Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Můžeme nechat zpopelnit romského nebožtíka? Odpověď hledají v Třemošné

  8:29aktualizováno  8:29
Zapeklitý problém s romským nebožtíkem řeší v Třemošné u Plzně. Muž původem ze Slovenska tu zemřel na návštěvě u svých známých a zatím se nenašli žádní jeho příbuzní. Třemošná je sice připravena zaplatit sociální pohřeb s kremací, jenže podle romských tradic by měl být muž pohřben do země.
Třemošenská radnice se obává, že když nechá Roma zpopelnit, mohla by se v budoucnu dostat do sporu s příbuznými. Podle romských tradic by se totiž mělo pohřbívat v rakvi do země. (Ilustrační snímek)

Třemošenská radnice se obává, že když nechá Roma zpopelnit, mohla by se v budoucnu dostat do sporu s příbuznými. Podle romských tradic by se totiž mělo pohřbívat v rakvi do země. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Miča, MAFRA

Kdyby známý, který při návštěvě u nás umřel, patřil do příbuzenstva, uděláme mu pohřeb podle romských tradic. Ale my ho vlastně ani neznáme. Zaplatí mu město pohřeb?

S takovou žádostí přišli minulou středu na radnici v Třemošné dva muži, kteří v městečku sice žijí, ale trvalé bydliště tam nemají.

"Snažíme se kontakt na kohokoli z příbuzných, potomků nebo dědiců v Čechách i v zahraničí. Zatím je vše marné. Zároveň řešíme obrovské dilema. Jsme připraveni podle zákona zajistit zemřelému sociální pohřeb, který je ale pouze s kremací. My si ale nejsme jisti, zda zemřelého v tomto případě a s ohledem na tradice můžeme nechat zpopelnit," vysvětlil místostarosta Třemošné Petr Žižka.

Podle něj by se jednou mohla radnice dostat do sporu s rodinou, pokud by se po nějakém čase přihlásila.

Zatím nikdo z oslovených nedal jednoznačnou odpověď, jak dál postupovat. V minulosti toto téma neřešili ani ministři nebo vládní zmocněnci pro lidská práva.

Zemřelý muž se podle dokumentů narodil na Slovensku, ale posledních 30 let měl hlášené bydliště v malé obci u hranic s Německem. "Volal jsem tamnímu starostovi. Ten mi ale řekl, že tam tohoto muže už několik let neviděli," řekl Petr Žižka.

Podle Ivy Pellarové, která se více než dvacet let zabývá romskou problematikou, už Romové nejsou v dodržování rodových tradic tak striktní, jak to bylo před dvěma desetiletími.

"Jejich tradiční kastovní systém je proti spalování zemřelých. Ale v komunitě se rodinný ani kastovní systém už tak důsledně nedodržuje. Vždyť v posledních letech jsme zaznamenali výrazný nárůst romských bezdomovců - mladých i starších, což dříve také nebývalo. Kdyby zemřelý byl v tradičním kontaktu s příbuznými, v případě smrti by nebyl problém, příbuzní by se o pohřeb postarali. Ale ani v tomto případě bych se neobávala problémů kvůli zákonem stanovenému sociálnímu pohřbu s kremací," soudí Iva Pellarová právě s odkazem na změny uvnitř romské komunity.

Pokud by Třemošná objednala sociální pohřeb podle zákona, zaplatí za něj do 10 tisíc korun. Místostarosta se už domluvil s pracovníky Diecézní charity, že by pak urnu při církevním obřadu uložili do charitního hrobu.

"Ten je mramorový, důstojný. Třeba jeho známí, u kterých zemřel, se mohou přijít naposledy rozloučit s kamarádem při obřadu ukládání urny. Kdyby se někdy v budoucnu objevili nějací příbuzní, my jediní jim pak můžeme urnu vydat," říká Anna Srbová z Diecézní charity.

Jeden sociální romský pohřeb i s kremací těla zařizovali pracovníci plzeňské charity na přelomu roku.

Olaši tradice dodržují, říká předseda jejich unie

Pokud by město platilo pohřeb do země, podle prvních odhadů, které si Třemošenští nechali udělat, by náklady s jistotou přesáhly 15 tisíc korun. Není jasné, kdo by se o místo dál staral, kdo by za něj platil nájem. Nebyla by tam žádná deska, nic takového. Definitivní rozhodnutí, co se s nebožtíkem stane, padne v příštím týdnu.

Předseda Unie olašských Romů v Ostravě Josef Stojka řekl, že kdyby zemřelý patřil do jejich komunity, měl by jistě pohřeb v rakvi do hrobky.

"U nás se tradice dodržují, více než 90 procent olašských Romů nedokáže žít bez rodiny. Když jsou olašští romové chudobní a nemají na pohřeb, vyberou peníze mezi sebou. Skládá se celé příbuzenstvo, postarají se alespoň o skromný pohřeb a dřevěnou rakev, u nás urny neexistují," prohlásil Stojka. Podle něj je týden na pátrání po příbuzných zemřelého velmi krátká doba.

Podobně jako u Romů, i těla pravoslavných věřících jsou v rakvi pohřbívána do země. Pravoslavný duchovní z Plzně Jan Polanský říká, že už mnohokrát zařizovali převozy zemřelých z Plzeňského kraje na Ukrajinu a do dalších zemí.

"Pokud by byl z naší komunity a nedařilo se dohledat nikoho z příbuzných, pokusili bychom se sami získat finance, abychom ho mohli uložit do hrobu, jak káží tradice," vysvětlil Jan Polanský.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

VIDEO: Tatra 613 i Carevna. Plzeňskem se proháněly vozy z dob socialismu

Pátý ročník akce Retro jízda aneb „V čem jsme jezdili za socialismu“  uspořádal...

Nablýskaná embéčka, wartburgy, žigulíky, fiaty, ale také staré motorky ČZ a jawa a mnoho dalších veteránů podniklo v...

VIDEO: Plzni se letos narodilo čtvrté mládě lva berberského, je to holka

Samičce lva berberského jsou necelé tři týdny. (14. srpna 2018)

V plzeňské zoologické zahradě už tři týdny opatrují mládě lva berberského. Chovatelé radostnou zprávu zveřejnili až...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Najdete na iDNES.cz