Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Nadšenci vyrobili kopie dvou vagonů, jakými jezdili legionáři

  17:51aktualizováno  17:51
Dokonalé repliky vagonů, jakými se po první světové válce vraceli z Ruska čeští legionáři, vyrobili nadšenci v zámečnické dílně v Krasíkově na Tachovsku. Dva vozy zhotovili podle dobových výkresů a fotografií a rádi by jednou vyjeli na železnici s celým legionářským vlakem s parní lokomotivou.

Do těchhle příhrádek uvnitř vagonu jsme dávali válečnou poštu, tady na těch stoličkách jsme seděli u tohoto stolu a třídili dopisy. Jen kamínka ve druhém vagoně jsou o něco menší, než ve kterých jsme si na Sibiři v osmnáctém roce topili.

Kdyby ještě žil některý z legionářů, kteří se po první světové válce vraceli z Ruska ve speciálních vlacích, v Krasíkově by teď zamáčkl slzu.

Fachmani tamní zámečnické výroby dokázali vyrobit repliky hned dvou vagonů těchto legionářských vlaků.

"Kromě dvojkolí a zavěšení je úplně všechno nové. Původní legionářské vozy byly z ruských vagonů, takže měly větší rozchod. Když nám sem přivezli v únoru staré vagony, z nichž jsme vyráběli repliky, konstrukce byly v dezolátním stavu, vše bylo skřívané, zkroucené," popsal vedoucí výroby Karel Musil.

V pondělí v sedm ráno se vagony vydaly na cestu do Brna. Stanou se součástí expozice na Mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET.

Vagony technici naložili pomocí jeřábů na kamiony. Zatímco jeřábníci ustavovali své stroje, v dílně se na obou vagonech ještě dodělávaly drobnosti. "Ten stůl a stoličky pořádně obalte folií, ať se jim cestou nic nestane. Tady to ještě přejeď červenou barvou, kde jste s tou černou? Potřebujeme přetřít hlavy dvou šroubů," znělo halou.

Fotogalerie

Chlapi, kteří poslední týdny dělali na replikách vozů pro legionářský vlak, kmitali na nejvyšší obrátky. "Je uvnitř už úplně všechno? Zavřete dveře na druhé straně, já je jdu zamknout. Klíče od poštovního vozu mám v pravé kapse, od toho druhého v levé. Musíme je pak dát řidičům kamionů, aby vagony mohli na výstavě v Brně vůbec otevřít," říkal kolegům Musil.

Nadšenci z Krasíkova dali do práce na vagonech i kus srdce, tahle práce byla i pro ně výjimečná a chtějí v ní pokračovat. V budoucnu by rádi zhotovili celý dobový legionářský vlak i s parní lokomotivou, který by mohl vozit turisty.

Venku před dílnou už mají připravené torzo dalšího vagonu. "To bude štábní i s kanceláří, částí pro ubytování, toaletou a spoustou doplňků," dodává Musil. Kromě toho by mohli udělat ještě další dva vagony - jeden ozbrojený kulomety, druhý naložený trámy a kolejnicemi.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Další z rubriky

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

Téměř pět let po tragické autonehodě má řidič naději na mírnější trest

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Recidivista Jiří Manych původně odsouzený na pět let za honičku s policisty a autonehodu, při níž v roce 2013 v Plzni...

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

Najdete na iDNES.cz