Západočeská univerzita otevřela na Borských polích v Plzni Regionální inovační...

Západočeská univerzita otevřela na Borských polích v Plzni Regionální inovační centrum elektrotechniky | foto: Martin Polívka, MAFRA

Vynálezy nového plzeňského univerzitního centra míří i do vesmíru

  • 1
Západočeská univerzita v Plzni otevřela čtvrté (a zřejmě poslední) výzkumné centrum. Myšlenka na vybudování RICE - Regionálního inovačního centra elektrotechniky zrála od roku 2006. Samotná stavba trvala dva roky. „Symbolicky jsme tím uzavřeli jednu etapu,“ konstatuje rektor ZČU Miroslav Holeček .

Vyvinuli inteligentní obleky pro hasiče. Mají evropské patenty na zařízení pro distribuční sítě, která by měla významně ovlivnit bezpečnost a spolehlivost dodávek elektrické energie. „Věříme, že náš pixelový (částicový) detektor by mohl na palubě vesmírné stanice ISS nahradit palubní detektory částic,“ zmiňuje další z úspěchů ředitel centra Zdeněk Peroutka.

Činnost centra do značné míry navazuje na tradici plzeňského průmyslu. „Kdybych měl zmínit ty nejvýznamnější výsledky, dopravní technika mezi nimi určitě bude. Dlouhodobě a velmi intenzivně spolupracujeme s plzeňskou Škodovkou. V podstatě všechna vozidla z její produkce mají v sobě nějakou komponentu, která vzešla z našich vývojových laboratoří. Většinou se jedná dokonce o komponentu hlavní, tedy pohon vozidla,“ svěřuje se Zdeněk Peroutka.

Nově otevřené vědecké centrum ZČU v Plzni

„Důležité je, že máme zajištěné financování do roku 2020,“ říká vědecký ředitel centra Zdeněk Peroutka. Oproti ostatním podobným centrům v republice se na zajištění rozpočtu RICE výrazně méně podílí dotace z národního programu udržitelnosti.

Podle rektora Západočeské univerzity Miroslava Holečka zaměření RICE vhodně doplňuje ostatní výzkumná centra univerzity, v některých případech jde výzkum dokonce napříč těmito centry.

„Hodnotím především to, že se jedná o kvalitní aplikovaný výzkum zaměřený na konkrétní firmy a na konkrétní problémy,“ uvádí Holeček, podle něhož mohou být výsledky v rámci Evropy unikátní.

Výzkumné centrum zaměstnává na 200 lidí

Celkové náklady na vybudování RICE dosáhly 625 milionů korun. Laboratoře jsou vybaveny špičkovými přístroji a unikátními technologiemi. Například v největší laboratoři, což je halová zkušebna vysokonapěťové výkonové elektroniky a dopravní techniky, je možné testovat dopravní prostředky a zařízení až do 31 kV a 4 MW.

Pracovníci centra mají k dispozici i laboratoře pro rentgenovou diagnostiku nebo mikroelektronické laboratoře, které umožňují pracovat i na náročných projektech pro kosmický výzkum.

Regionální inovační centrum elektrotechniky (RICE) se přiřadilo po bok výzkumných center Nové technologie, NTIS, které funguje při Fakultě aplikovaných věd, a RTI při Fakultě strojní. Ke konci roku 2015 zaměstnávalo téměř dvě stovky lidí, jeho rozpočet dosahoval zhruba 100 milionů korun.

„Program umožňuje financování až do 50 procent rozpočtu centra. My máme podíl lehce přes 20 procent a je to pro nás jeden z menších zdrojů financování,“ konstatuje Peroutka s tím, že velkou část rozpočtu tvoří dlouhodobé projekty pěti velkých center i standardní grantové projekty a smluvní výzkum.