Veterán se po 70 letech shledal se ženou, jejíž rodina ho ubytovala

  • 1
Dojemné setkání se odehrálo ve čtvrtek v Plzni, kde se 99letý americký veterán Robert Gilbert po 70 letech shledal s Annou Kubšovou. Její rodina ho totiž na sklonku 2. světové války ubytovala a někdejší podplukovník 2. pěší divize na dům v plzeňské čtvrti Hradiště nikdy nezapomněl.

„Náš dům byl od poloviny 80. let minulého století opuštěný a když mi sousedé vzkazovali, že u domu byli na počátku 90. let let nějací Američané, nenapadlo mě, že nás hledají američtí veteráni,“ líčila 84letá Anna Kubšová, tehdy Mrázová. Ta Roberta Gilberta se svojí dcerou vyhledala poté, co si v MF DNES přečetla jeho vzpomínku, že byl ubytovaný v Hradišti.

„Máme na vás spoustu dobrých vzpomínek, za všechno děkujeme,“ poznamenala žena. „Moc děkujeme, že jste nás nechali u vás bydlet,“ děkoval veterán.

„Nechte si na památku fotografii našeho domu a příští rok vás tam budeme čekat, určitě přijeďte, dům už je zase obydlený, bydlí tam vnuk,“ zvala vojáka dojatá seniorka.

Vzpomínala třeba to, když americkým vojákům přivezli před sedmdesáti lety do jejich domu oběd. „Jako dezert jste měli puding s čokoládou a se šlehačkou, to jsme celou válku neměli, měli jsme na to strašnou chuť, tak když jste to nedojedli, my jsme to jako děti dojídaly,“ prozradila seniorka.

Dům v Plzni-Hradišti, kde rodina Anny Kubšové (dříve Mrázové) ubytovala v roce 1945 amerického vojáka Roberta Gilberta.

Připomněla i to, že američtí vojáci pomáhali na jejich statku při práci na poli. „Vzal jste tehdy džbánek a šel jste do hospody pro pivo, když jsme měli po práci,“ řekla žena a na tváři veterána, který letos v červnu oslaví stovku, se objevil smích.

Robert Gilbert se dověděl i to, že Anna Kubšová po odchodu Američanů neměla lehký život. Protože její rodina hospodařila na osmnácti hektarech, byli po komunistickém převratu v roce 1948 prohlášeni za kulaky a vykořisťovatele a ona nemohla studovat, aby si splnila sen a stala se učitelkou v mateřské školce. Dostala na výběr dělnici ve Škodovce nebo v zemědělství, tak musela pracovat jako dojička.

Se smutkem vzpomínala i na to, jak se po komunistickém převratu ve škole nemohlo o osvobození Američany vůbec mluvit.

Gilbert se po válce stal známým sociologem, učil na univerzitě a dodnes k němu na konzultace přicházejí studenti. Působil i jako poradce v oblasti rodinných vztahů. „Když mají nějaký spor, radím jim, aby spolu hlavně mluvili a netrávili čas tím, že se vzájemně obviňují,“ poznamenal Gilbert, který ještě po sedmdesáti letech v západních Čechách stále slyší od lidí děkovná slova za hrdinství, které při osvobozování Evropy Američané prokázali.

Robert Gilbert byl podplukovníkem 2. pěší divize, jeho jednotka osvobodila Domažlice, poté se přesunula do Plzně. Od sametové revoluce byl veterán na Slavnostech svobody v Plzni více než desetkrát.