?
Nedržte se té hranice. Trénink je potřebný i na nižší hory. Hranici pěti tisíc metrů jsem si dal já. Řekl jsem si, že už na tyto expedice nebudu chodit, protože v 72 letech je toho už dost. Náročné výkony jsou na čtyřtisícovkách zrovna tak. Záleží na tom, jak je strmý terén nebo například jak málo se člověk aklimatizoval. Například na výstup na švýcarské čtyřtisícovky je potřeba se před tím dobře připravit. Dvakrát či třikrát vyběhnout na něco nižšího.

Jaká dobrodružství máte v plánu teď?
Mám v úmyslu se víc věnovat cyklistice a pokračovat v túrách na lyžích, které dělám už od roku 1980. A s horami samozřejmě nekončím. S horolezectvím se nedá skončit. To je hobby jako každé jiné. Jiní například sbírají známky. A horolezectví je zrovna taková láska. Člověk, který je miluje, nemůže žít bez výstupů a rozhledů. Jeden z mých blízkých cílů je například 7. ledna odletět do Kanady do nejzapadlejších končin a se dvěma kamarády provozovat heliskiing (lyžaře vysadí vrtulník vysoko v horách, odkud sjíždí v hlubokém sněhu, pozn. red.). Také čekám, jak se v některých končinách uklidní situace. Rád bych například podnikl něco v horách v Etiopii, ale to teď není možné. Bohužel do mnoha zemí, kde jsme byli, se dnes už kvůli bezpečnosti nedá jet.

Kdy a kde u vás láska k horolezectví začala?
S horolezectvím jsem začal v sedmnácti letech na Radyni. V říjnu tomu bude pětapadesát let. Před tím jsem jezdil za juniory rychlostní kanoistiku. Už tenkrát se mi ale více líbil sport, který se dá provozovat o víkendu. Kdybych v kanoistice postoupil do mužů, tak bych si neškrtl, pokud bych na Radbuze netrénoval každý den. Vztah k horolezectví se stupňuje. Nejprve mne přitahovaly skalky a hrubé skály. Někdo u toho zůstane a dostatečně se vyřádí i na tří až čtyř vysokých buližnících. Někdo touží po vrcholech kvůli rozhledu. Mně se postupně líbilo chodit více a více do velkých hor. Postupně mne nadchly i další zážitky mimo horolezectví, jako je setkání s lidmi v Tibetu nebo například naposledy v Peru. To jsou zážitky, které jdou pod kůži.

Tibet je velice specifická země. Ovlivnila Vás?
Určitě. Buddhismus není náboženství, ale životní filozofie a proto se mi šíleně líbí. V Tibetu jsem byl pětkrát. Žiji navíc ve Švýcarsku, kde je v emigraci přes tři tisíce Tibeťanů. Do devadesátého roku jsem byl tímto s nimi na jedné lodi. Cítím s nimi. Už 70 let mají okupaci a přitom zůstávají neuvěřitelně sympatickými lidmi. Mezi Tibeťany ve Švýcarsku neznám nikoho, kdo se neusmívá a není v pohodě.

Hory jsou ale také nebezpečné. Jaký musí člověk být, aby v nich obstál?Od narození se v podstatě každý den podrobujeme nějakému riziku. Horolezec především nesmí nikdy nic podcenit, protože to se může velice často vymstít. Já jsem si jakžtakž dával pozor, ale párkrát jsem měl i štěstí. Důležitá je pochopitelně i intuice. Té se lze doučovat. Čím více jste v přírodě, tím lépe ji vnímáte. Kdo se například hodně často pohybuje na ledovcích, tak ví, kde na něj může číhat trhlina. Když očekávám, že tam někde může být, i když je novým sněhem dobře zakrytá, musím udělat maximum proto, abych tam nezahučel. To jsou instinkty a intuice. U mne také hrála důležitou roli síla vůle. Když se něco stalo, neházel jsem flintu do žita. Například jsem si zlomil nohu v horách, když jsem tam byl sám. Někdo to v podobných situacích zabalí. Důležité také je, s kým do hor jdete. Člověk si léty vybírá lidi, kteří nejsou ukvapení, nerváci a podobně. V horách nepřipadá v úvahu, abych šel na náročnou túru s někým, kdo tam bude zmatkovat. A pak je také nutná důkladná sebereflexe. Nemohu jít někam, kde mám pochyby, že bych to nemusel zvládnout fyzicky či psychicky. To si na to raději netroufnu. Když to ale uzavřu. Z legrace se říkává, že nejnebezpečnější na horolezectví je cesta tam a zpátky. Například jízda po silnici či let.

Jsou hory, na které vzpomínáte nejraději?
Podle mého názoru by se nemělo srovnávat. Hory se často mění. Často ze dne na den. Když se mne ale lidé po přednáškách ptají, kde jsem měl nejsilnější zážitky, musím říct, že to rozděluji na dvě místa. Buď hory, kde nejsou lidé, což bylo například v Antarktidě v Zemi královny Maud. Poprvé jsem tam byl na milénium, strávil dva měsíce a vystoupil na nejvyšší vrchol. To byly neuvěřitelně silné zážitky, které se mi emocionálně dostaly hodně hluboko pod kůži. Na druhou stranu mne přitahují hory, kde jsou obyvatelé. Mým favoritem je jednoznačně Tibet. Tam vlastně nejedu s cílem vylézt nějaký kopec. To je pouze součást cesty. Cesta do Tibetu je pro moji duši důležitá kvůli setkání s místními. Vezměte si tu mystiku. Například místní nomád vás nejprve rentgenuje očima. Půl minuty neřekne ani slovo a dívá se na vás. Hrozně se mi to líbí. Nomád je totiž spjatý s přírodou a neví co od vás čekat. Po půl minutě pak na vás třeba vyplázne jazyk, což je v určitých krajích v Tibetu pozdrav. Znamená něco jako – já tě beru, překontroloval jsem si tě a shledávám v pořádku.

Autor:
  • Nejčtenější

Plzeň - Servette 0:0, 3:1 na pen. Historický úspěch, hrdinou Jedlička

14. března 2024  17:48,  aktualizováno  23:36

Plzeňští fotbalisté zvládli penaltový rozstřel (3:1) a přes Servette Ženeva postupují do...

Demolice Skleněného pekla je na spadnutí, Plzeň se zbaví černé stavby

17. března 2024  10:09

Už asi jen týdny zbývají do doby, kdy se Plzeň zbaví jedné z nejostudnějších staveb – takzvaného...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nadávala mi, nožem jsem ji trefil do krku, říká muž souzený za pokus o vraždu

18. března 2024  8:36,  aktualizováno  12:21

Rasisticky mi nadávala, chrstla mi na záda savo a dala mi facku. Tak se u Krajského soudu v Plzni...

V Klatovech po napadení zemřel senior, policie obvinila z vraždy mladou ženu

18. března 2024  9:40,  aktualizováno  20:46

Plzeňští kriminalisté od nedělního večera vyšetřují vraždu seniora v Klatovech. V souvislosti s tím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jablonec - Plzeň 1:2, vyloučení domácího Polidara trestal v závěru Chorý

17. března 2024  14:24,  aktualizováno  19:30

Plzeňští fotbalisté navázali na povedený pohárový čtvrtek a postup do čtvrtfinále Konferenční ligy,...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Ukaž, jestli umíš běhat po vodě. Elitní střelec Šulc má táhnout reprezentaci

19. března 2024

Premium Na jednatřicítku může zapomenout, protože v reprezentaci se tak vysoká čísla nevedou. Ale není to...

Na silnici z Klatov do Plzně bourala čtyři auta, v nemocnici skončil i kojenec

18. března 2024  21:06,  aktualizováno  21:37

Na hlavní silnici z Klatov do Plzně u Přeštic bouraly čtyři osobní automobily. Čtyři lidi včetně...

V Klatovech po napadení zemřel senior, policie obvinila z vraždy mladou ženu

18. března 2024  9:40,  aktualizováno  20:46

Plzeňští kriminalisté od nedělního večera vyšetřují vraždu seniora v Klatovech. V souvislosti s tím...

Bývalé manažery Škody JS soud zprostil obžaloby ze zpronevěry 300 milionů

18. března 2024  14:35

Krajský soud v Plzni zprostil obžaloby čtyři bývalé vysoké manažery společnosti Škoda JS. Státní...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...