V Klatovech obnovují Mercandinovy sady, měly by být opět chloubou města

  8:37aktualizováno  8:37
Po několikaleté přípravě začala v Klatovech rozsáhlá úprava Mercandinových sadů, kterou v červnu schválili městští zastupitelé. Revitalizace jedenáctihektarového parku, který založil hrabě František Marcandin, potrvá několik let.

Městské sady v Klatovech. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Krajinářský architekt Jakub Chvojka, jehož plzeňský ateliér má obnovu sadů na starosti, by chtěl park co nejvíce přiblížit konceptu jeho zakladatele hraběte Františka Mercandina. Sám ale říká, že to není zcela možné. 

Do největší rekreační zóny Klatov, kterou hrabě vytvořil kolem roku 1850 na ideách přírodně krajinářského parku, byly totiž hlavně za minulého režimu dosázeny další stromy. Ty sice neodpovídají původní koncepci, ale orgán ochrany přírody je pokácet nepovolil.

"Přejeme si, aby lidé porozuměli tomu, co v sadech chceme změnit, a ne že jim jen řekneme, kolik stromů chceme pokácet. Přirozeností lidí je totiž to, že jsou konzervativní a brání se změně," vysvětlil Chvojka, který si přeje, aby se do parku ještě více zasáhlo a mohlo se zde vysázet ještě více stromů.

"Zároveň je zde ale pohled ochranářů, proto se při povolování kácení dbalo i na jejich názor," popsal Chvojka.

Oba tábory se prý shodly na odstranění náletových dřevin. "Necháváme tam ale partie kolem Drnového potoka, které mají hodně přírodní charakter a dnes je tam ucelený vodní ekosystém - ptactvo, hmyz i obojživelníci," dodal Chvojka.

Byl by prý ale rád, kdyby do těchto partií při potoce více zasáhl. Argumentuje tím, že když je park hlavní rekreační plocha pro město, tak by měl být Drnový potok více zpřístupněný lidem.

"Mohla by tam vzniknout odpočívadla, aby se lidé k vodě mohli dostat. Ale toto pojetí je zatím otevřené," představuje architekt svůj pohled.

Městské sady v Klatovech

Dnes se podle něj podobné parky vnímají jako příroda. "Nevnímáme rozdíl mezi přírodně krajinářským parkem třeba u zámku nebo ve městě a národním parkem třeba v Krkonoších, který se snažíme zákonem chránit, aby příroda měla prostor a my jsme se ji nesnažili formovat. Ale v Mercandinových či jiných sadech je to přesně naopak. Ty byly vytvořené s nějakou vizí, která se ale bohužel postupně vytratila a zapomnělo se na ni," poznamenal a dodává: "Samozřejmě, že kdyby nebylo přírody, že by nebylo možné takový park vytvořit, ale je to celé uměle vybudované, ať už jde o tvarování terénu, o výsadby nebo uměle vytvořený rybník. Ve své době musel být park opravdu nádherný."

V nové koncepci se podle svých slov alespoň zčásti snažil k původní vizi vrátit, protože chce potomkům předat to, co vytvořili předkové.

Nyní se podle něj pracuje na vegetační složce parku. V budoucnu bude třeba se zabývat i vodním režimem. Například to, jak bude řešený přítok do rybníku či odvodnění některých ploch.

Následovat by měly návrhy na cesty, mobiliář či stavební prvky.

Nejčtenější

Dělníci vyměňují oblouky železničního mostu, otočí je kolem jeho osy

Výměna prvního oblouku na železničním mostu nad přehradou Hracholusky je v...

Dělníci opravují zrezivělý železniční most nad přehradou Hracholusky na Plzeňsku. Operace je unikátní v tom, že výměna...

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími, který projel nejdelším železničním tunelem v České...

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Nová varianta pro Plekance. Zájem má Plzeň, potvrdil manažer Vlasák

Plekanec: O medaili se nikdo nebaví, vážíme si podpory diváků

O hokejistu Tomáše Plekance usiluje další klub z české extraligy - Plzeň. Pro iDNES.cz to potvrdil sportovní manažer...

Logističtí géniové. Při biatlonu budou Emmonsovi „střílet“ i proti sobě

Matthew a Kateřina Emmons na střelnici v Plzni-Lobzích.

Starají se o čtyři děti, mají pracovní úvazky na střelnici v Plzni a navrch teď oba pomáhají biatlonovým reprezentacím,...

PONEDĚLNÍK: Míří video do záhuby? Nedovolte to. A Milane, co to bylo?

Milan Baroš z Baníku Ostrava padá po střetu s opavským protihráčem s bolestivou...

Pomezní sudí Guillaume Debart neměl den. Během sedmi minut neuznal Cavanimu pro ofsajd dva góly. Rychle ho však opravil...

Další z rubriky

Nový tunel u Plzně otestoval nákladní vlak, v pátek jím projedou i cestující

Nový železniční tunel u Plzně otestoval nákladní vlak. (15. 11. 2018)

Nákladní vlak projel v půl páté odpoledne jako první novým železničním tunelem u Plzně, který je nejdelší svého druhu v...

VIDEO: Chci peníze, hned! Zakuklence s nožem prodavačka polila vodou

Policisté pátrají po maskovaném muži

Policisté zveřejnili videozáznam loupežného přepadení v prodejně tabáku v Plzni. Muž maskovaný kuklou požadoval po...

Smrt stěhováka pod bednou v kostele nemá viníka, jednatele soud zprostil

Krajský soud v Plzni.

Odvolací Krajský soud v Plzni zprostil jednatele stěhovací firmy Viktora Kopeckého obžaloby za smrt mladíka v kostele...

Najdete na iDNES.cz