Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Agresivní bratry ve Strýčkovicích řešili zastupitelé. Lidé se bojí msty

  7:41aktualizováno  7:41
Téměř čtyři desítky obyvatel Strýčkovic na Domažlicku v pátek přišly na veřejné jednání zastupitelstva. Vášně tu vzplály kvůli činům členů problémové romské rodiny Matušů, jejíž nejméně dva členové jsou ve vazbě. Lidé se přišli zastupitelů zeptat, co se situací mohou dělat.

Na veřejném zasedání zastupitelstva ve Strýčkovicích se řešil problém s rodinou, která terorizuje obec. Zúčastnil se i poslanec Tomio Okamura. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Vyhláška o poplatcích za chované psy, za zábor veřejného prostranství, o zeleni. S těmito body v programu přijeli představitelé Srbic, pod které Strýčkovice patří, na veřejné jednání zastupitelů. Když došlo na diskuzi, Petr Vávra se přihlásil a zeptal se na to, co všichni čekali. Má obec nějaké páky, jak řešit útoky členů rodiny Matušů na lidi v obci?

Bratři hrozili, že lidem uřežou hlavy

"Kytičky za půl milionu, které tu řešíte, jsou nepodstatné. Je mi 32 let, mám čtyřletého syna, a máme strach z té rodiny. Sousedovi rozmlátili okna. Jejich bojový pes běhal po našem dvoře, co kdyby mi zranil syna? Má obec nějaké páky, jak zajistit, aby i tihle lidé dodržovali zákony?" ptal se Vávra starostky Markéty Kastnerové.

Z problémové rodiny Matušů na jednání nikdo nepřišel. "Věci řeší policie, soudy,  sociálka zahájila jednání. Obec nemá vlastní policii," vysvětlila lidem starostka.

Lidé mají strach vypovídat, bojí se pomsty

Lidé si na zastupitelstvu stěžovali, že rodina vypouští odpad do obce, jejich psi po obci volně pobíhají. Přišel i Jiří Sýkora, kterého loni v létě dva členové rodiny brutálně zbili dřevěným hranolem. Tento případ právě v pátek otevřel domažlický soud.

"Ze čtyřkolky mě srazili za tři sekundy, než věc otevřel soud, trvalo to sedm měsíců, trval jsem na tom, aby se případem policie zabývala. Nyní jsou ve vazbě. Ale co bude, až je pustí? Pomstí se nám potom? Lidé se bojí proti nim vypovídat, je velice nepříjemné se s nimi potkat na chodbě soudu. Tohle je ale obecný problém,“ vysvětloval Sýkora.

Fotogalerie

Na páteční strýčkovické jednání přijel poslanec Tomio Okamura, podle svých slov proto, aby vše slyšel od konkrétních lidí. V sále byl i Vít Lesák z vládní agentury pro sociální začleňování.

 "Strýčkovickým případem se zabýváme asi týden. S paní starostkou jsme v kontaktu od čtvrtka, nechtěli jsme, aby se tahle informace příliš dostala ven. Paní starostce pošleme informace, jak podobné problémy řešili v jiných obcích," řekl Vít Lesák.

Podle něj je možnost řešit situaci i v případě, kdy jsou někteří z problémových lidí zbaveni svéprávnosti. To je i strýčkovický případ. Opatrovníkem obou nesvéprávných je jejich matka. "Kdokoli z vás může podat podnět v Domažlicích na sociálním odboru, když opatrovník vykonává své povinnosti špatně. Když je podnětů více, kontroly jsou častější," poradil strýčkovickým.

V tomto případě už podle starostky soud případ opatrovnictví v problémové rodině otevřel. Starostka Markéta Kastnerová dodala, že vše řeší s policií a místní bude o nových zjištěních v této věci informovat.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Po 42 letech v čele Dobříče na Plzeňsku starosta už kandidovat nebude

Končící starosta Dobříče na Plzeňsku Václav Lomička (9. srpna 2018)

Starosta rekordman se loučí s funkcí. „Domnívám se, že 42 let je dostatečně dlouhé období,“ říká Václav Lomička z...

Sucho ohrožuje nově vysázené stromy, starým se zase lámou celé větve

Lobezský park v Plzni před revitalizací. (17. října 2016)

Mladé nedávno zasazené stromy jsou v Plzni v důsledku letošního horkého a suchého léta nejohroženější součástí městské...

Při slavnostech sloužil mši kardinál Duka, připomněl historii Chodů

Poutní mši u kostela na vrchu Vavřineček, která je součástí Chodských...

Tóny dudácké muziky, vůně pravých chodských koláčů, ukázky lidových řemesel. Taková byla atmosféra 64. ročníku...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz