Rokycany chtějí rozšířit protialkoholní vyhlášku a zakázat tak popíjení na dalších místech ve městě. (Ilustrační snímek)

Rokycany chtějí rozšířit protialkoholní vyhlášku a zakázat tak popíjení na dalších místech ve městě. (Ilustrační snímek) | foto: Archiv MF DNES

Rokycanská radnice chce rozšířit seznam míst, kde se nesmí popíjet

  • 2
Vyhlášku, která by zakázala popíjení alkoholu na veřejnosti v celých Rokycanech, navrhují někteří zdejší zastupitelé. Plošný zákaz ale nedovoluje zákon, a tak radnice zvažuje, že současnou vyhlášku, která zahrnuje čtyři lokality a všechna sportoviště, alespoň rozšíří.

Už druhým rokem žíznivcům v Rokycanech hrozí, že se jim lok vína, piva či kořalky na veřejnosti pěkně prodraží. Protialkoholní vyhláška, kterou zastupitelé odhlasovali kvůli stížnostem místních na povalující se opilce, platí ve čtyřech lokalitách a na sportovních hřištích.

Stížností sice ubylo, zastupitelé ale i tak uvažují o rozšíření prohibice na další místa. "Někteří zastupitelé navrhují plošný zákaz, tedy zavedení protialkoholní vyhlášky na území celého města. To ale zákon nedovoluje," říká místostarostka Marie Hlávková.

Ve městě nyní platí zákaz popíjení alkoholu a užívání omamných látek na rohu ulice Boženy Němcové a Družstevní, na Nerudově náměstí, v parku u Plzeňské brány a od autobusového nádraží přes náměstí 5. května až po prostor před vlakovým nádražím.

Ani kapka alkoholu neproteče ani na třiceti rokycanských sportovištích. Kromě toho nesmí lidé na hřištích a pískovištích kouřit, nosit tam zbraně, nůžky a jiné ostré předměty. Nejezdí tam cyklisté, bruslaři ani skateboardisté. Stopku jim zastupitelé vystavili před dvěma lety i na dvou největších sportovištích - ve vnitrobloku na Železné a u základní školy na Jižním předměstí. "Chtěli jsme zabránit nebezpečným srážkám s pěšími návštěvníky a vážným úrazům," vysvětloval tehdy bývalý místostarosta Jaroslav Mráz.

Pro cyklisty a bruslaře je od té doby přístupné jen hřiště u Lidlu na Plzeňské třídě. "Bývá tam dost plno. Jezdíme proto s dětmi po cyklostezce na Kamenný Újezd," říká jednatřicetiletá Simona. Současně přiznává, že je na hřištích od zavedení přísných pravidel čistěji a větší klid. "Ještě by měli častěji kontrolovat před nádražím. Už jsem tam párkrát cestou od vlaku narazila na opilce u stánku s rychlým občerstvením," zlobila se mladá žena.

Podle místostarostky vyjíždějí policisté i strážníci na prohibiční místa pravidelně. "Nejčastěji kontrolují okolí večerky U Václava. Prohřešky řeší nejčastěji domluvou. Pokut rozdali minimálně," říká Marie Hlávková. Provinilci mohou zaplatit tisíc korun, mladiství polovinu.

Až tři tisíce mohou za popíjení na veřejnosti udělit muži zákona v nedalekém Hrádku. Prohibici vyhlásilo město před čtyřmi lety, nyní platí na devíti místech. "Doporučuji to všem, kde mají problém s výtržníky," říká starosta Jaroslav Perlík. Konfliktní místo, večerku při vjezdu do Hrádku, navíc sleduje kamera.

Čtyři až šest kamer se do konce roku objeví i v ulicích Nýrska, kde zavedli protialkoholní vyhlášku ve stejné době jako Hrádečtí. "Tehdy zde žilo na 300 zahraničních dělníků, kteří si navykli popíjet na ulicích," vzpomíná starosta Miloslav Rubáš. Vyhláška tenkrát pomohla a platí dál.