Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rok po volbách je stříbrská radnice v rozkladu. Místostarosta končí

  13:21aktualizováno  13:21
Do absurdní situace se dostalo vedení města Stříbra na Tachovsku. Nejvyšší představitelé radnice zvolení za TOP 09 - starosta Bohuslav Červený a místostarosta Pavel Plánka - vystoupili se značnými výhradami k rozhodování pětičlenné městské rady. Místostarosta Plánka dokonce funkci ve vedení města složil.

Bývalý ředitel stříbrského muzea Pavel Plánka končí i ve funkci místostarosty města. | foto: MF DNES

Plánka svůj krok v rezignačním dopise zdůvodnil tím, že nemá možnost ve své funkci měnit k lepšímu politiku radnice. Dokonce napsal, že je z titulu své funkce nucen podílet se na fungování systému, se kterým zásadně nesouhlasí. Tvrdí také, že zastupitelstvo přijímá rozhodnutí, která jsou v rozporu se zájmy města. Starosta dává Plánkovi za pravdu.

Bývalý starosta Stříbra senátor Miroslav Nenutil (ČSSD) vidí hlavní problém v tom, že se nejvyšší představitelé města neumí domluvit s jinými politiky.

Dosud byli v radě města dva lidé zvolení za TOP 09, dva z ČSSD a jeden za ODS.
Předzvěst rozkolu na radnici se odehrála už v červenci. Tehdy tři z pěti radních na návrh Nenutila odvolali Plánku z funkce ředitele městského muzea, kvůli spornému zvýšení nákladů na rekonstrukci muzea.

Plánka muzeum vedl do začátku roku, kdy byla vedením dočasně pověřena jiná pracovnice, protože Plánka odešel působit na radnici. Pokud by radní Plánku z ředitelského postu v muzeu neodvolali, mohl se do funkce vrátit.

Plánkovi prý vadí zákulisní jednání

A jak Plánka zdůvodňuje svou rezignaci? "Nemohu prosazovat ideály, se kterými jsem sem přišel. TOP 09 měla v programu, že se pokusí upravit projekt na revitalizaci Masarykova náměstí, protože ho nepovažuje za šťastný. Projekt mi přijde jako necitlivý zásah do středověkého náměstí, je to příliš moderně pojaté. Ale není vůle zastupitelů to měnit," argumentoval Plánka.

Ten také připomínal, že v programu TOP 09 stálo, že nepodpoří zastřešení zimního stadionu. Plánka tvrdí, že kvůli investicím, které nejsou nutné, mohou městu v budoucnu chybět peníze na prospěšnější akce. Plánka si také stěžuje, že o krocích radnice rozhodují zákulisní jednání a vazby politiků jiných stran z minulých let.

Starosta Bohuslav Červený řekl, že Plánkovy výhrady k politice radnice jsou oprávněné. Červený dokonce připustil, že by sám mohl za nějaký čas rezignovat.

Bývalý starosta a nyní jeden z radních Miroslav Nenutil řekl, že kdyby Červený a Plánka uměli konkrétně pojmenovat problémy, o kterých mluví, a chtěli je řešit, určitě by se k tomu cesty našly.

"Ale hlavně pan Plánka mluví v obecných rovinách a v podstatě nic nekonkretizoval. Například k revitalizaci náměstí byly svolány schůzky. Ani jedna zásadní připomínka na těch jednáních nepadla a ze strany pana Plánky už vůbec ne. Takže to, co uvádí jako důvody rezignace, vidím jako důvody zástupné," konstatoval Nenutil.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...Boleslav zničila šesti góly Opavu, Jablonec zaskočil Slavii, vyhrál i Zlín

Ladislav Takács z Mladé Boleslavi se raduje ze své trefy do sítě Opavy.

Tři „obyčejná“ utkání a jeden šlágr. Sobotní program fotbalové ligy měl obvyklou náplň čtyř duelů. Mladá Boleslav si...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Najdete na iDNES.cz