Zelené střechy ve Stuttgartu v Německu.

Zelené střechy ve Stuttgartu v Německu. | foto: Profimedia.cz

Zelené střechy by v Plzni osvěžily vzduch, nápad možná podpoří radnice

  • 17
Magistrátní komise životního prostředí navrhla, aby město finančně podpořilo výstavbu střech se zelení. Zatím jsou to jen úvahy, ale architekti i odborníci na životní prostředí jsou nápadem nadšeni. Zelené střechy by ve městě zadržovaly vodu a vyráběly kyslík.

„Bylo by to skvělé, kdyby tento nápad město finančně podpořilo,“ uvedl plzeňský architekt Jiří Zábran, jehož ateliér je držitelem titulu Stavba roku 2014 Plzeňského kraje. Sám prý navrhoval u několika staveb v Plzni zelenou střechu, ale nakonec ji investor škrtl.

„Je to první věc, která se kvůli úsporám ruší, protože zelená střecha je zhruba dvakrát dražší než ta klasická,“ popsal Zábran.

Pokud by ale na stavbu takové střechy byla vypsaná dotace, investoři by se k tomuto řešení mohli přiklonit. „Když už se dotuje zateplení, tak proč nedotovat zelené střechy,“ zmínil Zábran.

Střecha podle něj musí být vyprojektována tak, aby unesla zeminu. Ta, když nasákne, je velmi těžká. O dotacích se podle něj dá uvažovat hlavně u nových domů.

V komisi zasedá i Botanička Zdeňka Chocholoušková z Pedagogické fakulty Západočeské univerzity. Přiznává, že zelené střechy nejsou v Plzni, na rozdíl od jiných měst, obvyklým řešením.

„Přitom plochých střech je v Plzni mnoho, stejně jako výškových budov, na kterých by šly vertikální zahrady budovat. Je to jen o tom, aby lidé začali tímto způsobem přemýšlet,“ řekla botanička.

Podotkla, že zelené střechy by přinesly větší vzdušnou vlhkost. „Oběh vody a její zadržování je důležité pro rostliny i pro člověka, kterému se pak lépe dýchá. A to hlavně v posledních letech, kdy se zvyšují teploty. Letošní vedra nám svoji odvrácenou tvář ukázala,“ připomněla botanička.

Nelíbí se jí ani to, že mnohé zelené plochy ve městě ustupují novým parkovištím. „To už nesmíme připustit. Musíme se chovat koncepčně a podporovat spíše parkovací domy, které nejsou tak náročné na zábor půdy. Možností je i budovat parkoviště pod domy,“ popsala Chocholoušková. „A když se bude někde stavět parkovací dům, jeho střechu už můžeme udělat zelenou,“ doplnila botanička.

Na střechách musí být vhodné rostliny

Podle ní je důležité vybrat i vhodné rostliny. Při nevhodném porostu by se totiž mohla půda splavovat, rozstřikovat. „Spíš je tendence zakládat na střechách travní porosty nebo s použitím velkých nádob sázet na terasách stromy i keře. V cizině je to vidět čím dál tím častěji, v Česku zatím moc ne,“ uvedla botanička.

Vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Dagmar Svobodová souhlasí s tím, že zelené střechy jsou přínosem. „Je to báječná věc, ale musíme vymyslet, jak věc vrhnout do praxe a zjistit, jestli to vůbec jde,“ konstatovala Svobodová.

Podle ní je zelených střech ve městě minimum a jsou jen na soukromých stavbách.